Бабусині квіти вдома: гості на підвіконнях з радянських часів

25

Топ-11 і 1 найбільш распространненних кімнатних рослин радянських підвіконь:

1. Алое деревоподібне або столітник

Здається, за радянських часів столітник або сабур (aloe arborescens) ріс на кожному віконці. І причиною цього була не тільки його практична невбиваність, але і корисні властивості. Віра в лікувальні властивості столітника була воістину невичерпна. Багато дітей 70-х і 80-х на своєму досвіді перевірили ці властивості і мало кому це сподобалося.)

В кімнатних умовах алое рідко перевищує висоту в метр, в природі ж ця рослина висотою до 3 м.на півдні алое цвіте і досить красиво: у неї високий квітконіс з багатоквітковим гроновидним суцвіттям. Квітки зовні червоні, а всередині жовті. У кімнатних умовах теж цвіте, але як і випливає з назви раз в сто років.

Алое деревоподібне або столітник

Зараз для тих хто сумує за алое, але не має так багато місця для нього, можна вибрати інші види алое: тигрове, остисте і ін.вони виростають не такими великими, цвітуть краще і листя у них більш декоративні.

2. Гібіскус китайський або китайська троянда

Рослина, що заслужила славу “квітка з поліклініки”. Дуже часто в холах лікарень, поліклінік і шкіл стояли величезні горщики з великими кущами, які іноді цвіли яскраво-червоними квітками, іноді навіть махровими.

Відмінною рисою тих гібіскусів (hibiscus rosa-sinensis) був великий розмір: вони досягали висоти 1,5 метра і диметра метр і більше. Хтось ризикував і відносив з собою шматочок додому на розлучення, так кущики гібіскуса поширювалися по домівках.

Зараз простіше: є багато карликових сортів з різноманітним забарвленням і є з чого вибрати.

Гібіскус китайський або китайська троянда

Всі секрети вирощування сучасних сортів і гібридів китайської троянди>>>

3. Аспарагус

Зелененький колючий аспарагус найчастіше стояв в кабінетах у лікарів, вчителів і на підвіконнях в дитячих садах. Іноді він радував дрібними білими квіточками, але в цілому просто ріс. За його листочки-голки ми звали його просто ялинкою. А ви?

Тим же хто сумує за старим аспарагусу, але хочеться чогось більш милого і компактоного, раджу звернути свою увагу на інший його вид-аспарагус перистий (asparagus plumosus). Він поменше, ніж аспарагуси серповидні і густоцветковий, і вид у нього як у пухнастого зеленого курчати. Вирощується як ампельне, так і на опорі.

4. Бальзамін уоллера або ванька-мокрий

Про популярність бальзаміну говорить і величезна кількість назв для цієї рослини, це наукове – бальзамін валлера або уоллера (impatiens walleriana) і народні – “ванька-мокрий”, “водяна фуксія”, “недоторка” або “вогник”.

Бальзамін – кущоподібна трав’яниста рослина висотою до 40 см.квітки у тих самих бальзмінів з детсва були не великі (набагато менше, ніж у современнних новогвінейських гібридів), до 4 см в діаметрі, найчастіше рожевого кольору. Але могли бути червоні, помаранчеві, білі і навіть двоколірні.

Зараз сортів з різноманітним забарвленням квіток і різним габітусом величезна безліч. І кожен квітникар може вибрати собі “вогник” за смаком.

Бальзамін уоллера

5. Листові кактуси: епіфіллум і шлюмбергера

У грудні на підвіконнях у багатьох наших бабусь цвів ампельний рожево-бузковий декабрист, такий собі провісник нового року, не менш значимий ніж аромат абхазьких мандаринів і зв’язка зелених бананів, що лежить на антресолі.

Зараз вже виведені нові сорти і гібриди, багато з яких мають схильність до вертикального росту і володіють компактними розмірами, а також різноманітним забарвленням квіток. Є як традиційні червоні та білі сорти, так і рослини з лососевим, лавандовим, червоно-оранжевим і жовтим забарвленням і двокольоровим забарвленням.

Крім декабриста, також часто на підвіконнях зустрічався яскраво-червоний філлокактус. Плюсом обох культур завжди була і є-їх невбиваеомсть в культурі і, звичайно, яскраві огоромние цвети6: у філлокактуса від 5 см в діаметрі і більше!

6. Каланхое дегремона

У радянські роки на підвіконнях взагалі не зустрічалося нині так популярне каланхое блоссфельда. На підвіконнях наших бабусь росли тільки каланхое дегремона і рідше каланхое рассеченнолистное.

Каланхое дегремона або бріофілліум дегремона (kalanchoe daigremontiana, або бріофілліум дегремона – bryophyllum daigremontianum) – напівчагарник, який в кімнатних умовах виростає висотою до півметра і вище.

Цікаво його властивість “живонародження”: між зубчиками по краях листя у каланхое з’являються виводкові бруньки, з яких в подальшому, ще на материнському екземплярі, утворюються мініатюрні дочірні рослини з корінцями. Згодом вони відпадають і самостоятелдьно вкорінюються в грунті. За цю властивість рослина і отримало свою назву – »дерево життя”.

Каланхое дегремона

7. Маранта

Красиве ряболисті рослина на підвіконнях – це була маранта беложильчатая (maranta leuconeura). Квітками вона не славиться і донині, але листя ось листя у неї надзвичайно красиві.

Маранта

8. Молочаї беложілковий і міля

Найбільше поширення в радянський період отримали 2 види молочаю: молочай блискучий, або молочай миля – euphorbia milli, також відомий як «терновий вінець», а також молочай беложілковий – euphorbia leuconeura, зовні більше схожий на пальму.

І якщо молочай миля вирощували заради його красивий червоних квіток, то молочай беложілковой дійсно йшов в якості самої невибагливою і легко розмножується “пальми”. Сіється він дійсно легко і скрізь, особливо любить проростати в сусідніх горщиках.

Молочай біложилковий і миля

9. Монстера

Ще одна величезна рослина з холу поліклініки – монстера ласа, або делікатесна (monstera deliciosa) – потужна ліана з великими (до 50 см в діаметрі) розсіченими листям (в темряві цільними).

У кімнатних умовах монстера цвіте рідко, але якщо все-таки диво трапляється, то після цвітіння утворюється плід-качан з кисло-солодкими ягодами фіолетового кольору з запахом ананаса. Однак ці ягоди дратують слизову оболонку рота, тому краще не вживати їх в їжу.

10. Кімнатна герань або пеларгонія

Кімнатна герань з дрібними рожевими квітами – ось найчастіший гість наших підвіконь в той час. На щастя, в даний час селекція гераней пройшла огоромний шлях і вибір сортів в даний час просто колосальний. Пеларгонія проста в догляді і красива, але вона має досить сильний і своєрідний аромат, приємний далеко не для всіх. А втім пеларгонію запашну завжди вирощували саме для аромату! але, це самостійний вибір кожного.

Кімнатна герань

11. Сенполія або кімнатна фіалка

У моєму дитинстві була тільки одна фіалка – синя. А у вашому?

Моя улюблена синя фіалка з дитинства

12. Ваш варіант

Список буде заповняться, слідуючи за вашими коментарями.

 • різні сорти бегоній
 • червоний гіппеаструм
 • вискочка (зефірантес білий і рожевий)
 • хлорофітум
 • глоксинія
 • золотий вус (каллізія запашна)
 • фікус
 • плющ (хедера)
 • традесканція
 • хризантема
 • толстянка або грошове дерево
 • колеус