Рябчики після цвітіння вимагають певного догляду, що включає комплекс заходів. До нього відноситься і викопування цибулин з подальшим зберіганням до нової посадки. Деякі садівники вдаються до такої міри щорічно, інші – з певними інтервалами.

Рябчик відцвів, що робити далі

При догляді за квітами рябчиками після цвітіння спочатку визначають, чи потрібні насіння. Якщо планується їх збір, то чекають дозрівання. В такому випадку надземну частину рослини не чіпають. Недолік варіанту-цвітіння на майбутнє літо не буде.

Якщо збору насіння не потрібно, то після в’янення бутонів багатолітника обрізають квітконоси. Щоб цибулина краще сформувалася, роблять калійно-фосфорну підгодівлю. На 1 м2 вносять суперфосфат і сульфат калію по 10-15 г.

Добрива після цвітіння можна використовувати в сухому вигляді, але обов’язково поєднувати підгодівлю з поливом. Додатково така підготовка покращує захисні функції рослини.

Якщо після цвітіння багатолітника ще стоїть посушливий період, то навіть при відмиранні надземної частини продовжують полив. Досить зволожувати грунт раз в 2-3 тижні.

Крім всіх перерахованих заходів, після цвітіння рябчиків обрізають надземну частину, коли вона засохне, і викопують цибулини. Від останньої міри деякі садівники відмовляються.

Викопування багатолітника не означає необхідність пересадки-його можна повернути на колишнє місце

Рада! повторну посадку проводять на новому місці, якщо викопані після цвітіння бульби були зі слідами гнилі. Грунт на колишній ділянці обов’язково обробляють фунгіцидами.

Викопувати рябчики щороку після цвітіння необов’язково. Якщо сорт з дрібними цибулинами, то можна вирощувати його на одному місці кілька років. Розсадження знадобиться тільки при загущенні кущів.

Викопування рябчика імператорського рекомендована щороку. В іншому випадку цибулини рослини будуть дрібнішати, тому і цвітіння стане не таким пишним.

Допускається викопування багатолітника і раз на два роки. Це особливо доречно, коли необхідні дітки. Через маленьких розмірів їх легко пошкодити або втратити при викопуванні. Такі цибулини краще не чіпати 1-2 роки, а для профілактики хвороб і шкідників забезпечити правильний догляд, обробку фунгіцидами та інсектицидами.

Вирішуючи, як часто викопувати рябчики після цвітіння, потрібно розуміти переваги цієї дії. Коли цибулини в стані спокою, то сильніше схильні до захворювань і поразки шкідниками. Їх викопування з подальшою обробкою і правильним зберіганням знижує ризик таких проблем. Особливо важливо це для великих цибулин як у рябчика імператорського.

Ще одна важлива причина викопувати багаторічник після цвітіння – поступове заглиблення кореневища в грунт. Це збільшує час проростання на початку сезону, підвищує ризик загнивання.

Викопування багатолітника після цвітіння необхідна, коли потрібна пересадка. Якщо є хворі рослини або ознаки гнилі, то ефективно обробити звільнився ділянку відповідними препаратами.

У цибулинах рябчика викопаних після цвітіння видно отвір-звідси виходив втечу з бутонами, до осені тут з’являться паростки

Викопування після цвітіння необхідна також для розмноження багатолітника. З дорослої цибулини можна отримати кілька заміщають. Цей варіант краще розмноження насінням, оскільки не доводиться довго чекати першого цвітіння.

Коли і як обрізати рябчики після цвітіння

Прибирати рябчики після цвітіння потрібно не відразу. Спочатку обрізають тільки пагони з зів’ялими бутонами. Роблять це, щоб рослина після цвітіння не витрачало на них поживні елементи, які необхідні для цибулин.

Наступну обрізку проводять при засиханні надземної частини. При цьому обов’язково позначають кілочками місце розташування цибулин, якщо викопувати їх будуть пізніше. Рекомендують залишати від стебла пеньок висотою приблизно 5-10 см.це полегшить роботу при викопуванні підземної частини. Позначати місце розташування на поверхні тоді не потрібно.

При обрізанні важливо пам’ятати про індивідуальний захист. Багато видів рябчика є отруйними, можуть викликати роздратування шкіри, алергічну реакцію.

Ще одна важлива міра при обрізанні – дезінфекція інструменту. Обробляти його краще після кожної рослини. Зручно для цього просочити невелику губку або ганчірку спиртом або іншим дезінфікуючим засобом.

Зауваження! обрізані після цвітіння надземні частини рябчиків спалюють. Рослинні залишки-відмінне середовище для розмноження патогенів, зимівлі шкідників.

Коли викопувати цибулини рябчика після цвітіння

Терміни викопування рябчиків після цвітіння залежать від конкретного сорту, клімату в регіоні вирощування. Орієнтуватися потрібно на стан надземної частини рослини. Саме воно вказує, що цибулини перейшли в стан спокою. Про це говорить опадання пелюсток після цвітіння, пожовтіння зелених частин рослини.

Ще одна ознака періоду сплячки – підсихання коренів багатолітника. Це можна перевірити, обережно підкопавши грунт близько рябчика.

Час прибирання зазвичай припадає на червень-липень. Повного висихання надземної частини рябчика імператорського чекати не варто. Його великі цибулини в період спокою без викопування більше схильні до гнилі.

Цибулини рябчика виділяють неприємний запах-це слід враховувати при виборі місця для зберігання

Правильне викопування рябчиків

Бульби багатолітника занадто тендітні, тому викопувати після цвітіння їх потрібно дуже обережно. Роботу слід планувати на сухі дні. Алгоритм такий:

 1. обрізати надземну частину, якщо раніше це не було зроблено.
 2. відступити від залишку стебла або позначає кілочка на 15-25 см в сторони, обережно підкопати грунт. Краще використовувати для цього вила замість лопати.
 3. витягнути цибулину з землі, тримаючись за нижню частину стебла.
 4. акуратно очистити витягнуті бульби.
 5. глибоким совком перевірити грунт на наявність відокремилися діток.

Навіть при всіх заходах обережності є ризик випадкового пошкодження цибулин. Не варто викидати їх, якщо збережена частина денця – вони не загинуть при правильній обробці і зберіганні. Паростки з’являться на майбутній рік.

З цибулин рябчика знімають верхню оболонку, а потім ретельно оглядають. Якщо є гниль або ознаки грибкового захворювання, уражене місце обрізають до здорових тканин, трохи захоплюючи і їх. Обов’язково знезаразити ці ділянки. Можна використовувати зеленку або йод.

Рада! після викопування багатолітника землю рекомендують просіяти. Це допоможе прибрати рослинні залишки, які почнуть гнити.

Як і де зберігати цибулини рябчиків до посадки

Щоб зберегти цибулини рябчика до наступної посадки, їх потрібно спочатку грамотно підготувати. Крім зачистки уражених місць і знезараження зрізів це має на увазі такі заходи:

 1. просушування. Викопаних рябчиків розкладають в теплому і добре провітрюваному місці без доступу сонячних променів. Процес займає приблизно тиждень. Перші 2-4 години бульби можна підсушувати на сонці.
 2. відділення коренів і висохлого стебла. Робити це слід акуратно, при цьому утворюється отвір.
 3. знезараження. Готують розчин препарату-фунгіциду (ефективний фітоспорін) або марганцівки (0,2 мг на 1 л води), бульби в нього занурюють на півгодини. Така обробка є профілактикою хвороб.
 4. підсушування.

Для зберігання викопаних після цвітіння рябчиків вибирають сухе місце з хорошою вентиляцією. Оптимальна температура від 25 °c. Льохи і підвали для цього не підходять.

Правильний температурний режим і невисока вологість важливі для збереження цибулин і формування квіткових бруньок

Викопані, оброблені і добре просушені рябчики розкладають по відповідним ємностей:

 • ящики з дерева або пластмаси;
 • коробки з картону.

В обраній тарі цибулини рябчиків рекомендують розкладати так, щоб між собою вони не стикалися. Якщо дно ємностей не перфороване, то його краще засипати сухим річковим піском. Його шар поліпшить збереження матеріалу, вбере надлишки вологи.

При видаленні стебла отвір в бульбі виходить наскрізним або воронкоподібним. Привабливіше перший варіант, оскільки відсутність перегородки не дає накопичуватися волозі всередині. Такі бульби можна розміщувати денцем донизу. Якщо після видалення стебла отвір вийшло сліпим, то цибулини укладають злегка набік. В іншому випадку всередині буде накопичуватися волога, що загрожує загниванням.

Рябчики під час зберігання обов’язково систематично оглядати. Особливо важливо це, коли при збиранні були виявлені і зачищені сліди гнилі.

Зауваження! якщо з’явилися уражені ділянки, їх відразу ж обрізають і знезаражують. Після матеріал можна знову прибрати на зберігання.

Коли з’являються нові коріння і паростки, рябчики готові для посадки у відкритий грунт

Умови змінюються, якщо не планується висадка багатолітника назад у відкритий грунт в цьому ж сезоні. Тоді матеріал необхідно зберегти до наступного року. Приміщення для нього вибирають сухе, але вже прохолодне. Якщо бульб трохи, то можна розмістити їх в холодильнику. Цибулини зберігають у тарі, заповненій вологим торфом.

Висновок

Рябчики після цвітіння викопують для захисту від хвороб і шкідників, розмноження. Бульби обов’язково знезаражують і просушують, тримають в сухості і теплі. Термін зберігання невеликий, оскільки в цьому ж році багаторічник знову висаджують у відкритий грунт.