Для багатьох дача — це не тільки місце для городу і роботи, але і затишний куточок для відпочинку від повсякденної суєти. І щоб сповна насолодитися природними красотами, окрему увагу слід приділити ландшафтного дизайну дачної ділянки. Насамперед, це гармонійне поєднання архітектури і ботаніки в єдиному стилі. Отже, з чого ж почати?

Планування

Без різниці, яка площа ділянки — 5, 10, 15 або більше соток, головне — правильна організація простору, а для цього потрібно розробити план відповідно заздалегідь поставленим завданням. Важливо чітко розуміти основне призначення ділянки — це буде тільки місце для відпочинку, спільно з городом або садом. Бюджет потрібно планувати заздалегідь. Краще умовно розділити територію на зони, для кожної з якої прорахувати кошторис.

В першу чергу подумки уявіть собі вигляд майбутнього дачного ділянки, врахуйте особливості грунту, рельєфу, клімату, розташування існуючих дерев і чагарників, а також будівель. Зрозумійте, що зайве, а чого не вистачає. Далі складіть план на папері:

 • намалюйте межі ділянки і всі важливі об’єкти на ньому;
 • всю площу поділіть на зони — роботи (господарські споруди, грядки), відпочинку, прогулянок, водойм, саду і т. д.;
 • продумайте стиль, орієнтуючись на основна будівля, особистий смак і потреби;
 • придумайте наповнення кожної зони — доріжки, лавки, альтанки, квітники та озеленення, садові скульптури, освітлення та інші елементи.

Орієнтуйтеся на власний бюджет, доступність матеріалів, а також можливості монтажу в певних умовах. Останній пункт за великим рахунком стосується водойм і рослинності.

Що розмістити на ділянці?

Навіть на маленькій площі в 6 соток при раціональному підході до планування можна розмістити акуратну споруду (арку, альтанку), альпійську гірку, квіткову клумбу, штучний ставок та інші зелені куточки.

Споруди

Найбільш поширені види споруд:

Альтанка. Це зона відпочинку, усамітнення, спокійного, комфортного відпочинку. Її добре буде розташувати на березі водойми або серед дерев. Прекрасний варіант для дачного ділянки — дерев’яна конструкція з віконними прорізами, уквітчані кучерявими рослинами. На великій території (близько 20 соток) гармонійно буде виглядати альтанка з колонами у благородній класичному стилі.

Містки і арки. Найчастіше застосовуються для розмежування ділянки. Поряд з таким спорудами рекомендується висаджувати квітники.

Відкрита кухня з патіо, тандиром або піччю. Може бути представлена у вигляді дерев’яної веранди з піччю або грунтовної цегляній прибудові до будинку.

Місце для активного проведення часу або дитячий майданчик. Зазвичай це дерев’яний настил з обладнанням: батутом, басейном, гойдалками тощо

Господарські будівлі (комори, гараж, сарай, баню) також важливо оформити у тому ж стилі, що і весь ділянку, інакше цілісності ландшафту навряд чи вдасться досягти.

Водойми

Не кожна дача розташована біля річки або озера, але за бажанням можна створити штучну водойму. Для початку подумайте, що саме буде на вашій ділянці і яке призначення планованого водойми.

Ставок

Ідеальне рішення для вашої ділянки, якщо його ландшафт має пейзажний стиль. Ставок може використовуватися тільки для естетики, в даному випадку роблять акцент на декорі — висаджують красиві дерева і рослини по берегах, а поруч встановлюють альтанку. Але ставок може також мати функціональний характер — бути джерелом для поливу або використовуватися для розведення риб.

Фонтан

Повноцінний елемент декору, здатний визначити і прикрасити ту чи іншу зону. Навіть на маленькій території виглядає дуже гармонійно, наповнюючи простір умиротворенням і бездоганною естетикою водоспаду.

Водойма з містком

Той же ставок, але більш витягнутої форми і з чарівним мостом, який може бути улюбленим місцем для прогулянок. У процесі проектування важливо продумати систему очищення, водопостачання, підібрати живність і рослини.

Водоспади, каскади

Особливо прекрасні подібні споруди з нерівним або похилим рельєфом, в обрамленні зелених рослин або рокарія.

Також ефектно впишуться в зелений масив і додадуть руху циркулюючі струмочки і водяні млини.

Насадження

Безумовно, основним елементом ландшафтного дизайну є рослини. Підбирати їх потрібно так, щоб вони ідеально доповнювали один одного. Важливо пам’ятати про помірність і не «пістрявити». Достаток квітів і рослин на компактному ділянці завжди виглядає безглуздо.

При плануванні насаджень не забувайте враховувати сезонність і швидкість росту. Озеленення території можна поділити на такі групи:

 • висадка кущів і дерев;

 • оформлення клумб і квітників (обов’язково поєднуйте багаторічні і однорічні рослини);

 • облаштування альпійських гірок;

 • декорування альтанок і водойм з допомогою рослин і квітів.

Без красивих зелених куточків ландшафтний дизайн просто неможливий. Вони надають індивідуальності, доглянутості, служать відмінним засобом зонування і створення цілісності сприйняття ділянки.

Садові доріжки

Стежки і доріжки не тільки служать функціональним елементом, але і милим прикрасою вашого ділянки, вони створюють відчуття графичности, впорядкованості. Найчастіше їх роблять з використанням природного каменю, тротуарної плитки, гравію або гальки. Окрему увагу варто приділити їх окантовці — рослинності і бордюрах. Доріжки ведуть до різних пристройкам, водойми, альтанки, квітникам, створюючи ефект цілісності ділянки.

Огорожі

У ландшафтному дизайні огорожі використовують для чіткого зонування території. За допомогою їх можна цікаво обіграти ідеї з насадженнями. Особливо поширені огорожі на дачах з зоною відпочинку та городом, вони практично і ефектно відокремлюють одну від іншої. Такі бордюрчики можуть бути дерев’яними, кам’яними або з рослинності (наприклад, з невисоких чагарників). Також чудово виглядають напівпрозорі, легкі конструкції, не захаращувати простір і пропускають світло.

Декоративні елементи

Надати ділянці індивідуальності й особливого шарму допоможе декор:

Лавки — функціональний елемент на ділянці, який повинен гармоніювати з загальним стилем його оформлення.

Садові скульптури — в залежності від характеру саду, вони можуть бути представлені у вигляді фігур тварин, цікавих героїв, статуй в готичному або античному стилі і прикрашати альтанки, доріжки, водойми.

Вазони — дуже красиво в саду будуть виглядати вироби під мармур з висадженими квітами або постарені чаші.

Освітлення

За допомогою підсвічування можна вигідно підкреслити ефектні елементи ландшафтного дизайну в вечірній час. Це можуть бути настінні світильники в альтанці, веранді або високі ліхтарі вздовж стежок. Приголомшливо виглядають яскраві світильники прямо в грунті, наповнюють ділянку загадковою, чарівною атмосферою.

Візуальні прийоми

Деякі хитрощі допоможуть візуально розширити сад:

 • підпірна стінка, викладена по дузі;
 • округлі галявини;

 • групи чагарників;

 • витіюваті доріжки;

 • колірний прийом — на передньому плані висадити рослини більш світлих відтінків, на задньому — більш темних. Таким чином, дачна ділянка придбає глибину й обсяг.

Популярні стилістичні рішення

Англійський стиль. Для нього характерні витончені плавні лінії, максимально природний ландшафт. Висадка квітів і рослин — ярусна, найчастіше у вигляді газонів, пишних квітників і разложистых дерев. В англійському стилі ландшафту немає строгих симетрій — стежки повинні петляти, а рельєф змінюється досить різко. Найбільш гармонійно такий стиль виглядає в оформленні великих ділянок.

Середземноморський стиль. Тут основним елементом саду є патіо з кованими елементами, плетеними меблями, простим текстилем, можливо, з милими горщиками, кашпо або глиняним посудом. Обов’язково присутній альтанка, обвита плющем. Доречні тут також всілякі деталі в античному стилі: статуї, колони, фонтани.

Японський стиль. Яскрава риса — мінімалізм. Обов’язково присутність водойми, великих каменів, зелених рослин без квітів. Також характерні для японського стилю карликові чагарники і хвойні дерева, доріжки з гравію, легка підсвічування. Таке рішення ідеально для невеликих територій.

Китайський стиль. Тут ландшафтний дизайн заснований на принципах феншуй — єднання різних стихій, близьке розміщення всіх елементів навколо центральної точки. Обов’язково наявність водойми, біля якого розташовані красиві камені. Альтанка у вигляді пагоди, доріжки-драбинки, яскраві містки і квіти, газони з моху — все це дуже органічно виглядати в оформленні ландшафту в китайському стилі.

Необов’язково дотримуватися якогось єдиного стилю, важливо передати характер ділянки і грамотно реалізувати свої ідеї та фантазії. Тільки так відпочинок на дачі принесе максимум задоволення, натхнення і комфорту.

Теги: Дача