Капуста тріскається в основному через неправильне догляду. Якщо полив нерегулярний або надлишковий, листя культури ростуть нерівномірно. Качани наливаються занадто сильно і буквально стискаються, через що і розтріскуються. Посилюють це явище перепади температури, тривалі прохолодні періоди, що змінюються спекою. Щоб уникнути утворення тріщин, рекомендується дотримуватися норми поливу і не зловживати азотними добривами, особливо в другій половині літа.

Чому тріскаються качани капусти на грядці

Причин, за якими тріскається білокачанна і інші сорти капусти на грядці, не так багато. В основному вони пов’язані з порушенням правил поливу. Наприклад, якщо давати воду у великих кількостях або нерегулярно, вилки дійсно можуть потріскатися. Є й інші фактори, що призводять до цього явища. Основні описані нижче.

Нерегулярний полив

Дачники з досвідом відзначають, що вилки капусти тріскаються на корені через нерегулярного поливу. Наприклад, в спеку посадки весь тиждень не отримували води, а потім зроблений занадто рясний полив. Або, навпаки, на вулиці стоїть дощова погода, і кілька днів поспіль випадає занадто багато опадів.

В результаті надлишки вологи накопичуються в качанах капусти, в результаті чого їх буквально розпирає зсередини. Тому вилок тріскається. Це особливо часто спостерігається, якщо нерегулярний полив супроводжується температурними перепадами.

У міру вбирання вологи все листя ростуть дуже швидко. Але молоді нижні листя ростуть швидше, ніж верхні. Тому капусту буквально розриває, і вона тріскається на корені.

Перепади температури

Рання капуста дуже часто лопається від перепадів температур. Качани починаю дозрівати вже в червні, коли в багатьох регіонах росії можливі навіть нічні заморозки. Якщо перепад занадто сильний, це може привести до того, що качан тріскається.

Аналогічне явище спостерігають і з пізніми сортами. В кінці серпня-початку вересня нерідко настає прохолода, яка спостерігається вночі, вранці і навіть в денні години. Наприклад, якщо вдень температура довго не піднімалася вище +20, вилки ростуть з меншою швидкістю.

Після цього може потеплішати до 25 і вище, і нижнє листя знову підуть у ріст. Але верхні вже зупинилися в розвитку, в результаті чого капуста тріскається прямо на грядці.

Качани можуть потріскатися через перепади температур

Несвоєчасне збирання врожаю

Пізня капуста тріскається в серпні через порушення термінів збирання врожаю. У кожного сорту є свої певні терміни, які потрібно знати. Уточнити їх можна в описі, а також проконсультувавшись з досвідченими садівниками, дізнавшись з відгуків.

Якщо качан довго залишається на грядці, він перезріває і тріскається. Особливо часто це спостерігається у випадку з ранньостиглими культурами. У них надземне формування завершується досить швидко, в той час як коренева система продовжує розвиватися і всмоктувати воду з поживними речовинами. Через це дисбалансу вилок швидко тріскається.

Надлишок вологи

Качани капусти лопаються на грядці і через надлишкової вологи. Якщо не дотримуватися норми поливу, не стежити за прогнозом (коли йдуть дощі, зайве зволоження не потрібно), вилок отримує занадто багато вологи і тріскається. Тому важливо ретельно стежити за обсягами води і намагатися краще трохи недоливати, ніж переливати. Робиться в це в розрахунку на те, що часом дощі можуть піти непередбачувано.

Хвороби

Іноді капуста тріскається через захворювань різної природи: судинний бактеріоз, кила, фузаріозне в’янення.

В цьому випадку до розтріскування додається посіріння кінчиків і інші характерні зовнішні ознаки. Особливо часто подібні явища спостерігаються в посушливе і спекотне літо, а також при вирощуванні культури в південних регіонах.

Важливо! посадки капусти слід завжди обробляти від шкідників і захворювань, навіть якщо всі качани виглядають здоровими. Для профілактики це потрібно робити через кілька днів після пересадки розсади в грунт.

Що робити, якщо білокачанна капуста тріскається на корені

Щоб капуста не тріскалася на корені, необхідно створити правильні умови догляду. Досить забезпечити нормальний полив і не допускати зайвого зволоження. З іншого боку, на температурний фактор вплинути не можна. Якщо в регіоні погода часто непередбачувана, особливо вимогливі сорти капусти краще вирощувати в теплицях або парниках.

Одна з умов хорошого врожаю-регулярний і помірний полив

Регулярний полив

Капуста тріскається через нерегулярне зволоження. У нормі її потрібно поливати раз в три дні, тобто два рази в тиждень. Кожна рослина споживає 4-5 літрів. Якщо погода дощова, слід орієнтуватися по поверхні грунту. Коли вона досить волога, зайва волога не потрібна.

Якщо встановилася посуха, воду дають у міру необхідності, стежачи за тим, щоб не допускати повного пересихання. Наприклад, якщо грунт тріскається, це говорить про сильний дефіцит води, допускати який теж не можна.

Якщо є можливість, краще організувати систему крапельного поливу. Саме вона максимально імітує дощ і забезпечує рівномірне надходження вологи безпосередньо до кореневища. Така система особливо затребувана у випадках, коли дачники не можуть регулярно приїжджати на свої ділянки.

Увага! щоб перевірити, чи потрібна рослині додаткова вода, слід взяти грунт з глибини 10 см і стиснути її в руці.

Якщо грудка утримує форму після розтискання, води достатньо, а якщо він розсипався на порошинки-терміново потрібен полив. Інакше можна побачити, як качан тріскається прямо на грядці.

Відведення води

Якщо полив можна відрегулювати, то з рясними дощами впоратися нереально. Іноді в сезон спостерігають занадто багато опадів. В такому випадку потрібно подбати про систему водовідведення. Грядки капусти організують на невеликій височині, роблять насип. Також слід прокопати канавки по ухилу, викласти дно дрібними каменями.

Правильний вибір сорту

Є певні сорти капусти, качан яких тріскається, оскільки має генетичну схильність. До них відноситься більшість різновидів, в тому числі гібридів. Але є кілька сортів, качан яких не тріскається. Це, наприклад. Колобок, альбатрос і марафон.

Мульчування

Грунт обов’язково потрібно мульчувати. Для цього насипають шар 5-7 см з соломи, сіна або тирси. Розкладають його безпосередньо навколо посадок, щоб по максимуму охопити площу. При поливі трохи зрушують і дають воду. Тирса та інші матеріали поступово підгнивають, тому періодично (2-3 рази за сезон) їх замінюють новим шаром.

Мульча виконує відразу кілька функцій:

  • захищає грунт від швидкого висихання;
  • попереджає нашестя комах;
  • пригнічує ріст бур’янів;
  • оберігає коріння від температурних перепадів.

У жарку погоду можна додатково накрити кожну головку агротканиною, мішковиною або іншим «дихаючим» матеріалом. Це добре притіняє як капусту, так і грунт. В результаті вона довше зберігає вологу, потрібно менше поливу, і качан не тріскається.

Посадки можна мульчувати соломою

Своєчасний збір врожаю

Оскільки вилки капусти лопаються, в тому числі через порушення терміну збирання врожаю, захід краще планувати заздалегідь з урахуванням особливостей сорту:

  • ранньостиглі-90-110 днів після сходів;
  • середньостиглі-120-130 днів;
  • пізні – 140-180 днів.

Порада! за 15-20 днів до збору врожаю капусти полив потрібно повністю припинити, навіть якщо стоїть спекотна погода. Тоді вилок не тріскається і добре наливається.

Підсічка кореня

Ще один перевірений засіб – підсікти корінь. Якщо дощів занадто багато, налився качан тріскається. Щоб уникнути цього, його трохи підламують і повертають на 50-60 градусів в кожну зі сторін.

Внесення добрив

Качан часто тріскається на тлі поєднання декількох факторів, наприклад, нерегулярного поливу і одночасно надлишку азотних добрив. Важливо пам’ятати про те, що азотні підгодівлі слід вносити тільки на ранніх етапах росту, коли качан тільки починає наливатися. Після цього можна давати тільки суперфосфат, калій в складі комплексних добрив. Вже в липні будь-які азотні сполуки виключають.

Стандартний графік внесення виглядає так:

  1. першу підгодівлю дають ще на етапі розсади через 10 днів після пікіровки. Можна внести комплексне мінеральне добриво в рідкому вигляді за інструкцією. Замість нього допустимо самостійно скласти суміш з таких компонентів (на 3 л води): суперфосфат (12 г), селітра аміачна (7 г), калій хлористий (3 г).
  2. другуПідживлення дають після пересадки сіянців в грунт. Цього разу досить внести 2-3 г аміачної селітри, розчиненої в 1 л.відповідно на відро води беруть 25-30 г. Цього обсягу вистачає для поливу невеликої грядки площею 2 м2.
  3. як тільки починають формуватися качани, необхідно дати суперфосфат (40 г на 10 л) і сульфат калію (30 г на 10 л). Їли грунт родючий, однієї підгодівлі цілком достатньо.

Якщо регулярно давати добрива в правильному співвідношенні, качани не розтріскаються

Чи можна зберігати потріскану капусту

Якщо качани тріскаються, зберіганню вони не підлягають. Навіть при створенні правильних умов велика ймовірність того, що вони погниють. Тому такі вилки використовують для приготування домашніх заготовок: квашена, маринована, сушена капуста, салати.

Висновок

Капуста тріскається з різних причин, в основному це відбувається через надмірне або нерегулярного поливу. Але можуть бути й інші фактори, наприклад, захворювання або температурні перепади. Для профілактики рекомендують організувати крапельний полив, а якщо літо в регіоні буває з заморозками – вирощувати качани в теплиці.