Гідний екстер’єр центрального входу в приватний будинок в деяких випадках створює більш приємне враження, ніж його оточення. Саме тому варто приділити особливу увагу його оформлення, зокрема козирка над ганком. Ефектність і зовнішня елегантність, звичайно, важлива, але не вона є головною його функцією, адже в першу чергу це засіб захисту від зовнішніх чинників, зокрема «капризів» погоди.

Вимоги до козирка

Наявність спеціального навісу позитивно позначається відразу в кількох моментах. Перший з них — це захист вхідних дверей від негативного впливу опадів і ультрафіолетових променів сонця. Другий – захист людини від дощу, граду або снігу під час входу і виходу з будівлі. Третій – естетичне призначення, декоративна прикраса для досконалого екстер’єру.

Для того, щоб козирок прослужив довгі роки і його не доводилося постійно переробляти, потрібно відповідність козирка ряду мінімальних вимог:

 • Споруда повинна витримувати не тільки вагу, але і опадів, що можуть на ньому опинитися. Тому при проектуванні і спорудженні необхідно розраховувати повну масу, що буде створювати навантаження на кріплення.
 • Оптимально, щоб козирок захищав не тільки вхідні двері, але і всі ганок в цілому.
 • Потрібно передбачити наявність системи зливу води (жолоб, накопичувальний резервуар або ливнесборная каналізація).
 • Козирок повинен зовні поєднуватися з ганком, дахом будинку і екстер’єром в цілому. Точної відповідності не потрібно, головне, щоб було поєднання кольорів і грамотно вибраний матеріал.

Фактори, які необхідно враховувати під час проектування козирка

Перш, ніж зайнятися кресленнями, необхідно визначитися з основними параметрами споруди:

 • Матеріал, з якого буде виготовлятися козирок, він повинен гармонійно вписуватися в архітектуру будови і гарантувати міцність козирка.
 • Визначити тип споруди – одне або двосхилий, купольний і т. д.
 • Розрахувати розміри козирка, його довжину виступу і подовжню ширину (ширина на півметра більше, ніж ширина вхідних дверей; довжина не менше 80 см; потрібно розрахувати кут нахилу таким чином, щоб на козирку не накопичувалася вода, сніг або сміття).
 • Місце розташування – визначитися з місцем, де він буде встановлений (парадний вхід, службовий або задній вихід).

Варіанти конструкцій

Козирок спорудити не складно, для цього достатньо 1-2 дні роботи, для того, щоб його зробити, можна використовувати матеріали, що широко поширені і не дуже дорогі. Основна складність роботи полягає у виборі підходящої форми конструкції.

Популярні види козирків над ганком:

 • Односхилі – підвісна або опорна покрівля, що встановлюється під кутом для відтоку води і талого снігу. Підвиди – прямі, увігнуті і односхилі з подзоров.
 • Двосхилий – козирок з двома похилими площинами. Даний тип більш надійний, тому що навантаження лежачого снігу рівномірно розподіляється між двома поверхнями.
 • Шатрової навіс – має напівкруглу форму, його кінця обрамляють ганок з двох сторін. Підвиди – «маркіза», купол і подовжений купол.
 • Арочний козирок має округлу форму і повністю закриває ганок. В залежності від ширини може бути звичайного і подовженого типу.

Достоїнства і недоліки використовуваних матеріалів

Кований козирок

Такий козирок дуже презентабелен і розкішно виглядає, декоративна ковка підкреслить елегантність дизайну екстер’єру будинку. Варто відзначити, що це досить дорого, але і не обов’язково робити його таким повністю — достатньо, щоб були ковані елементи. Найкраще ковка поєднується з металом, пластиком та металочерепицею.

Монтаж такого типу козирка — важке і відповідальне завдання, оскільки він має досить важку вагу. Краще всього довірити його установку професіоналам, щоб уникнути ризику падіння козирка під вантажем накопиченого снігу.

Полікарбонат

Ряд переваг:

 • Розсіювання променів сонця, що забезпечить природне освітлення.
 • Відсутність деформації.
 • Не піддається гниттю або корозії, не вигорає на сонці.
 • Відсутня можливість утворення грибка або цвілі.
 • Гнучкість.
 • Широкий вибір колірного виконання і товщини матеріалу для вибору оптимального варіанту.

Основним недоліком матеріалу є його нестійкість до ультрафіолетового випромінювання. Якщо матеріал не оснащений захисним покриттям, то незабаром він втратить презентабельний зовнішній вигляд і втратить колишню міцність.
Металочерепиця

Такий тип навісу характеризується високим рівнем міцності і декоративної елегантністю. Незважаючи на це багато хто вважає, що такий козирок виглядає досить важко і не завжди доречний. Оптимальний варіант його встановлення буде у випадку, коли покриття даху ідентично, більш того, встановлюючи дах і козирок одночасно можна заощадити, використовуючи залишки матеріалів для спорудження навісу.

Переваги:

 • Стійкість.
 • Незначна вага.
 • Тривалий термін служби.
 • Термостійкість.
 • Елегантність.

Замінивши металочерепицю бітумної можна уникнути її єдиного недоліку – сильного шуму при дощі.

Пластикове покриття

Для козирка над ганком також можна використовувати спеціальні плити ПВХ, властивості яких ідентичні полікарбонатним, однак пластик буде набагато легше і дешевше. Підібравши потрібний колір можна гармонійно його поєднувати з екстер’єром будинку.

Дерев’яний козирок на ґанку

Козирок виготовлений з дерева, оптимально підходить під масивні дерев’яні будинки та споруди сільського стилю. Дерево в цьому випадку використовується як каркас, покрівлю найкраще буде виконати з руберойду, шиферу або черепиці. Перед установкою потрібно обов’язково обробити дерево спеціальним захистом від гниття і комах.

Метал або профнастил

Металевий навіс – це недорогий і простий у розробці варіант, для якого потрібні вміння роботи зі зварювальним апаратом. Якщо ж такого досвіду немає, то можна скористатися болтами і гайками.
Основними перевагами такого козирка буде високий рівень міцності, тривалий термін служби, а недоліком є обов’язковий процес обробки матеріалу антикорозійною речовиною. До того ж слід зазначити, що така конструкція буде мати значний вагу, тому потрібно приділити велику увагу кріпленню і його міцності.

Альтернативою металу виступає профнастил з полімерним захисним шаром. Недоліки профнастилу:

 • Слабка ударостійкість.
 • Матеріал незручний у деформації, не використовується для кулястих козирків.

Теги: Заміський будинок, Екстер’єр