Вміст

 • 1 підготовка теплиці
  • 1.1 дезінфекція
  • 1.2 знезараження грунту
 • 2 як правильно вирощувати баклажани в теплиці
  • 2.1 підготовка грунту
  • 2.2 терміни посіву
  • 2.3 як правильно посадити розсаду баклажанів в теплицю
  • 2.4 посадка насіння баклажанів в теплицю
 • 3 особливості догляду за баклажанами в теплиці
  • 3.1 температура і освітлення
  • 3.2 полив
  • 3.3 підгодівлі
  • 3.4 мульчування
  • 3.5 формування і підв’язка
  • 3.6 захист від хвороб і шкідників
 • 4 збір і зберігання врожаю
 • 5 висновок

Вирощування баклажанів в теплиці не можна назвати дуже простим процесом, але при грамотному підході і попередньому вивченні певних правил з цією роботою зможуть впоратися навіть не особливо досвідчені городники. Дана культура вважається теплолюбною і в умовах відкритого грунту здатна рости не у всіх регіонах росії, але завдяки теплицям, отримати її багатий урожай стало можливо навіть в холодних областях.

Судячи з ботанічного опису, баклажан є ягодою, а не овочем

Підготовка теплиці

Перед тим як висадити баклажани в теплицю, слід провести ряд робіт. Насамперед обробити і продезінфікувати саме приміщення, а також знезаразити грунт, в якій планується вирощувати рослину. Якщо цього не зробити, то посадки можуть захворіти, піддатися атакам шкідників і навіть загинути.

Рада! бажано піддати обробці і інструменти, за допомогою яких будуть проводитися роботи.

Дезінфекція

Обов’язково в теплиці слід провести прибирання: прибрати виросли бур’яни, розрівняти ділянку. Далі необхідно помити мильним розчином плівку і всі скляні поверхні, металеві деталі протерти розчином гарячого оцту, полікарбонат дезінфікувати марганцівкою. Після цього рекомендується відкрити теплицю і добре її провітрити.

Методів дезінфекції існує кілька, яким з них скористатися, садівник вирішує на свій розсуд:

 1. біопрепарати. Розчини вважаються максимально безпечними і в той же час ефективними. Їх використання не тільки знищує збудників мікробів, але і збільшує поживність грунту.
 2. сірчана шашка. З її допомогою допускається обробляти тільки теплиці, конструкція яких тримається на дерев’яних каркасах. Сірка, що виділяється з шашки, відмінно дезінфікує, здатна проникати в усі куточки приміщення. Після обробки таким способом слід добре закрити теплицю і не заходити в неї протягом трьох днів, а потім провітрити.
 3. хлорне вапно. Їй можна обприскати всі поверхні теплиці, а також інвентар.

Знезараження грунту

Землю в теплиці також важливо продезінфікувати. Якщо з осені на грядках залишилися рослини, їх слід видалити, а грунт скопати. Знезаразити грунт від личинок шкідників та інших мікроорганізмів можна термічним або хімічним способом. Перший має на увазі використання парового обладнання або поливання грядок киплячою водою, другий дезінфекцію хлоркою. Вапно слід розсипати по всьому периметру теплиці і перемішати з грунтом за допомогою грабель. Допускається використовувати для знезараження формалін, він рятує баклажани від чорної ніжки.

Увага! після хімічної обробки приміщення закривають на 24 години, а потім провітрюють.

Як правильно вирощувати баклажани в теплиці

Щоб виростити баклажани в теплиці з полікарбонату, потрібно знати багато тонкощі цього процесу. Дана культура вважається досить вибагливою і вимогливою. Вона не любить високої вологості, не переносить температурних перепадів і затінення, може загинути через погане провітрювання або неправильного поливу. Тому перш ніж висаджувати баклажани, слід уважно вивчити правила агротехніки.

Городників, які вміють вирощувати цю рослину, вважають асами своєї справи

Підготовка грунту

Перш ніж садити баклажани в теплиці, спочатку потрібно підготувати грунт під посадку. Якщо вона до цього вже використовувалася, то її рекомендується відновити. Для цього верхній шар висотою близько 15 см потрібно зняти, винести на вулицю, з’єднати з органічними добривами: перегноєм, торфом, компостом з розрахунку 1:3. Періодично грунт слід перевертати.

Увага! відновлення землі займає не менше двох років.

Грунт, який знаходиться в теплиці, також потрібно підготувати. Відомо, що баклажани воліють поживну і легку грунт, а не переносять важку і надмірно кислу. Правильним дією при її підготовці буде внесення органічних підгодівлі. Їх додають так, щоб вони розташовувалися якомога ближче до кореневої системи рослин. Деревну золу при цьому вносити не рекомендується.

Терміни посіву

Сприятливий час для посадки баклажан в теплицю вибирають виходячи з кліматичних умов регіону вирощування рослини. Наприклад, в південних краях посів починають виконувати з березня, аж до червня. Орієнтуватися при цьому слід по заморозках. До робіт переступають, коли після останніх весняних морозів пройде півтора-два тижні, а грунт вже прогріється до +15 °с.

У теплі теплиці з полікарбонату баклажани можна садити набагато раніше, ніж в парники

Як правильно посадити розсаду баклажанів в теплицю

Рослини являють собою досить великі розлогі кущі, і це важливо враховувати під час їх посадки. Висаджувати баклажани в теплицю потрібно в шаховому порядку або в ряд на відстані не менше 0,5 м один від одного і 0,6 м між рядами. Глибина закладення повинна становити 15 см.перед посадкою спочатку роблять лунки, на дно їх укладають перегній і золу, заливають двома літрами води, змішаної з марганцівкою. Після того як розчин вбереться, саджанець баклажана разом з грудкою землі розміщують в центрі ямки, присипають грунтом, ущільнюють, поливають.

Зауваження! часто рослина в міру зростання доводиться підв’язувати до опори, тому біля нього бажано відразу встановлювати кілочок.

Поруч з баклажанами допускається висаджувати в теплицю зелень, капусту, горох, солодкий перець, відмовитися слід від сусідства з томатами

Посадка насіння баклажанів в теплицю

При наявності теплої теплиці з полікарбонату необхідності у вирощуванні розсади баклажанів будинку у садівника не виникає. Посадковий матеріал в даному випадку можна сіяти в тепличний грунт, причому щоб уникнути подальшої пікіровки відразу в ті місця, де культура буде рости. Зручно робити це, використовуючи решітку-трафарет з осередками 8 на 8 або 6 на 6. Насіння баклажанів розміщують в центрі осередків на глибину 5 мм.

Якщо матеріал для посадки купувався в спеціалізованому магазині і має високу якість, то його висаджують відразу, якщо немає, то перед проведенням робіт його готують.

Особливості догляду за баклажанами в теплиці

Щоб правильно виростити баклажани в теплиці, важливо знати всі особливості догляду за ними в таких умовах. Якщо робити все по інструкції, культура буде добре рости і плодоносити.

Урожай баклажанів можна отримати лише при створенні для них сприятливих умов

Температура і освітлення

Рослина вважається теплолюбним і спокійно переносить перегрів, але щоб зібрати гідний урожай, в теплиці бажано дотримуватися оптимальний режим температури (від +25 до +28 °с). При зниженні показника кущі баклажан будуть повільно рости, а їх квіткові бруньки перейдуть в стан спокою.

важливо! критичною для рослини вважається мінімальна температура + 14 °с, а максимальна +34 °с.

Баклажан при вирощуванні в теплиці любить світло, не отримує опіків навіть від прямих сонячних променів. Довжина дня для нього повинна бути не менше 12 і не більше 14 годин. В іншому випадку кущі перестануть розвиватися або почнуть активно нарощувати зелену масу. Для забезпечення необхідної тривалості світлового дня в теплицях встановлюють додаткове освітлення у вигляді люмінесцентних, ртутних, led або фітоламп.

Полив

Важливою умовою для вирощування баклажанів в теплиці є їх регулярний полив. Культура вологолюбна, при дефіциті води скидає зав’язі. Основними правилами її зрошення є:

 • використання теплої і відстояної протягом доби води;
 • здійснення процедури виключно під корінь рослини;
 • виконання робіт в ранкові години.

Перший раз полив проводять через п’ять днів після посадки, далі — раз на тиждень. У момент формування плодів зволожують кожні три доби, а якщо в теплиці жарко, то щодня. Кількість води розраховують таке, щоб грунт просочувався їй на 20 см в глибину.

Рада! якщо в теплиці занадто висока температура, то міжряддяПоливають холодною водою, а саме приміщення провітрюють.

Для баклажан кращим вважається крапельний метод зрошення

Підгодівлі

Щоб рослина принесло максимальну кількість плодів, його потрібно не менше трьох разів за сезон підгодовувати. Для харчування кущів можна використовувати як органічні, так і мінеральні склади, а також універсальні препарати для овочів.

Перший раз добрива вносять через 20 днів після посадки розсади або появи сходів. На етапі цвітіння проводять обприскування борною кислотою, в момент утворення зав’язей — обробку калієм, при появі плодів — фосфором, азотом, деревною золою.

Для насичення баклажан поживними речовинами допускається вдаватися до допомоги народних рецептів, поливати посадки настоєм на основі дріжджів або скошеної трави.

Мульчування

Навіть при вирощуванні в теплиці, грядки з баклажанами корисно мульчувати. Даний спосіб дозволяє добре зберігати навколо рослин вологу, запобігає появі деяких хвороб, скорочує частоту поливів. У ролі мульчі найкраще виступають деревна тирса, солома, торф, суха трава або перегній.

Формування і підв’язка

Ті сорти баклажан, які зазвичай культивують в теплиці, відрізняються великими розмірами кущів, через що їх необхідно формувати, пасинкувати і підв’язувати. До робіт переступають, коли висота рослин досягає 30 см.з пасинків залишають всього два найсильніших, всі інші обривають разом з листям, які створюють тінь плодам. Залежно від різновиду баклажан, деякі можуть потребувати прищіпки пагонів, а деякі в зрізку бічних гілок. Також під час догляду за рослиною в теплиці бажано самостійно запилювати суцвіття пензликом або регулярно їх струшувати. Хоч баклажани і вважаються самозапильних, в умови закритого грунту при відсутності вітру процес може бути скрутний.

Через те, що плоди рослини досить важкі, кущі рекомендується в декількох місцях підв’язувати. В якості опори краще вибирати металеві кілки або шпалери.

Захист від хвороб і шкідників

Навіть якщо вирощувати баклажани в теплиці, не варто забувати про їх захист від впливу зовнішніх факторів. При неправильному догляді вони можуть захворіти або піддатися атаці шкідників. Поширеними хворобами культури вважаються фітофтороз, антракноз, мозаїка, чорна або сіра гниль. Комахи, які найчастіше нападають на баклажани, – слимаки, попелиця, білокрилка, колорадський жук, павутинний кліщ.

Для боротьби з хворобами садівники застосовують різні хімічні препарати типу фітоспорін або циркону. Щоб знищити шкідників, використовують біопрепарати, наприклад, стрілу. Іноді для позбавлення з небажаними гостями, що з’явилися в теплиці, буває досить народних способів: обприскування часниковим розчином, настоєм на основі томатної бадилля або опудривание золою.

Збір і зберігання врожаю

У разі правильного догляду вже через буквально місяць після сходів в теплиці можна буде збирати перший урожай баклажан. Знімати плоди рекомендується секатором, разом з плодоніжкою в злегка недозрілому стані. Чекати, коли вони доростуть до великих розмірів, не слід, так як, чим більше стає плід, тим гірше його смак.

Зберігати урожай можна близько чотирьох тижнів в підвалі, погребі або холодильнику. Також допускається заморожувати плоди.

Перед відправкою на зберігання баклажани загортають в папір або укладають в пакети з вентиляційними отворами

Висновок

Вирощування баклажанів в теплиці тільки на перший погляд може здатися дуже складним завданням. Якщо виконувати всі рекомендації досвідчених городників і правильно підбирати сорти рослини, то можна цілком розраховувати на успіх в цій справі. Завдяки появі парників і теплиць баклажани можна виростити, навіть проживаючи в районах з суворими кліматичними умовами.