Вміст

 • 1 як виглядає роджерсия
 • 2 коли цвіте роджерсия
 • 3 види і сорти роджерсии з фото та описом
  • 3.1 конскокаштанолистная
  • 3.2 стополистная
  • 3.3 периста
  • 3.4 бузинолистная
  • 3.5 непальська
 • 4 коли садити роджерсию
 • 5 як посадити роджерсию
  • 5.1 місце посадки роджерсии
  • 5.2 підготовка ділянки
  • 5.3 правила посадки
 • 6 догляд за роджерсией
  • 6.1 добриво
  • 6.2 полив
  • 6.3 пересадка
  • 6.4 вимагає роджерсия обрізки на зиму
  • 6.5 підготовка роджерсии до зими
 • 7 розмноження роджерсии
 • 8 хвороби і шкідники роджерсии
 • 9 чому сохне роджерсия
 • 10 фото роджерсии в ландшафтному дизайні саду
 • 11 висновок

Роджерсия (лат. Rodgersia) – багаторічна квітуча рослина, що відноситься до сімейства ломикаменевих. Батьківщиною його є японія і китай. Але, незважаючи на це, рослина прижилося на території росії, і зараз популярність його зростає з кожним роком. Це пояснюється невибагливістю багатолітника, високими декоративними якостями, що підтверджують фото і опис роджерсии, а також здатністю повноцінно розвиватися в місцях, де зазвичай садові культури не виживають. Але для цього потрібно провести посадку і забезпечити догляд з урахуванням вимог культури.

Роджерсия допомагає вдало замаскувати непривабливі місця в саду

Як виглядає роджерсия

Ця культура відноситься до категорії декоративноцветущих. Багаторічник утворює розлогий густий кущ, висотою 1-1, 5 м. Основу його складають великі розсічені листя, черешки яких ростуть з підземного лускатого кореневища. Кожен з них складається з 3-9 окремих сегментів. Їх краї двічі пилчасті, а верхівки загострені.

На пластинах роджерсії сильно виражені прожилки. Відтінок листя варіюється від темно-зеленого до бронзового, металевого і навіть коричневого, в залежності від виду. Активна вегетація багатолітника відбувається після закінчення періоду цвітіння.

Коренева система стрижневого типу. У молодих рослин вона сильно розвинена. Але в міру дорослішання куща видозмінюється в стебло і обростає додатковими відростками. Згодом товсті кореневища ростуть прямо на поверхні грунту і здатні охоплювати досить великі території.

Квіти у роджерсії дрібні, в більшості випадків вони не мають пелюсток. Бутони зібрані в волотисте суцвіття, які впевнено підносяться над листям. Відтінок їх варіюється від білого, жовтого до рожевого, червоного. Квіти виділяють приємний аромат, що привертає увагу комах-запилювачів. Плоди представлені у вигляді двогніздових коробочок.

Період цвітіння даного багатолітника настає в середині липня і триває протягом 4-6 тижнів. Його терміни можуть зрушуватися на 7-10 днів, в залежності від регіону вирощування.

Види і сорти роджерсії з фото і описом

У природі налічується близько п’яти видів багатолітника, які широко використовуються в садівництві. Роджерсії відрізняються забарвленням квітів, що видно на фото, відтінком листя і структурою пластин. Щоб вміти визначати кожен вид, потрібно вивчити його характерні особливості.

Конскокаштанолістная

Цей вид культури характеризується найбільшими листям і міцними черешками. Рослина повністю виправдовує свою назву, оскільки форма його пластин схожа на кінський каштан. Кущі округлої форми, компактні. Конскокаштанолистная роджерсия (rodgersia aesculofolia) формує квітконоси на початку липня, висота яких досягає 120-150 див. Квіти у многолетника рожево-білі або кремові, виділяють приємний витончений аромат. Період цвітіння у цього виду триває протягом місяця. А в інший час рослина радує красою своїх фактурних листя, які при розпусканні бронзові, а потім стають зеленими.

У конскокаштанолистной різновиди стебло і чашолистки покриті чорними волосками

Стополистная

Ця роджерсия зустрічається на території китаю, кореї і японії. Листя її складаються з 5-7 сегментів з зазублинами на кінчиках. При розпусканні навесні пластини роджерсії мають червонувато-коричневе забарвлення, а згодом стають бронзовими. До осені відтінок їх змінюється на початковий. Висота роджерсії стополістной (rodgersia podophylla) досягає 1,6 м.зацвітає вид у другій половині червня і продовжує протягом п’яти тижнів. Розгалужені суцвіття мають кремово-білий відтінок.

Стополістную роджерсію ще називають подофілловой

Периста

Характерною відмінністю виду є те, що його пластини можуть мати різну форму. На листках перистої роджерсії (rodgersia pinnata), що видно на фото, чітко виділяються прожилки. Черешки бувають короткими, що робить схожим багаторічник з пальмою. Ближче до осені забарвлення листя змінюється на бронзово-червонуватий. Висота рослини ледь досягає 70 см.

Період цвітіння перистого виду настає в липні. В цей час над листям підносяться рожево-білі квітконоси.

Роджерсия периста вважається посухостійкою

Бузинолистная

Батьківщиною цього різновиду многолетника вважаються провінції китаю сичуань і юньнан. Вона найбільш поширена в садівництві і характеризується невибагливістю. Висота дорослої рослини ледь досягає 60 см. Кущі округлої форми, компактні. Великі пластини бузинолистной роджерсії (rodgersia sambucifolia) мають зелений відтінок з бронзовим відливом. Кількість листя залежить від віку куща і умов його вирощування.

Період цвітіння у бузинолистной роджерсії настає в липні. Відтінок великих розгалужених суцвіть спочатку білий, а згодом стає коричневим.

У бузинолистной роджерсии забарвлення листя не змінюється протягом сезону

Непальська

Цей вид відрізняється від інших будовою листя. Вони складаються з сегментів, які розташовані на певній відстані один від одного і мають світло-жовтий або синьо-зелене забарвлення. Суцвіття у роджерсії непальської (rodgersia nepalensis) густі, пірамідальні. Вони пофарбовані в лимонний або світло-зеленуватий відтінок. У природі цей вид зустрічається рідко, хоча вважається найефектнішим.

Поверхня пластин у роджерсії непальської глянцева

Коли садити роджерсію

Посадку роджерсії можна проводити восени і навесні. У першому випадку процедуру рекомендується робити в першій декаді вересня. Це дасть можливість рослині повноцінно вкоренитися до настання морозів. При весняній посадці оптимальним періодом є друга половина травня. До цього часу грунт встигає прогрітися і проходить загроза поворотних заморозків.

Щоб рослина швидко адаптувалося у відкритому грунті, повноцінно розвивалося і рясно цвіло щорічно, необхідно правильно посадити роджерсію. Тому потрібно заздалегідь вивчити особливості процедури, щоб згодом уникнути помилок.

Місце посадки роджерсії

Для культури рекомендується вибирати притінене місце, захищене від холодних поривів вітру. Оптимальним варіантом є розміщення під покровом дерев або біля будівель, які будуть захищати листя рослини від прямих сонячних променів.

При виборі місця в саду також потрібно враховувати, що роджерсія відноситься до категорії вологолюбних культур. Тому розміщувати її потрібно на ділянці, де грунт просихає рідко.

Важливо! на відкритих сонячних ділянках роджерсію не можна висаджувати, так як це призводить до появи опіків на листках і загибелі рослини.

Багаторічник воліє пухкий живильний грунт, багатий органікою. Тому оптимальним варіантом для рослини є суглинки і чорнозем. При цьому важливо, щоб грунт добре пропускала вологу і повітря, а рівень грунтових вод на ділянці становив не менше 1,5 м.

Трав’янистий чагарник воліє слабокислий або нейтральний субстрат

Підготовка ділянки

Перед тим як садити роджерсію на постійне місце, рекомендується підготувати ділянку як мінімум за два тижні. Для цього його потрібно перекопати на глибину лопати для збагачення грунту киснем і ретельно видалити коріння багаторічних бур’янів.

Також на етапі підготовки ділянки потрібно внести в грунт перегній і торф по 5 кг на кожен кв. М. Додатково в грунт потрібно додати суперфосфат 40 г і сірчистий калій 25 г. Після цього ділянку необхідно ретельно розрівняти.

важливо! не можна висаджувати роджерсію в низинах, де застоюється тала і дощова вода, оскільки при тривалому контакті з вологою її коренева система загниває.

Правила посадки

Для посадки багатолітника необхідно підготувати лунку розміром 20 на 20 см. На дно їїПокласти шар дренажу товщиною 10 см, а потім присипати зверху землею. По центру потрібно помістити саджанець, акуратно розправити його коріння. Присипати їх землею, заповнити всі порожнечі, ущільнити грунт біля основи багатолітника. Коріння рослини повинні бути розташовані на глибині не більше 5 см.

Після посадки рослина рясно полити. А на наступний день потрібно замульчувати прикореневий коло шаром перегною або торфом, що виключить ймовірність пересихання підземної частини рослини.

Висаджувати саджанці необхідно на відстані 1,2-1,5 м до високорослих культур, а при посадці декількох рослин в ряду дотримуватися дистанції 50-70 см, в залежності від виду.

У міру розростання роджерсія здатна пригнічувати розвиток сусідніх культур

Догляд за роджерсією

Ця рослина не вимагає складного догляду, тому з його вирощуванням здатний впоратися будь-який початківець садівник. Щоб воно показувало максимальну декоративність і зберігало її протягом багатьох років, необхідно дотримуватися деяких правил агротехніки.

Добриво

Прискорений темп вегетації культури і рясне цвітіння вимагає достатньої кількості поживних компонентів грунті. Тому удобрювати рослину потрібно двічі за сезон, починаючи з другого року після посадки. Оскільки до цього часу воно буде використовувати компоненти, додані в грунт на етапі підготовки ділянки.

Навесні на початку вегетації удобрювати рослину рекомендується органікою, саме коров’яком 1:10 або курячим послідом 1: 15. Другий раз застосовувати добрива потрібно після цвітіння роджерсии, що підвищить її зимостійкість. В цей час слід використовувати комплексні мінеральні суміші, що містять, крім калію і фосфору, такі компоненти, як сірка, мідь, цинк, залізо, магній.

Полив

Для активного нарощування зеленої маси і рясного цвітіння роджерсии необхідно, щоб грунт був завжди вологим. Тому поливати багаторічник потрібно регулярно при відсутності сезонних дощів. Для цього необхідно використовувати відстояну воду температурою + 18-20 °с.

Зволоження проводити у вечірній час 1-2 рази на тиждень. А в особливо спекотні періоди біля основи роджерсии потрібно укладати шар мульчі. Це дозволить запобігти надмірному випаровуванню вологи з грунту.

Після кожного поливу необхідно рихлити грунт біля основи багатолітника. Така процедура дозволить не допустити утворення кірки на поверхні грунту і збереже доступ повітря до коріння рослини.

Пересадка

У міру розростання кущі багатолітника поступово втрачають свою декоративність. Даний ознака свідчить про те, що потрібно пересаджувати роджерсію на нове місце. Досвідчені садівники рекомендують проводити процедуру кожні вісім років восени, як тільки встановиться сприятлива погода.

Чи вимагає роджерсія обрізки на зиму

Роджерсію на зиму рекомендується обрізати. Процедуру потрібно проводити пізньої осені після листопаду. Вкорочувати пагони роджерсии необхідно до висоти 30 см.

Підготовка роджерсии до зими

У міру розростання багатолітника його коренева система виявляється на поверхні, тому її потрібно вкривати на зиму. Для цього необхідно пізньої осені перед настанням заморозків укласти в прикореневій коло рослини мульчу шаром 10 см.а протягом зими накидати поверх багатолітника шар снігу. Це дозволить пережити роджерсії холодний період року без особливих проблем.

Розмноження роджерсії

Щоб розмножити роджерсію, можна використовувати насіння, живці, а також провести поділ куща. Кожен з цих способів розмноження має певні особливості, які потрібно враховувати.

Вирощування роджерсії з насіння є трудомістким процесом, але такий спосіб дає можливість отримати багато нових саджанців одночасно. Перед тим як провести посадку, необхідно посадковий матеріал замочити в розчині марганцівки на п’ять хвилин, а потім промити чистою водою і злегка просушити до появи характерної сипучості.

Посів рекомендується проводити в широкі ємності, наповнені почвосмесью з дерну, піску і торфу, взяті в рівній кількості. Насіння потрібно розкласти на поверхні субстрату, присипати шаром землі 0,3 см і зволожити з пульверизатора. Після цього контейнер необхідно накрити плівкою і поставити в світле місце з температурою +20-24 °с. У стадії двох справжніх листів розсаду роджерсии необхідно пікірувати в окремі стаканчики. Висаджувати рослини у відкритий грунт можна, коли вони досить зміцніють.

При дотриманні всіх умов насіння роджерсії проростає через 14 днів

Щоб розмножити багаторічник живцями, необхідно нарізати листя з «п’ятою» на початку літа. Після цього потрібно нижній зріз припудрити корнеобразователем, а потім висадити в суміш з торфу і піску в однаковій кількості. Тримати живці рекомендується при температурі + 20-22 °с.у міру необхідності грунт потрібно регулярно зволожувати.

Важливо! живці роджерсії вкорінюються після закінчення 2-3 тижнів.

Поділ куща — найпростіший спосіб розмноження роджерсії. Оптимальним періодом для цього є рання весна до початку вегетації. Для розмноження необхідно акуратно викопати кущ, розділити секатором на частини і відразу їх висадити на постійне місце. Після цього забезпечити саджанців стандартний догляд.

Хвороби та шкідники роджерсії

Ця культура має високий природний імунітет. Однак невідповідність умов вирощування призводить до її ослаблення. І тоді рослина може страждати від іржавого гриба. В цьому випадку необхідно видалити уражені листя і обприскати роджерсію бордоською сумішшю. Процедуру важливо робити вранці, щоб до вечора рослина повністю висохло.

Також багаторічник може страждати від кореневої гнилі, викликаної тривалим застоєм вологи в грунті. Врятувати рослину можна тільки на початковому етапі ураження. Для цього необхідно його викопати, пересадити на нове місце і полити превікуром.

З шкідників шкоди роджерсії можуть завдати слимаки, які харчуються її листям. В цьому випадку необхідно біля основи рослини густо посипати деревною золою або тютюновим пилом. А в разі масового розмноження шкідників рекомендується застосовувати спеціальні хімічні засоби захисту на основі метальдегіду.

Чому сохне роджерсия

Роджерсия погано переносить будь-яке, навіть незначне пересихання кореневої системи. Тому найчастіше недостатній полив в спекотні періоди є причиною підсихання кінчиків листя. Також спровокувати проблему може і сухе повітря. Тому рекомендується періодично обмивати листя методом дощування.

Причиною того, що роджерсія сохне, може бути і недолік калію в грунті. В цьому випадку по краю пластин з’являється темна облямівка. Для виправлення ситуації потрібно провести підгодівлю з підвищеним вмістом необхідного компонента.

Фото роджерсії в ландшафтному дизайні саду

Цей багаторічник високо цінується ландшафтними дизайнерами. Адже він здатний бути солітером, а також вдало поєднуватися з іншими садовими культурами, створюючи унікальні композиції.

Роджерсию можна висаджувати біля зони відпочинку, де зазвичай передбачена півтінь

Рослина вдало виглядає в композиції з хостами і гейхерами

Багаторічник підходить для обрамлення садових доріжок в притінених куточках саду

Роджерсия ідеальна для заповнення вільного простору під деревами

Висновок

Вивчивши фото і опис роджерсии, можна з упевненістю сказати, що таке рослина здатна легко вписатися в будь-який ландшафтний дизайн і вдало доповнити його. А невибагливість культури дає можливість вирощувати її, навіть не маючи багаторічного досвіду. Але при виборі рослини необхідно пам’ятати про здатність роджерсии безконтрольно розростатися, тому цей процес потрібно контролювати.