Велика кількість пластику в оформленні інтер’єру поступово починає «набивати оскому» у багатьох власників приватних будинків та офісів. Поступово відроджується інтерес до натуральних природних матеріалів. Інтерес цей посилюється тим, що сучасні інструменти і технології дозволяють застосовувати такі матеріали ефективніше і практичніше, ніж кілька десятиліть тому. Одним з таких матеріалів є вагонка.

Вагонка та її властивості


Із звичайних дерев’яних рейок, якими колись зашивали щілини між дошками у вагонах, вагонка перетворилася в обшивальну декоративну дошку. Як будь-який виріб з дерева, вагонка має здатність при підвищеній атмосферної вологості вбирати вологу, а в суху погоду віддавати надлишок вологи. Це створює сприятливий мікроклімат у приміщеннях. При цьому вона приємно пахне деревом, з якого виготовлена – дубом, вільхою, ясеном, липою, березою, модриною, ялицею або ялиною.
Переважні якості вагонки:

 • легкість в обробці;
 • довговічність;
 • стійкість до гниття;
 • естетичність;
 • хороша звукоотражаемость;
 • підвищена теплоізоляція;
 • здатність маскувати нерівності і дефекти поверхні, а також кабелі та труби.

Мабуть, єдиними недоліками вагонки є її відносна дорожнеча і зменшення ширини при висиханні. Тому при покупці необхідно переконатися, що вагонка пройшла камерну сушку. Така дошка менше втрачає ширині. Також необхідно оглянути кожну дошку і переконатися, що на ній немає слідів вологи, грибка і дірочок від комах-шкідників.

Пристрій несучого каркаса і гідроізоляція

Бруски, з яких робиться каркас, повинні бути перерізом 63 см, стругані, рівні. Розмітку кожного обов’язково вивіряти рівнем і схилом. Інтервали між брусками каркаса прораховують заздалегідь, з урахуванням довжин дощок вагонки і ширини утеплювача, якщо його планується використовувати. Починати кріплення каркаса слід з країв до центру стіни або до віконних і дверних отворів. Прорізи обшиваються струганої дошки товщиною 2 см або в залежності від величини виступу дверних і віконних коробок.
Порядок шарів від стіни назовні такий:

 • пароізоляція;
 • утеплювач;
 • гідроізоляція;
 • обшивка.

Якщо без пароізоляції іноді ще можна обійтися, то гідроізоляція потрібна для того, щоб уникнути гниття елементів каркасу і освіта небезпечного для здоров’я грибка. Гідроізоляційну плівку гладкою стороною кріплять до утеплювача, шорсткою назовні.

Обшивка стін вагонкою своїми руками

Кріпити дошку до каркаса слід не фінішним цвяхом, а кляймером. Це буде набагато зручніше. Починають майстри зазвичай знизу, кожну наступну дошку накладаючи на попередню. Стики дощок при цьому рекомендується промащувати спеціальної швидковисихаючої поліуретановій чи акриловій мастикою, щоб між ними не просочувалася потім вода. Стики між дошками також підганяти треба ретельно, промазуючи мастикою. На кутах будинку зазвичай монтують спеціальні металеві, пластикові або дерев’яні куточки, закривають стики між обшивками стін. Після монтажу обшивку обробляють просоченнями, морилками, лаками, забезпечуючи її збереження і красивий вигляд.

Застосовуючи в якості декоративної обшивки вагонку, багато будівлі можна облагородити зовні. Після її застосування більш вигідно виглядають навіть старі та саманні будинки, а нормальні, сучасні будівлі набувають свою індивідуальність. Про інші варіанти обробки стін читайте тут.

Теги: Стіни