Вітаю, радіоаматори-самоделкіни!

Багато хто погодиться з тим, що в прослуховуванні музики на вінілових платівках є свій шарм – для кого-то він полягає в самій величі аналогового звуку, а кого-то вініл занурює в ностальгічну атмосферу другої половини минулого століття, коли це був єдиний актуальний спосіб запису і відтворення музики. Практично кожен власник вінілового програвача знайомий з таким пристроєм, як фонокоректор, або просто передпідсилювач-коректор, часто вони встановлювалися всередині самих вінілових програвачів, або могли бути у вигляді окремих пристроїв. Завданням фонокорректоров була коригування ачх сигналу до стану максимально рівною горизонтальної прямої – в цьому випадку звук з вінілу буде саме таким, яким всі звикли його чути. Досить часто поліпшити звук старого вінілового програвача можна, замінивши штатний фонокоректор на свій, куплений окремо у вигляді блоку, або зроблений своїми руками, тому в інтернеті користуються популярністю схеми фонокорректоров. Одна з таких, дуже проста, представлена нижче.

Схема не містить ніяких “наворотів” – всього лише два каскади на транзисторах і пасивна коригування ачх за допомогою rc ланцюгів, проте, вона справляється зі своїм завданням. Особливістю схеми можна назвати вибір транзисторів-тут використовуються малощумящие jfet транзистори 2sk170. Вони коштують трохи дорожче і зустрічаються трохи рідше звичайних біполярних, проте відмінно зарекомендували себе в багатьох аудіосхемах, так як дозволяють створювати підсилювачі з дуже високим вхідним опором. Так як схема дуже проста, вона не передбачає будь-яких регулювань: сигнал зі звукознімача потрапляє на вхід in, а з контакту out знімається готовий – його можна відправляти відразу в будь-який побутовий підсилювач. Якщо програвач вінілу стереофонічний і має два окремих виходу під правий і лівий канали, то схему потрібно також зібрати в двох примірниках.

Для складання можна витравити свою друковану плату – це самий акуратний і естетично приємний варіант, але так як в подальшому плата буде поміщена в корпус, підійде і монтаж на макетній платі, враховуючи, що компонентів на схемі не так багато.

Напруга живлення схеми становить 24-30в, при цьому воно обов’язково повинно бути стабілізованим. Для стабілізації можна використовувати стабілітрони, або мікросхему 78l24 – з огляду на мізерний струм споживання схеми, нагріву можна не боятися. Також не зайвим в харчуванні буде установка clc фільтра-він дозволить максимально відфільтрувати живлення від пульсацій, які легко могли б потрапити в звуковий тракт.

При складанні схеми важливо дотримуватися зазначених на схемі номіналів – адже коригування ачх формується співвідношенням ємностей і опорів в rc ланцюгах, їх зміна може спричинити за собою неправильне коригування ачх. Конденсатори бажано використовувати плівкові, або будь-які інші, які рекомендуються для використання в аудіотехніці.

Плата встановлюється в просторий, красивий, і досить аскетичний за зовнішнім виглядом металевий корпус. Метал корпусу з’єднується з землею схеми-це дозволить корпусу працювати в якості екрану, захищаючи схему від впливу зовнішніх наведень. На передній панелі корпусу розташовується кнопка для включення і виключення фонокоректора, ззаду роз’єми для підключення аудіосигналу – два для входу (правий і лівий), два для виходу. В якості роз’ємів використовуються rca ( тюльпани) – зручні і надійні. Таким чином, вийшло якісне і візуально приємне пристрій, який дозволить слухати вінілові платівки з ще більшою насолодою. Вдалої збірки!

Джерело (source)