Чек-лист для дачника: що потрібно встигнути до настання холодів

25

День став помітно коротше, а в міських квартирах включили опалення? це може стати вірним знаком, що пора закінчувати дачний сезон. Терміни можуть трохи відрізнятися в залежності від регіону, головне — завершити справи і підготувати будинок, сад і город до зими до настання серйозних морозів. Ми склали чек-лист обов’язкових справ, щоб ви нічого не упустили перед закриттям дачного сезону.

перед остаточним від’їздом з дачі потрібно зробити багато справ

Справи в саду і городі

Досвід бувалих однозначно показує, що нехтувати осінньої підготовкою саду і городу до наступного сезону ніяк не можна. По-перше, є абсолютно обов’язкові заходи, а по-друге, навіть якщо щось і можна відкласти, то потім доведеться займатися цими справами навесні, коли і так справ невпроворот.

Коли збирати урожай

До настання холодів необхідно обов’язково зняти і прибрати на зберігання яблука зимових сортів. Якщо їх прихопить морозцем, вони будуть зіпсовані. А ще багато дачники в цей час збирають калину, аронію (чорноплідну горобину) і обліпиху. Остання може чекати свою чергу найдовше: після встановлення стабільного мінуса її простіше збирати, ягоди не мнуться.

пізньостиглі сорти яблук, наприклад ‘антонівку’, потрібно встигнути зняти до морозів

Якщо морква пізньостиглих сортів у вас все ще нудиться в землі, то затягувати і чекати першого морозця, як рекомендують деякі, не варто. Вибирайте сухий день – і ховайте її в сховище.

Аналогічно чинимо з буряком . Коренеплоди сортів пізнього дозрівання в прохолодну погоду набирають смак і вітаміни, так що можна їх деякий час потримати на грядці. Але це добре позначається на врожаї тільки до перших заморозків — і тільки якщо осінь суха. Якщо в прогнозі-затяжні дощі, з прибиранням краще поквапитися.

з прибиранням буряка краще не затягувати

Приблизно так само йде справа і з капустою . Якщо ви садили пізньостиглі сорти, то в жовтні приходить час прибирати їх з грядок. Однак на відміну від моркви і буряка невелика гарт капусті піде на користь. Прибирання починають, коли денна температура варіюється в межах +2…+ 8°с, а вночі бувають легкі заморозки, але не нижче -3°с.і звичайно, не повинно дощити.

Після звільнення грядок їх варто неглибоко перекопати. Це досить виснажлива робота, тому рекомендується використовувати легку лопату з коротким держаком. Наприклад, штикова лопата ergoline від gardena важить всього 2 кг, зручно сидить в руці і максимально легко входить навіть в твердий грунт.

після звільнення грядок їх варто неглибоко перекопати

У жовтні може бути ще не пізно посадити озимий часник , але це залежить від регіону і погоди в конкретну осінь. Часник під зиму садять за 25-35 днів до настання стійких холодів, тоді він встигне вкоренитися, але не проросте.

Підготовка теплиці до зими

Приміщення закритого грунту теж потрібно підготувати до наступного сезону. В першу чергу потрібно прибирання , і на неї слід звернути особливу увагу, так як концентрація патогенів і шкідників в маленькому обсязі цього приміщення завжди вище. Знімаємо залишки врожаю, прибираємо всю зелену масу, а також мульчу. Якщо був влаштований крапельний полив, всі його елементи збираємо, промиваємо, просушуємо і відправляємо на зберігання.

теплицю потрібно готувати до наступного сезону з осені

Грунт на грядках слід перекопати і розпушити .

Стіни і каркас теплиці потрібно вимити всередині і зовні без використання абразивів і жорстких губок, а потім продезінфікувати . Грунт бажано пролити ем-препаратом і удобрити перепрілим гноєм або перегноєм.

Плодові дерева і чагарники

малина , як правило, непогано зимує без укриття. Однак для кращого збереження буде незайвим зв’язати її пагони і пригнути ближче до землі так, щоб їх засипав сніг. Кущі смородини і агрусу не туго обв’язуємо мотузкою, щоб підсібрати розлогі гілки. Вносимо під ягідники осіннє добриво і підсипаємо перегною.

пагони смородини потрібно обв’язати, щоб снігове навантаження не поламала їх взимку

Якщо в ваших краях суниці садової (полуниці) потрібно укриття, то споруджувати його потрібно тільки після встановлення стабільно морозної погоди.

До настання морозів проводимо санітарну обрізку плодових дерев: видаляємо сухі, пошкоджені гілки, а також ті, що загущают крону. В зиму важливо залишити чисті, рівні і максимально гладкі зрізи. Такого ефекту можна домогтися за допомогою сучкоріза 680b classic від gardena. Леза інструменту обрізають гілки діаметром до 35 мм, захищені від налипання і залишають ідеально рівний зріз.

до настання морозів проводимо санітарну обрізку плодових дерев

Проводимо побілку плодових дерев. Особливо актуально цей захід для молодих саджанців, воно оберігає їх ніжні стовбури від морозобоін. Необхідно встигнути все зробити при плюсових температурах, так як при «мінусі» більшість фарб згортається.

Після листопаду обробляємо плодові дерева і чагарники від хвороб і шкідників . Також сприяє зменшенню числа паразитів неглибока перекопування пристовбурних кіл: таким чином ми піднімаємо на поверхню встигли влаштуватися на зимівлю комах. Якщо існує загроза набігів зайців, які псують дерева, треба подбати про захист стовбурів .

якщо існує загроза набігів зайців, які псують дерева, треба подбати про захист стовбурів

Обов’язковий захід — проведення вологозарядного поливу саду. Заряджати грунт вологою починають з початком опадання листя. Температура повітря повинна знизитися приблизно до + 2…+ 3°с.

Роботи в квітнику і на газоні

Різноманітність декоративних рослин, яке зустрічаються в наших садах, вимагає строго індивідуального підходу. Кожен з наших зелених вихованців має свої вимоги до зимівлі, тому необхідно вивчити це питання заздалегідь.

У загальному випадку у більшості декоративних багаторічників напередодні холодів потрібно зрізати надземну частину і прибрати її. Наприклад, у півоній і великих хост це слід зробити після перших морозів: до цього часу листя продовжує виконувати свою функцію. Щоб виконати все швидко і акуратно, скористайтеся секатором b/m gardena: він спеціально призначений для обрізки квітів, має жолобок для стікання соку і, завдяки м’яким нековзним елементам на ручках, зручно сидить в руці. Деякі багаторічники (бадани, морозники, мініатюрні хости, гейхери, папороті та ін.), навпаки, обрізати восени не потрібно .

у більшої частини багаторічних декоративних рослин потрібно зрізати надземну частину перед зимівлею

Рослини, що вимагають укриття на зиму , необхідно починати до цього готувати. Це стосується деяких клематисів, гортензій крупнолистних, вічнозелених рододендронів і, звичайно, троянд. Кожна культура має свої нюанси підготовки до зими.

До початку листопада можна садити багато цибулинні рослини. До них відносяться гіацинти, гіацинтоідеси, іридодиктіуми, пушкінії, кандики, крокуси, нарциси, проліски, тюльпани і хіонодокси.

до початку листопада можна садити багато цибулинні рослини

Перед остаточним від’їздом з дачі зберіть з газону опале листя . Якщо цього не зробити, навесні вас можуть очікувати лисини — випрілі ділянки трави, які доведеться відновлювати.

Справи в дачному будинку

Найголовніше, що потрібно зробити перед морозами, — підготувати систему водопостачання та каналізацію . Якщо ваш будинок взимку не опалюється, то вода, що залишилася в трубах, взимку замерзне і розірве їх. Тому необхідно її злити і продути труби. Відповідно, те ж саме слід зробити і з системою поливу ділянки — ретельно видаляємо воду з труб, шлангів, великих і маленьких ємностей (з бочок, відер, лійок).

з труб і шлангів зливаємо всю воду

Список інших справ залежить від конструкції і матеріалів, з яких побудовані будинок і господарські будівлі. У загальному випадку потрібно:

  • відключити газ, електрику, перекрити воду;
  • прибрати їстівне;
  • зняти постільну білизну, по можливості накрити меблі;
  • при необхідності (і якщо дозволяють переконання) розкласти кошти від гризунів;
  • закрити всі вікна і двері, в господарських будівлях — теж.

А ще не забудьте подбати про своїх садових помічниках. інструменти потрібно очистити і висушити; ті, що потребують мастилі, – змастити і покласти в чохли. З техніки злити бензин-а масло замінити на зимове, якщо взимку плануєте нею користуватися. ЯкщоНі, потрібно залити спеціальну суміш для консервації.

добре, якщо ви будете готувати свою дачу до зими без поспіху, з помічниками

Добре, якщо ви будете готувати свою дачу до зими без поспіху, з помічниками, тоді ви встигнете не тільки все зробити, але і навіть відпочити погожим осіннім днем. А ще корисно заздалегідь обмінятися з сусідами номерами телефонів, щоб ви могли інформувати один одного про стан ділянок в зимовий час, якщо будете відвідувати їх.