привіт, мене звуть олександр (краснодарський край). Нам з дружиною давно хотілося мати свою дачу, де можна насолоджуватися природою далеко від міської суєти. Розглянули багато варіантів покупки, але у кожного був свій недолік. Поступово прийшли до висновку, що краще дачу побудувати самим, де все буде відповідати нашим бажанням.

зміст статті:

З чого почати планування?

Щоб не було розчарування від витраченого часу і коштів на будівництво,важливо визначитися для чого потрібна ділянка. Що ми хочемо отримати:відпочинок, свої фрукти і овочі до столу,знизити витрати на харчування, побольшезаготовок на зиму, зібрати большойурожай і частину реалізувати?

Нам хотілося жити за містом з ранньої весни до пізньої осені, зрідка відвідуючи міську квартиру. Благо, клімат кубані теплий, тут навіть взимку рідко бувають морози. При цьому, не сильно обтяжуючи себе фізичною роботою по городу, більшу частину часу займатися улюбленими справами. А значить будиночок повинен мати всі зручності для тривалого проживання. Спальня, кухня, велика вітальня, санвузол з душем, все це дає звичний комфорт.

А ще хотілося обов’язково мати терасу. Де можна розташуватися за столом з родичами, гостями, і не в тісноті. А раз застілля, то місце для ночівлі гостей теж має бути. Для цього прекрасно підійде мансарда. Ось так вимальовувався план і розміри будинку.

Далі. Як без баньки з парилкою? гараждля машини. А куди скласти садовий інвентар, де поставити невеликий аркуш, заховати мотоблок? ще гарненько тепличку, що б спекотне літнє сонце палило томати і огірки. І місце подбассейн для онуків, самим зануритися.треба розмістити септик під стоки. Иметьмаленькую столярну майстерню ещеодна моя мрія. Так вимальовувалося целоехозяйство, для якого потрібен большойучасток землі.

Що хотілося від дачі? звичайно красивыхпейзажей, тиші, самоти. Що бісоседі подалі, поменше людських очей.гарний будиночок з лазнею.

придбана ділянка з деревами

Вчасно поїздок з метою покупки дачі, мис дружиною враховували і зовнішні фактори:віддаленість, якість під’їзних доріг,інтенсивність руху машин. І вже визначилися в якому товаристві купимучасток землі. Велика частина наделовімело розміри 16 на 38 метрів прямокутнойформи. Саме таку конфігурацію ми взяли за основу для планування. Тепер,коли визначилися з будівлями,слід було все це розмістити на плані, що б мати уявлення про допустимі розміри будиночка і будівель.

фотозйомка миловидово

Куди поставити будиночок?

Варіантс заднім розташуванням котеджу відпалсразу. Велика кількість будівель закрило б видна будинок. Крім цього, тераса тоді будетперед будинком, на виду у всіх. Незачемпосторонним бачити наші посиденьки. Авід з вікон в чужі городи не всегдапріятен. Значить будинок повинен бути попереду.але і розміщувати його впритул до парканутоже не можна, що б не псувати вигляд ізокон. І перехожі не повинні мати можливість заглядати в них. Відступаемстандартние 3 метри. Буде місце підсептик і квітник.

квітник і септик перед будинком

Приплануванні кімнат необхідно предусмотретьвыходи з будинку і на терасу. Изначальнодумали поєднати. Але хотілося великого вигляду з вітальні на террасуі природу. І що б обов’язково орнаядверь з двох половинок. Але захистітьтакой вітраж від злому складно. Буде потрібно установка ролет. А користуватися постійно, як входом в будинок, орними дверима, та ще закритими рольставнями, дуже не зручно. До того ж в вітальні не доречні вішалка і обувниця.краще варіант з окремим входом і зоною передпокою.

Врізультаті пошуку оптимального планування, вимальовувався наступний план. Террасасзади будинку. Вітальня з’єднується стеррасою великим вітражем з орними дверима. Тоді спальня, кухня, санузелрасполагаются в передній частині будинку.але в цьому випадку, ширина будинку должнабить не менше 8 метрів. А це вже розміри котеджу, але ні дачногодоміка. Весь фасад займе. При цьому всекомнаты виходили витягнутими, чтовсегда сприймається негативно. А ще треба було вписати сходи на другий поверх.

відкрита тераса-родзинка заміського будинку

Планувнутренние приміщення з мінімальними,але комфортними розмірами кімнат, решіліпрібегнуть до варіанту «студія»,часто використовуваному в малогабаритнихквартирах. Це дозволяло отримати однобольне приміщення, нехай і багатофункціональне.так ми зупинилися на варіанті первогоэтажа, де окремо розташовувалися толькоспальня і санвузол з душем. Всі інші за призначенням приміщення об’єднав одну велику кімнату. Получілосьгостіная-їдальня-кухня-передпокій слестніцей на другий поверх, що має двавихода-на терасу і у двір. Вихід водвор розташовувався з боку будинку. Прінеобхідності, можна було сделатьзеркальное зміна планування.

Де розмістити гараж?

Теперьпредстояло розмістити автогараж. Надопомітити, що в місті автомобіль стоітво дворі багатоповерхівки. І мрія про гараж була давньою. Добре б перед ним всередині двору мати майданчик дляавтомобіля, не завжди необхідно ставити його в гараж. Та й гості могли залишити на ній своє авто. І де-то треба мытьмашину. Але це 25 квадратів. Втім, якщо будинок ставити на одній лінії з будинком,перед ним так само буде 3 метри. Значить, треба всього лише зрушити назад ще 3 метри. Це навіть вигідно виділить видна будиночок. Стандартна довжина гаража 6метров, комфортна ширина не менше 3,5 метрів.

Розташуватигараж краще з боку входу в будинок. Щоб не бігати кожен раз навколо будинку завсякою дрібницею. Зручно вийти з дому, зробити 3 кроки і ти в гаражі. Всестроительные матеріали зберігати в ньому.коли ще встановиш двері і станешзакривати на замок.

Аеще потрібен сарайчик. Як не крути, менше 3 на 3 метри не виходить. Дляполезного використання землі, сарайстоіт прилаштувати до гаражу. Тільки тогдау нього залишиться одне вікно. А якщо потрібно, то навіщо потрібна перегородка?так з’явилася ідея об’єднати гараж з гаражем, просто продовживши до 8 метрів.

будинок і гараж утворюють внутрішній дворик

Існує безліч проектів котеджу з гаражем.але нам хотілося, що б будиночок був маленькими акуратним. Це все ж дача, а незагородный особняк. Тим більше що ібюджет був обмежений. Довелося вибіратьмежду варіантами вбудованого іліотдельного гаража. Хотілося, що быстоял окремо. Запахи, працюючий двигун, задимленість, шуми приремонті або слюсарних роботах – все це буде зайвим в будинку. З іншого боку, між гаражем і будинком має бутидостатньо відстані, що б незагороджувати вид з вікон. Чи не для того, щоб дивитися з віконв стіну і закритий паркан. Відступ повинен бути не менше 3, а краще більше метрів.але будь-яка ділянка має кінцеві розміри.

Чому лазня виявилася в кінці ділянки?

Важливо вибрати на ділянці місце дляпостроек з урахуванням сторін світу. Що б від них не падала на рослини ікустарнікі. Тому будинок з високою покрівлею краще розташовувати на північній частині, а невисокий гараж можна розмістітьс південної сторони. З цієї ж причини, банюспланували біля північного кордону в концеучастка.

Вибортакого розташування лазні мав рядпреімуществ. Ділянка не виглядала порожньою спереду і порожньою ззаду.з тераси можна милуватися ціліснимвідом красивої баньки і вона не станетзагорожівать природу. А ще вона закривала від поглядів сусідів з ділянки позадінашего. Їм не видно був дворик і велика частина дачі.

вид на баню з тераси

Междубаней і парканом по межі ділянки 2,5 метра. Впритул ставитьнезмоги, адже потрібен прохід навколо для догляду за нею. Навіть 1 метр, це більше 10 квадратів втраченої площі. А більш широкий прохідпозволяет висадити кілька деревьеви чагарники і отримувати з них урожай. Иесть місце для дренажної ями під зливводи з лазні. До речі, у майбутнього участкавдоль задньої межі росли і плодоносілінесколько кущів агрусу, малини ісмородіни. Всі їх вдалося зберегти. Іземля навколо лазні корисно використовується.

Прирозміщенні об’єктів доводиться учітиватьтребованія відступу будівель від граніцучастка. Для дачних капітальних строенійце 3 метри і ближче не можна, інакше соседімогут висунути справедливі претензії.що так само виправдовувало збільшенийпрохід уздовж лазні.

Врізультаті вийшов первіснийплан будівель, максимально учітивающійнормативні вимоги і всі нашіпожеланія, з урахуванням майбутньої конфігурації.слабким місцем було положення гаража.всього 3 метри від будинку і впритул до огорожі,що могло не сподобається сусідові і викликати суперечки.

початковий план ділянки

Підбір земельної ділянки

Предложенійк продажу досить і подобратьстандартний ділянку легко. Але хотілося, що б фасад був ширше стандартних16-тихотя б на 2 метри. Треба відзначити, чтодачное товариство (днт) располагалосьв закруті двох річечок. Було желаніевзять землю поруч з річкою. В силу етіхпричін вибирали наділи, располагавшіесяна околиці днт, уздовж річок. Велика іхчастина мало неправильну форму: оттрапецієподібної до трикутної. Деякі ділянки можна було розширити, оформивши у власність прилеглу територію.все це робило їх більш дорогими, порівняно зі стандартними планами. Ножівописний вид на річку з невеликим ліском уздовж неї, того вартий.

ділянка з широким фасадом звужується ззаду

Зупинилисьна варіанті ділянки у формі прямокутника з зрізаним кутом, у якого фасадбил 20 метрів, а задня сторона 12 метрів.це дозволяло відсунути гараж від будинкаі розширити майданчик між ними. Навіть є місця для довгого газону або квітника. А в майбутньому можна посадити і зробити альтанку. Крім того, з’явилася можливість кількорозширити сам будиночок, що б товщина стінне зменшувала внутрішню ширину в 6метрів. Так само мансарда ставала ще гіршою. А відсутність сусідів з боку держави, виключало претензії.

Прив’язка плану до реальної ділянки

Виникла проблема з розміщенням гаража.на ділянці росли дорослі 3 яблуні. Тому ділянка не виглядала порожньою і голою. Нехай дерева були сильнозапущені і недоглянуті, їх треба було обов’язково залишати. Коли ще виростітновий сад, а тут готові плодоносящіедеревья, що прикрашають дачу і дають теньзнойним влітку. Значить треба шукати нові варіанти розміщення гаража.

Однозначновидвигаем його вперед, впритул до паркану,який перед гаражем прибираємо. Але всерівно одну яблуню доводиться корчувати, а друга буде біля самої стіни. Гостьовий автомобіль можна поставити на тротуарміж будинком і гаражем. В крайньому випадку можна залишити і на вулиці. Зате не надотеперь кожен раз відкривати і зачинатьворота огорожі перед гаражем. Достатньопідняти ролетні ворота гаража, керовані автоматикою.

Воттолько ширина вулички всього 6 метрів. Ще один квітник відбирає майже метр.все це створює великі незручностав’езда і особливо виїзду з гаража. Аякщо повернути його трохи, для полегшення? так і вчинили. Але задній кут сильно видавався за кордон ділянки. Хто сказав, що гаражобов’язково повинен бути правильною формою? кут зрізали, та так, що ще іместо для проходу вздовж паркану залишилося.при цьому вдалося зберегти всі дерева.

будинок і гараж на одній лінії під кутом до вулиці

Аеще з’явилася ідея поекспериментувати з поворотом будиночка. Що теж дастмножество плюсів. Сусідський будинок напротіввізуально зміститься вліво і не будетзагоражівать вид з вікон спалень первогоі другого поверхів, що виходять на уличнуюсторону. Септик буде далі від будинку на метр,що важливо для фундаменту, оскільки передбачено дренированиев грунт. Тераса зрушиться до центруучастка і відстань від неї до соседскогозабора збільшиться з 3 до 5 метрів. Тепер далі будуть сусіди. Баня позаду участкабудет менше загороджувати навколишнюпанораму, а тераса більше развернетсяк річці і лісі. Вид з тераси на навколишню природу значно покращиться. Будинокполучітся на одній лінії з гаражем. Аеще фасад буде видно здалеку, і візуальнодом стане ширше. Внутрішній дворик і будинок буде правильної формиі перебуваючи у дворі не помітиш, чтофасадная лінія розгорнута під кутом куліце. Все це в цілому поліпшить внешнеевосприятие дачі. І віддалить визуальнососедей.

Плануванняділянки прийняла кінцевий вигляд. Але ещепредстояло розмістити басейн, теплицуі посадки.

остаточний план ділянки

Благоустрій та озеленення дачі

Коли основні споруди знайшли своє местона плані, розміщення залишилися невизвало труднощів. Всі решениянапрашивались самі собою. Дворик навколо будинку і доріжку до лазні викласти тротуарною плиткою. У дощову погоду можна потурбуватися про бруд на взутті. Бассейнрасположіть перед терасою на площадкеіз тротуару. Теплицю звести зліва отдорожкі до лазні, поруч з колонкою води,ще місце під грядку залишиться.

загальний вигляд зеленого ділянки

Саженцывисадить по периметру уздовж паркану срасстоянием в 3 метри, достатнього длявзрослого дерева. Чагарники междудеревьями і за гаражем. Праворуч від банивыращивать полуницю. Уздовж доріжкисделать невисоку шпалеру для винограду,тінь від якого буде падати на тротуар,а не на грядку. Додатково виноградможно посадити уздовж гаража у дворі або за старими яблунями біля гаража.

Посколькуучасток був останнім і зліва располагаласьлесосмоса, в огорожі встановити хвіртку.буде зручно виносити растітельниеостатки і золу від каміна.

Центручастка залишиться не затіненим. Егоможно відвести під невеликі овощниегрядкі і столову зелень.

реалізація плану наближається до завершення

Результат ефективного планування ділянки

Спочатку представлялося неможливим розмістити бажану кількість об’єктів на 6 сотках. Зберігши при цьому місце для великого саду, теплиці та городу. Здавалося, що вся земля буде зайнята будівлями. Або вийде скупченість і нагромадження. Щоб розмістити 25 дерев і 30 чагарників, не доводилося і сподіватися.

Нопо міру планування, з’явилося розуміння,що заважає досягненню ефективності.яку користь можна отримати з ділянки. Вибір плану в відетрапеції дозволить подолати рядпроблем. А об’єднання деяких будівель з функціональності, домогтися максимального ефекту. Розворот гаража і будинку давидоповнювальні переваги і візуальнорозшірілі ділянку. Навіть знайшлося місце для мрії про столярці. З південного боку можна продовжити звис крокв дахидо 1,5 метрів і під цим навісом спорудити вертикальний верстак. І від дощу захист і від сонця. А працювати влітку під відкритим небом – одне задоволення.

реалізований план ділянки