Обприскування баклажанів борною кислотою проводять 2-3 рази за сезон. Ця процедура сприяє формуванню зав’язей, поліпшенню засвоєння азоту, розвитку кореневої системи і підвищенню опірності захворюванням. Для обприскування готують розчин стандартної концентрації 2-2, 5 г порошку на 10 л води. Попередньо його розчиняють в гарячій рідині, а потім доводять до загального обсягу.

Що таке борна кислота

Борна кислота являє собою неорганічну (мінеральну) кислоту формули h3bo3. Найчастіше її випускають у формі порошку, що містить дрібні кристалики (подібні лусочок). Вони безбарвні, блищать на світлі, а навпомацки трохи жирні. Порошок добре розчиняється у воді, але тільки в гарячій (оптимально 60-70 градусів).

Кислоту застосовують в садівництві як антибактеріальний і протигрибковий засіб. Наприклад, в ній можна протравити насіння баклажанів та інших рослин. До того ж вона заповнює дефіцит одного з найважливіших мікроелементів – бору, який сприяє формуванню зав’язей, покращує смакові якості плодів, допомагає засвоїти інші сполуки (наприклад, азотні).

Борну кислоту для обробки баклажанів та інших рослин в чистому вигляді (порошок) можна придбати в аптеці і спеціальних магазинах для дачників. Також вона входить до складу деяких добрив, наприклад:

 • «борофоска»;
 • «маг-бор”»

Придбати борну кислоту за доступною ціною можна в аптеці

Користь для баклажанів

Баклажани обприскують борною кислотою для різних цілей. Незважаючи на те, що цей мікроелемент потрібно в невеликих обсягах (близько 2 г на 10 л), він грає дуже важливу роль в житті рослин:

 1. збільшення кількості зав’язей і попередження їх опадання – завдяки цьому урожай буде стабільно високим.
 2. профілактика грибкових і бактеріальних захворювань.
 3. профілактика навали шкідників, в тому числі мурах і попелиці.
 4. поліпшення смакових якостей плодів і їх аромату.
 5. формування міцної кореневої системи.
 6. бор сприяє засвоєнню азотних сполук, завдяки чому пагони і листя ростуть швидше.
 7. збільшення стійкості до несприятливої погоди, інфекцій і комах.
 8. підвищення запилюваності (це важливо для сортів, які потребують запилювачів і ростуть в теплицях).
 9. підвищення лежкості плодів.

Дефіцит борної кислоти занадто небезпечний для рослин. В першу чергу баклажани не можуть сформувати повноцінні зав’язі, що неминуче відіб’ється на врожайності. До того ж рослини стають ослабленими, втрачають опірність захворювань і погодних факторів. Якщо нестача сильна, частина кущів може відмерти.

Ознаки нестачі бору

Обприскати баклажани борною кислотою необхідно при появі ознак нестачі бору. Визначити дефіцит можна за кількома зовнішніми симптомами:

 1. відмирають точки росту, рослини відстають у розвитку.
 2. молоде листя і пагони покриваються опіками, деформуються.
 3. деякі пагони викривляються.
 4. листя набувають куполоподібну форму.
 5. уражені тканини відмирають і розпадаються.
 6. між жилками з’являються некротичні плями.
 7. листя баклажанів стає тонкою, ламається від дотику.
 8. стебло покривається іржею.
 9. погано формуються плоди.
 10. на баклажанах з’являються темні плями, причому вони помітні на будь-якій стадії плодоношення.
 11. верхівки довгий час залишаються зеленими – якщо вони вражені, значить, спостерігається явна нестача борної кислоти.

Через дефіцит бору відмирають листя

Якщо подібні ознаки спостерігаються не тільки у баклажанів, але і у інших рослин, це явно говорить про нестачу бору в грунті. Варто врахувати, що мікроелемент добре засвоюється в слабокислою середовищі (ph = 5,5-5,8). Якщо грунт має нейтральну або тим більше лужну реакцію (ph більше 7,0), його потрібно підкислити. Для цього грунт поливають, наприклад, розчином 9% оцту (100 мл на 10 л води на 1 м2).

Важливо! якщо на листках баклажанів з’являються дрібні плями бурого відтінку, і відмирають тканини листя, це говорить про надлишок бору. В такому випадку протягом найближчого сезону борну кислоту не використовують.

Щоб зробити обробку баклажан борною кислотою для зав’язі, необхідно підготувати розчин, ретельно дотримуючись пропорції. Про те, як правильно розрахувати дозування, докладно розказано нижче.

Дозування борної кислоти для баклажанів

В першу чергу необхідно навчитися точно визначати концентрацію діючої речовини. Для проведення позакореневих обробок (обприскувань) необхідно приготувати розчин, виходячи зі співвідношення 2-2,5 г на 10 л води. Причому мова йде саме про чистому речовині – борної кислоти у вигляді порошку, який можна придбати в магазині для дачників або в аптеці.

Для приготування розчину борної кислоти діють так:

 1. готують гарячу, але не киплячу воду з температурою 60-70 градусів (палець повинен вже обпалюватися). Досить заготовити обсяг 1 л.
 2. відміряють необхідну кількість борної кислоти – 2-2,5 г. Можна зважити або визначити «на око» – від третини до половини чайної ложки.
 3. розчиняють в невеликому обсязі води, наприклад, в літрі.
 4. ретельно перемішують до тих пір, поки кристалики борної кислоти не розійдуться повністю.
 5. далі доводять до загального обсягу 10 л – переливають в звичайне відро.
 6. чекають, поки розчин охолоне до кімнатної температури.
 7. переливають в розпилювач і приступають до обробки.

Позакореневе обприскування проводять на етапі утворення бутонів і цвітіння

Правила застосування борної кислоти для баклажанів

Обробку баклажанів проводять кілька разів:

 1. протруювання насіння – за день до посіву на розсаду.
 2. полив грунту напередодні пересадки сіянців, наприклад, в теплицю.
 3. позакоренева обробка під час формування бутонів.
 4. друга позакореневе підживлення баклажанів борною кислотою для зав’язі на етапі цвітіння.
 5. обприскування дорослих рослин в період масового формування плодів.

У всіх випадках використовують розчин однієї і тієї ж концентрації – 2-2,5 г на 10 л.для протруювання насіння баклажанів готують 1 л робочої рідини – цього цілком достатньо. Їх витримують протягом 24 годин, а потім засівають в землю.

За кілька днів до пересадки сіянців на відкриту грядку або в теплицю грунт в ній поливають розчином борної кислоти, витрачаючи до 10 л на 1 квадратний метр.

Для формування зав’язей баклажанів під час формування бутонів і масового цвітіння готують стандартний розчин 2 г на 10 л і проводять позакореневу обробку всієї надземної частини. Працювати краще пізно ввечері, щоб денне сонце не обпекло листя рослин.

Завдяки обробці борною кислотою врожайність буде стабільно високою

Аналогічним складом обробляють і плоди на початку формування. На пізніх стадіях робити це потрібно, оскільки особливого ефекту не буде. До того ж останні обприскування рослин препаратами проводять мінімум за тиждень до збирання врожаю.

Висновок

Обприскування баклажанів борною кислотою сприяє утворенню зав’язей, підвищує врожайність і зміцнює рослину. Застосовувати кислоту необхідно, точно дотримуючись зазначені дозування. Обробляти рослини слід мінімум два рази за сезон-під час формування бутонів і на етапі цвітіння. Завдяки цьому вдасться отримати хороший урожай, причому плоди будуть смачними і лежкими.

Відгуки садівників і городників

Лісіцина наталія, 45 років, м.

Спочатку у мене був негативний досвід з борною кислотою. Розводила чайну ложку у відрі води, обробляла баклажани – так ось вони все поникли, а на стеблах пішли темні плями. Це хімічний опік. Тепер беру дозу в 2-3 рази менше. Досить маленької щіпки на відро. І результат зовсім інший-зав’язуваність дійсно поліпшується, це реально працює.

Дегтярьова вікторія, 38 років, м саранськ

Про те, що бор допомагає формуватися зав’язей, відомо практично всім. Але борну кислоту можна використовувати ще й від комах. У минулому році у нас була навала мурах. Я опрацювала баклажани три рази з інтервалом в два тижні. Урожай був відмінний, здалося навіть, що смак покращився. А мурахи пропали, як ніби й не було. Засіб дуже дешеве і ефективне.

Борну кислоту використовую для всіх пасльонових. Розчином добре обробляти томати, баклажани, перці. Якщо зробити це хоча б раз, зав’язей буде однозначно більше. А особливо корисно в теплиці, де квіти, буває, опадають через високу вологість. Так що обов’язково обприскуйте, коли у рослин підутьЦвіточок.