Гамамеліс-невисокі деревця, до 5-8 м заввишки зі світло-жовтими запашними квітками, що розпускаються восени. У європі гамамелес більше відомий, як чарівний горіх, деревний плід або witch hazel.

інші назви гамамелісу: ліщина відьми, відьмин горіх і чаклунський горіх.

Всього в роду налічується 4 види, які виростають в північній америці, в китаї і японії. Був введений в культуру в середині xvii століття. У середній смузі росії в озелененні майже не зустрічається, а дуже даремно.

Гамамеліс віргінський

Гамамеліс віргінський, або чарівний горіх (hamamelis virginiana)

Як видно з назви гамамеліс віргінський родом з північної америки. Це чагарник або невелике дерево з сіро-бурою корою, в підмосков’ї і середній смузі найчастіше формує розлогий чагарник. Влітку листя зелені, але осінь яскраві, жовті.

Цвіте в вересні-жовтні !!! цвіте протягом 2-3х тижнів. Самі квіти жовтого кольору, запашні з стрічкоподібними пелюстками, які мають цікаву особливість: під час морозів пелюстки скручуються, щоб безболісно витримати негативну температуру, а в відлигу – розгортаються.

Ще цікавий факт, гамамеліс цвіте після опадання листя! тому при повному цвітінні кущ набуває вигляду жовтого осіннього хмарки.

Плоди (коробочки з «дзьобиками» на кришці) дозрівають влітку-восени наступного року .

Сорти гамамелісу

  • гамамеліс aphrodite-квітки помаранчеві;
  • гамамеліс diane – квітки червоно-помаранчеві,
  • гамамеліс barmstedt gold – квітки золотисті з помаранчевим центром,
  • гамамеліс feuerzauber – квітки бордові,
  • гамамеліс purpurea – квітки темно-рожево-пурпурні,
  • гамамеліс sandra – квітки жовті, пухнасті.

Користь гамамелісу

Може використовуватися як лікарський засіб. В європі настільки цінують гамамеліс в якості лікарського засобу, що він став постійним “жителем” аптекарський садів, поряд з ехінацеями, золотим коренем і ін.культурами.

плоди гамамелісу містять ефірну олію,

кора і гілки гамамелісу віргінського-в’яжучі речовини, завдяки чому використовуються в медицині і парфумерної промисловості.

листя гамамелісу містять флавоноїди і таніни. Відвари з листя гамамелісу часто рекомендують для догляду за жирною і запаленою шкірою.

У медицині гамамеліс застосовують для профілактики варикозного розширення вен і для корекції розширеної судинної сітки на обличчі.

Гамамеліс входь до складу мазей, може викликати слабкі алергічні реакції.

Гамамеліс віргінський, як лікарська сировина

Особливості вирощування гамамелісу, або чарівного горіха

Місце для посадки гамамелісу треба вибрати сонячне, захищене від холодного вітру. Грунти підійдуть звичайні садові, родючі і осінні режимом зволоження.

Хворобами і шкідниками гамамеліс не пошкоджується.

Зимостійкість гамамелісу, або чарівного горіха

Зона usda 4

Може використовуватися в озелененні середньої смуги рф. В окремі роки однорічні пагони можуть значно пошкоджуватися морозами.

Молоді рослини гамамелісу бажано вкривати ялиновим гіллям.

Цвітіння гамамелісу віргінського

Розмноження гамамелісу

Насінням і літніми живцями.

Використання гамамелісу в садовому дизайні

Гамамеліс цінується за пізнє цвітіння. Цікаво і незвично в саду буде виглядати його поєднання з пізніми гортензіями.