Рід морозника (нelleborus) нечисленний, в ньому всього 15-20 видів. Це рослини лісового поясу гірських і кам’янистих районів європи. Більшість видів вічно-або зимнезелені. Цвітіння морозника в північних регіонах припадає на ранню весну, а в країнах з м’яким кліматом на кінець осені – початок зими, чому його і називають різдвяної, зимової трояндою або трояндою христа . Адже в європі морозники цвітуть якраз на різдво! а у нас морозники можна вирощувати в горщиках і виганяти якраз до нового року.

Строго кажучи, те, що ми приймаємо за квітку, це чашечка, а пелюстки видозмінені в вирости навколо тичинок. Тому “квітки «не облітають після запилення і освіти зав’язі, а залишаються» доцвітати” на рослині. Через це здається, що морозник цвіте дуже довго, поки молоде листя не приховають потьмянілі чашечки.

Морозник з групи східних гібридів red lady

Різноманітність морозників

Рід морозників ділять на дві групи:

1. Види, які до кінця сезону утворюють стебла з закладеними на кінцях квітковими нирками

Щоб вони зацвіли, взимку необхідно зберегти їх пагони. Це морозники смердючий (н. Foetidus), морозник корсиканський (нelleborus argutifolius) і деякі інші. Без зимового укриття вони втрачають надземну частину. Навесні відростають, але вже не цвітуть, а в безсніжні зими можуть і випасти.

Морозник смердючий (нelleborus foetidus)

Листя у цього виду морозника пахнуть при розтиранні, за що ботаніки і дали йому таку назву. Стебло, деревнеющій при підставі, досягає до осені висоти 60-90 см.листя зимуючі. На верхівці стебла навесні з’являється велике суцвіття висотою до 80 см. Квітки численні (до 40 штук), дрібні, дзвонові, зелені з червонуватим краєм, без запаху.

Термін життя рослини всього 4-5 років.

Морозник смердючий

Зустрічається поки тільки один сорт морозника смердючого – wester flisk, який відрізняється від основного представника виду більш вузькими сегментами на листках і червонуватим відтінком гілочок з суцвіттями.

2. Види, що не утворюють зимуючого стебла

Пагони з бутонами розвиваються навесні. В основному це стійкі, зимуючі у нас види. Найбільш популярні:

Морозник чорний (нelleborus niger)

Вічнозелений вид. Квітки білосніжні, з часом набувають рожевий відтінок. Зимостійкий і витривалий вид. Листя на зиму не обрізають.

Морозник і морозник сорт verboom kindly star

цікаві сорти чемерника чорного: potter’s wheel (з дуже великими квітками 10-13 см в діаметрі, з пурпурно-крапчастим черешками), joshua (ранній сорт), verboom beauty, trollo, david, wintertraum (низький сорт з рожевими квітками).

Морозник чорний сорт wintertraum

Група морозника східного (нelleborus orientalis)

Одна з найпопулярніших в північному квітникарстві. Сам вид включає ще морозники кавказький (нelleborus caucasicus) і абхазький (нelleborus abchasicus), що входять у велику групу східних гібридів (oriental hybrids).

Морозник кавказький

Випадкове і навмисне схрещування м.східного з спорідненими видами сприяло значному розширенню колірного діапазону рослин. Є культивари з напівмахровими (мають один або два додаткових ряди пелюсток), махровими (більше) і анемоновидними квітками. Багато прекрасно підходять для середньої смуги. Листя у них зимуючі.

Махровий морозник сорту pink lady

Морозник червонуватий, або багровеющий (нelleborus purpurascens)

Цей морозник схожий на попередні види, але його листя більш порізані. Це невибагливий зимостійкий вид, хоча зовні і програє групі східних гібридів.

Особливості вирощування морозників

Оптимальне місце розташування в саду для морозників – під пологом дерев, як в природі. Вони можуть рости і на відкритому сонці, але за умови достатнього зволоження. Краще розвиваються на поживних некислих, добре дренованих грунтах. Грунт навколо рослини бажано замульчувати торфом або добре розклався компостом.

Основні невдачі садівників з морозниками пов’язані з тим, що це дуже нешвидкі рослини: насіння повільно сходять, сіянці довго розвиваються, а саджанці повільно приживаються. Найкраще, що можна зробити для морозника, – це не чіпати його після посадки і спокійно почекати цвітіння. Без пересадки і ділення може рости до 20 років.

При правильній агротехніці морозник практично не хворіє і не пошкоджується шкідниками.

Розмноження морозників

Розмножують морозники вегетативно (діленням або меристемою в лабораторних умовах) і насінням. Перший спосіб вибирають для сортових рослин, другий – для видів і селекції.

Ділити морозники можна в міжсезоння, краще ранньою весною після сходу снігу: старі кущі викопують цілком і ділять так, щоб на кожній частині були бруньки і коріння.

Махровий морозник з групи східних гібридів сорту double ellen red

З насіння морозники виростити можна, але процес цей не швидкий. З 5-6-річного віку рослини дають рясний самосів, свіжозібране насіння дають дружні сходи, але очікувати цвітіння можна не раніше 4-го року. Сіянці-другорічки можна навесні акуратно розсадити і чекати цвітіння.

Використання морозників в садовому дизайні

Завдяки рідкісному поєднанню раннього цвітіння і здатності зберігати красиве листя до осені, морозники дуже популярні в клумбах, міксбордерах і рокарії. Їх легко поєднувати в саду з іншими тіньовими рослинами (хостами, горянками, папоротями), а також з ранньовесняними квітами (примулами, анемонами) і мелколуковічнимі (сциллами, хіонодоксами, пушкініями, крокусами).

Морозник з групи східних гібридів сорт elegance pear

Сорти і гібриди морозостійких морозників групи oriental hybrids

Сортосерія махрових морозників double ellen

Сортосерія з великими (до 8 см) махровими квітками, висотою 40 см. варіанти забарвлень: double ellen picotee (квіти біло-рожеві з густими червоно-бордовими штрихами від центру), double ellen white (білі з легким точковим бордовим малюнком), double ellen purple (темно-пурпурні), double ellen green (жовто-зеленого відтінку), double ellen yellow (кремово-жовті), double ellen red (червоно-рожеві, сильно поцятковані дрібними крапками і штрихами), double ellen pink spotted (рожеві з точковим темно-бордовим малюнком), double ellen white spotted (білі з темно-бордовим малюнком в центрі).

Морозник з групи східних гібридів сорт double ellen white

Сортосерія морозників pretty ellen

варіанти забарвлень: pretty ellen red (темно-червонуваті), pretty ellen spotted (рожево-білі з бордовим точковим малюнком на пелюстках).

Морозник сорт pretty ellen pink

Сортосерія spring promise

Квітки великі, діаметром 5-7 см, махрові (2-3 ряди пелюсток), білі, поцятковані пурпурно-рожевими прожилками. В основі пелюсток пурпурне пляма. Сорти отримані відомим селекціонером йозефом хойгером на основі міжвидових гібридів морозника. Всі сорти носять жіночі імена.

варіанти забарвлень: spring promise valerie (зелені, краю нерівномірно пофарбовані у фіолетовий колір), spring promise lilli (білі, поцятковані пурпурно-рожевими прожилками) і ін.

Сортосериямахровых морознкиков double queen

Квітки махрові, діаметром 4-5 см, можуть бути білого, бордового, рожевого або світло-зеленого кольору.

Серія морозників ballard’s group

Включає форми з різноманітними колірними відтінками: від білого до фіолетово-чорного, іноді з цятками і плямами. Найчастіше зустрічається форма з бордовими квітками. Цікаво, що до ballard’s group відносять всі рослини, що походять від сортів і сіянців, отриманих хелен баллард (helen ballard).

Сортосерія зимостійких суперсортів schmiemann strain lady series (скорочена назва серії lady series)

Серія зимостійких суперсортів, названа на честь творця – гізели шміеманн (gisela schmiemann, cologne, germany) – спадкоємицею колекції хелен баллард. Для сортосерії характерні великі квітки різного забарвлення. Серія цікава для насіннєвого розмноження: в 80% випадків успадковують забарвлення квітки рослини, з якого були зібрані насіння. Квітки великі, до 12 см в діаметрі, поодинокі або по 3 штуки на пагоні.

варіанти забарвлень: red lady (квітки червоно-бордові), pink lady (світло-рожеві), blue lady (темно-пурпурні), yellow lady( кремово-лимонні), metallic blue(пурпурні з синюватим відливом), white lady spotted (білі з червоними цятками по центру), pink lady spotted (рожеві з червоним крапом).

Морозник з групи східних гібридів сорт spring cristal

Сорти морозників з групи східних гібридів:

Fruhlingsleuchten – контрастний яскраво-жовта квітка з рясним червоним крапом в центрі.

Elegance pearl – квітка ніжно-рожевий, махровий.

Mrs. Betty ranicar-дивовижна лінія з густо-махровими квітками з зеленим горлом і чисто-білими пелюстками. До кінця цвітіння квітки набувають світло-зелене забарвлення. У дорослої рослини буває до 4 бутонів на одному квітконосі.

Party dress schneeeule – махровий, білий з переходом до рожевого і зеленою серединкою.

Phoebe-махровий, рожевий з більш темними цятками.

Picotee supreme – квітки рожево-кремові з червоним крапом.

Rock’n roll-рожевий з пурпуровим дрібним крапом на пелюстках, махровий.

Winter emotions apricot picotee-квітки кремово-жовті з червоно-бордовою облямівкою і прожилками.

Schwefelglanz – квітка яскраво-жовтий з зеленуватим центром.