Вітаю всіх зайшли!

Конструкції світлодіодних індикаторів рівня сигналу можуть служити не тільки для декоративного оформлення передньої панелі, наприклад, якогось підсилювача, але і виконувати корисне завдання-попереджати про надмірно високий рівень сигналу при записі, наприклад, в лінійний вхід комп’ютера. Для того, щоб індикатор був інформативним, він повинен працювати з двома каналами незалежно і мати досить багато “сходинок” від мінімуму до максимуму. В даному випадку конструкція індикатора відповідає всім вимогам-має стерео-вхід і світлодіодних сегментів. Основою буде мікросхема an6884-дуже поширена і недорога, спеціально спроектована для відображення рівня сигналу на ланцюжку світлодіодів. Однак одна така мікросхема дозволяє підключити всього 5 світлодіодів, чого явно недостатньо. Тому в кожному каналі мікросхеми об’єднані попарно, одна працює зі слабкими сигналами, друга-з більш великими, таким чином сумарна кількість ступенів зростає до 10, всього для побудови стерео-індикатора знадобиться 4 мікросхеми.

Загальна повна схема представлена вище, в ній показані окремо правий і лівий канали, хоча між собою вони ідентичні. На звуковому вході кожної мікросхеми можна побачити окремі підлаштування резистори – надалі вони знадобляться для узгодження робіт “верхньої” і “нижньої” мікросхем. Обв’язки мікросхем вкрай прості і не містять нічого зайвого – лише звуковий вхід, вхід під живлення і виходи для світлодіодів. Також до 7-го висновку кожної мікросхеми підключається времязадающая rc-ланцюжок, з її допомогою задається швидкість спаду світлодіодного стовпчика. Якщо замінити резистор 10 ком на 2..3 ком, стовпчик буде рухатися набагато швидше, а якщо навпаки збільшити в пару-трійку разів опір – повільніше, проте зазначені на схемі вже забезпечують найоптимальнішу швидкість. Світлодіоди можна використовувати будь-які малопотужні, кольори краще брати інформативні, як зазначено на схемі: нормальний рівень сигналу відображається зеленим, підвищений помаранчевим, а занадто високий – червоним. Формат світлодіодів також можна бути будь-який, але для установки в стовпчик зручніше будуть прямокутні. Резистори r5, r6, r11, r12 обмежують струм через світлодіоди, тобто задають їх яскравість світіння. Потужність резисторів повинна бути 0,5 вт для розсіювання всього тепла. Зручна схема широким діапазонів напруги живлення, від 3,5 до 16в, таким чином, для живлення підійде практично будь-яке джерело зі струмом від 200 ма. Зверніть увагу, що яскравість світіння світлодіодів буде сильно залежати від величини напруги живлення, при необхідності її можна скорегувати, збільшуючи або зменшуючи опір струмообмежуючих резисторів, відповідно до таблиці:

Збирається індикатор на двох друкованих платах, на одній сама електроніка з мікросхемами, на другий світлодіодне табло з двома стовпцями, між собою плати з’єднуються шлейфом для зручності установки світлодіодів на корпус пристрою. Архів з платами знаходиться в архіві в кінці статті. Звуковий сигнал на вхід схеми може подаватися, наприклад, з аудіовиходу комп’ютера, плеєра, мікрофона або будь-якого електронного музичного інструменту, попереднє його посилення не потрібно.

Після складання індикатор слід налаштувати, для цього і знадобляться підлаштування резистори, по два на кожному каналі. Насамперед на вхід подається синусоїдальний сигнал з генератора, або з виходу телефону/комп’ютера, якщо використовувати онлайн-генератор, частота повинна бути дорівнює 1 кгц. Рівень сигналу потрібно встановити мінімальний на слух, або виставити по осцилографу 70-150 мв. Після чого подати сигнал на входи схеми і обертанням підлаштування резисторів r1, r7 домогтися світіння перших світлодіодів в стовпці кожного з каналів. Після цього потрібно плавно збільшувати амплітуду сигналу, до того моменту, поки не запаляться 5-е за рахунком світлодіоди в кожному стовпці. Потім збільшити амплітуду ще трохи і обертанням підлаштування резисторів r3, r9 домогтися світіння 6-го ступеня в кожному стовпці. Тепер індикатор можна вважати налаштованим-все 10 світлодіодів будуть в шкалі будуть запалюватися плавно, один за одним у міру збільшення амплітуди на вході.

Таким чином, вийшов вельми корисний індикатор рівня сигналу, для складання якого не потрібно ніяких дорогих мікросхем. 10 ступенів і стерео-вхід роблять прилад не тільки візуально красивим при прослуховуванні музики в темряві, але і корисним, наприклад, при записі сигналу з мікрофона або музичного інструменту. Вдалої збірки!

Джерело (source)