Якщо до початку пандемії вирощування домашньої птиці було для дачників, скоріше, розвагою, то зараз багато хто задумався про вигоду. Сайт rmnt розповість, які умови потрібні для вирощування гусей, як зробити все правильно, щоб забезпечити сім’ю м’ясом птиці і максимально заощадити.

Нагадаємо, що на порталі rmnt.ru є докладні статті, які присвячені вирощуванню в домашніх умовах індоуток, курей-несучок і перепілок. Тепер поговоримо про гусей. Птах цікава, м’ясо корисне і смачне.

Для початку позначимо основні принципи розведення будь-якої домашньої птиці. Якщо їх дотримуватися, то можна отримати відчутну вигоду:

  1. вирощувати тільки влітку, протягом теплого сезону, восени-під ніж. Не варто тримати птицю довше, ніж потрібно.
  2. в зиму залишати по мінімуму молоде батьківське стадо, щоб заощадити на кормах.
  3. оволодіти прийомами інкубації, щоб отримувати власний молодняк, не купуючи його.
  4. шукати найдешевші корми, моніторити місцевий ринок.
  5. забезпечити птиці оптимальні умови утримання, щоб виключити ризик хвороб і падежу.

Чому саме гуси? з ними простіше, ніж з курми. Годують гусей спеціальним кормом тільки перші тижні, а потім відправляють на вигул. Єдина дуже важлива умова-наявність водойми. Якщо поруч немає озера, ставка, річки, то доведеться створювати штучну водойму, хоча б невеликий ставок, наприклад, з вкопаної в землю старої ванни або корита. Дуже бажано наявність поруч луки, адже гусак за день з’їдає до двох кілограмів трави, швидко набираючи вагу – по 5-8 кілограмів протягом теплого сезону.

Важливо! гуси витривалішими курей, хворіють менше, їм не потрібен теплий курник, здатні витримувати морози в неопалюваному приміщенні.

Почнемо з гусенят. Тут дотримується золоте правило – протягом першого місяця їм необхідні тепло і спеціальний раціон. Відправляти маленьких гусенят до п’ятого тижня життя до водойми не можна, вони повинні бути сухими, щоб не захворіли. Тримають їх під лампочкою, щоб температура не опускалася нижче +20, а краще +25 градусів. Можна годувати їх стартовим комбікормом з позначенням п-6. Так, такий корм дорогий, але зате гусенята ростуть швидко. Потім можна перейти на суміш ячмінь-пшениця-овес. Додають в раціон подрібнені варені яйця, а з трьох тижнів підмішують до них дрібно нарізану траву. Корисна кропива. Добре, якщо в корм додається подрібнений розмочений горох — така добавка багата білком.

Перші тижні гусенят годують строго кожні дві години, потім все рідше. З сьомого дня життя їх потрібно привчати щипати траву. Для цього кропиву підвішують в клітці або коробці, в якій містяться пташенята. Вже з п’ятого тижня гусенят можна відправляти на вигул. Багато дачники вирощують гусей так-вранці відправляють на річку або ставок, поруч з яким є луг. Увечері заганяють на ділянку і дають по жмені зерна. Власне, все. Гускам, які несуться, зерно дають два рази на день.

Якщо ж відправляти на вигул гусей нікуди, то їм необхідний невеликий загін з ємністю для купання. Загородити можна просто сіткою-рабицею висотою в 1,5 метра. Обов’язково кожен день давати гусям скошену траву, так що власникам в такому випадку точно стане в нагоді тример, мотокоса.

Взимку на перший план для гусей виходить сіно. Це і тепла підстилка, і їжа, і вітаміни. Так що заготівлею сіна потрібно займатися заздалегідь, щоб вистачило до весни. До тримісячного віку гуси будуть активно набирати вагу. Породи гусей-бройлерів можна забивати вже на 80 день, м’ясо буде самим м’яким. Максимально тримають стадо до п’ятимісячного віку — в зиму залишають тільки кілька птахів, щоб по весні отримати яйця для інкубації.

Морози до -20 градусів здоровим сформованим гусям не страшні. Утримувати можна в будь-якій господарській споруді, бажано, з вікнами і входом з південного боку. Товщина сухої підстилки з сіна повинна бути не менше 20 сантиметрів. Відсутність вогкості і протягів — ось головне. Можна підсипати дрібний гравій і пісок, давати соснові і ялинові гілки, подрібнені черепашки.

Що стосується порід, то в нашій країні найбільш популярні невибагливі ліндовскіе гуси, які підростають якраз до осені. Також можна вибрати угорських, італійських, холмогорських, кубанських гусей, українських сірих і легарт.

Єдиний мінус в розведенні гусей – їх жахливий характер. Птах гучна, скандальна, може вести себе агресивно. Сусіди по дачі цілком можуть скаржитися на шум з вашого пташника. Якщо немає умов для вигулу, гуси замкнені, вони можуть перетворити свою ділянку в брудне місиво і не давати нікому спокою. Але, повторимося, це єдиний недолік цієї домашньої птиці.

Відео по темі