Виростити мандарин з гілочки прагне кожен садівник, що обожнює незвичайні культури. І хоча кісточками розмножити простіше, вони не завжди є в м’якоті, тому існує спосіб розвести сорт шляхом вкорінення втечі. Щоб досягти успіху, потрібно відповідально поставитися до вибору посадкового матеріалу і правильно доглядати за мандарином.

Можна спробувати розмножити наступні цікаві сорти і різновиди в домашніх умовах і на вулиці:

 1. уншіу. Має здатність до самозапилення, плоди без насіння. Вага кожного мандарина досягає 70г. На смак м’якоть солодка і соковита.

  Відмінна риса сорту уншіу-це стійкість до негативних природних факторів

 2. шива-мікан-старовинна різновид, з маленькими плодами. Всередині в м’якоті багато насіння. Якщо розмножити культуру, то можна насолодитися цитрусом з кисло-солодким смаком і зі специфічним ароматом.

  Особливість сорту шива-мікан-це швидке зростання і розвиток

 3. маркоте дуже любимо садівниками за великі, до 120 г, плоди з приголомшливим солодким смаком після визрівання.

  Вагомий недолік сорту маркот – це жовтова шкірка, яку дуже важко відокремити від м’якоті

Особливості розмноження мандаринів

Збільшити кількість цитрусових рослин можна насіннєвим і вегетативним способом. Найчастіше садівники віддають перевагу мандариновим кісточках: їх легко отримати, якщо купити плід в магазині. Але слід враховувати, що селекціонери для продажу намагаються виводити сорти, в яких немає насіння, і це ускладнює можливість отримати посадковий матеріал.

У цьому випадку існує альтернативний метод розмножити рослину – це зрізати держак. Робота з повітряними відводками – це завжди трудомісткий процес, що вимагає наявності певних навичок і матеріалів. Часто укоренити і розмножити втечу вдається не кожному. Незважаючи на всі старання, коріння у гілки не утворюються.

Реальна можливість розмножити мандарин – це прищепити держак на підщепу лимона або апельсина

Але не у всіх садівників будинку є дорослий цитрус, тому вони придумують альтернативу: набувають мандарин з гілочкою. Саме її і укорінюють, а потім намагаються виростити і розмножити.

Важливо! живцювати мандарин в домашніх умовах можна протягом усього року. Оптимальний час для процедури – це квітень.

Як розмножити мандарин живцями

Потрібно враховувати, що навіть якщо дотримуватися всіх правил, шанси на успіх не 100%. Потрібно підготувати посадковий матеріал, грамотно провести укорінення і перенесення живця в грунт. Один з важливих факторів, що дозволяють розмножити мандарин, – це температура в приміщенні. Показники повинні бути в межах + 24-26 °с.

Вибір посадкового матеріалу

Щоб виростити мандарин з держака, потрібно вибрати «заготовки». У магазинах немає в продажу саджанців, але можна придбати гілочку з мандарином в звичайній фруктової крамниці. Ще один варіант-це попросити держак і у власників цитрусового дерева.

Ознаки хорошого садивного матеріалу, з якого вийде розмножити культуру:

 • щільна, еластична темного забарвлення кора;
 • довжина втечі від 8 до 15 см;
 • наявність розвинених живих нирок (від трьох штук);
 • відсутність ознак гнилі, бактеріального ураження;

Зрізати живець можна тільки з дорослого мандаринового дерева, не перший рік приносить плоди

Якщо власник планує самостійно заготовляти гілки, то початковий етап його діяльності – це обробка та дезінфекція інструментарію. Для цього в домашніх умовах ніж потрібно протерти спиртом і прожарити на вогні. Для живцювання мандарина рекомендується вибрати однорічну гілку, відступити від її верху 8-15 см.не ній обов’язково залишити не менше трьох нирок. Потім держак зрізати таким чином, щоб кінець був загострений.

Для захисту рослини від бактерій потрібно обробляти місце зрізу садовим варом

Як укоренити держак мандарина

Для процедури підготувати ємність, пісок, воду. При неможливості відразу провести укорінення живців мандарин їх потрібно зберегти. Для цього пагони обернути у вологу ганчірку і прибрати в холодильник на полицю.

Щоб розмножити культуру шляхом вкорінення, слід дотримуватися правил:

 1. взяти просторий горщик або дерев’яну ємність з вентиляційними отворами. Заповнити посуд вологим річковим піском.
 2. увіткнути держак мандарина в грунт гострим кінцем вниз так, щоб нагорі залишилися листя і нирки.
 3. надземну частину укутати в поліетиленовий пакет. Як альтернативний варіант дозволяється укрити держак обрізаної пластиковою пляшкою. Важливо залишити вентиляційні отвори.
 4. перенести рослину підвіконня і залишити там на місяць. Він повинен добре висвітлюватися сонячними променями.

Розмножити мандарин вдалося, якщо через місяць в грунті стають видні коріння живця

Як посадити держак мандарина

Як тільки рослина готова до пересадки, можна підготувати грунтосуміш. Для цього потрібно змішати дві частини дернового грунту з частиною листової землі і частиною перепрілого гною. Щоб суміш була добре водопроникною, до неї слід додати 0,5 частини річкового піску.

Щоб розмноження живцями завершилося успішно, посадку в домашніх умовах виробляють за такими правилами:

 1. у горщик насипати підготовлену грунтосуміш. Попередньо на дно ємності розкласти перліт або великий річковий пісок.
 2. перенести рослину в горщик, зверху присипати землею, злегка утрамбувати грунт навколо стовбура. Якщо коренева система сильно розрослася, то її можна згорнути кільцем.
 3. рясно полити водою мандарин.

Прищипувати кінчики коренів у цитрусів не можна, так як вони містять мікоризу, необхідну культурі для розвитку і зростання

Правила догляду після посадки

Розмножити мандарин – це тільки половина справи, його треба зуміти виростити. Щоб культура цвіла, плодоносила і не хворіла, їй потрібно забезпечити регулярний догляд:

 1. поливи: в теплу пору року щодня. Вода повинна бути кімнатною температурою, відстояною. У зимовий період процедуру скорочують до 1-2 разів на тиждень, щоб земля в горщику не пересихала.
 2. розпушування: раз в сім днів з використанням підручного інструментарію. Часто господині пристосовують для цього зубочистку або вилку.
 3. підживлення здійснюють двічі на місяць. Важливо чергувати мінеральні та органічні комплекси. Необхідно виключити хлор. Важливо забезпечити мандарин калієм. Допускається купувати готові склади. Якщо розмножити і посадити мандарин, то підгодовувати його можна не раніше ніж через місяць. Взимку добрива в грунт вносити не можна.
 4. чистка листя обов’язкова раз на тиждень, полягає вона в протиранні стовбура і пагонів вологою тканиною. Раз на місяць рекомендується мити дерево під душем.
 5. формування виробляти слід з урахуванням сортових особливостей. Можна прищипувати рослина, коли воно досягне потрібної висоти. Формувати мандарин після розмноження потрібно до тих пір, поки не він не утворює 4-5 плодоносних гілки.
 6. перші квіти після пересадки обірвати. Також надходять і з усіма утворюються згодом з плодами протягом трьох років. Потрібно не тільки розмножити мандарин, але і домогтися, щоб він набрав зелену масу.

Важливо! перша ознака порушення правил догляду – це пожовтіння і опадання листя. Відразу після розмноження допустимо часткове в’янення бруньок і пагонів, але через 1-2 дня саджанець має виглядати здоровим.

Висновок

Виростити мандарин з гілочки можна за умови дотримання ряду правил. Важливо забезпечити рослину належним доглядом, стежити за станом саджанця. При нестачі світла і поживних речовин можна так і не побачити плодів. А якщо культура буде постійно відчувати стрес, то швидко загине.