Після того як гладіолуси відцвітуть, їх потрібно викопувати. Виберіть для цього сухий і сонячний день – так і вам приємніше працювати в квітнику, і посадковий матеріал доведеться менше сушити. А ось, до речі, чому гладіолуси потрібно просушувати і як їх правильно зберігати? і чи можуть вони, як тюльпани і нарциси, цвісти ранньою весною?

Особливості бульбоцибулин гладіолусів

Для початку потрібно відзначити, що зберігати взимку вам доведеться бульбоцибулини. Що це таке? так ботаніки називають підземний укорочений видозмінений втечу рослини-сильно потовщену підземну частину стебла, в якій знаходяться поживні речовини. У справжньої цибулини, на відміну від бульбоцибулини, поживні речовини накопичуються в лусках. Зверніть увагу на різницю будови справжньої цибулини і бульбоцибулини:

бульбоцибулини попереднього року зберігати не потрібно, частина стебла гладіолуса перед зберіганням акуратно обрізають.

Коли викопувати гладіолуси?

На початку жовтня (якщо осінь сира – то раніше, починаючи з кінця вересня) стебла гладіолуса обрізають, залишаючи 15-20 см.ближче до середини жовтня гладіолуси вже викопують. Іноді зустрічається рада-викопувати цибулини після того, як заморозок погубить листя. Але в середній смузі суворий поворот погоди може обернутися неприємностями, і бульбоцибулини просто загинуть.

Що робити з гладіолусами після викопування?

Спершу викопані гладіолуси залиште в приміщенні-їх потрібно пару-трійку тижнів просушити при температурі +20…+ 25 ºс. Для цього спочатку відсортуйте бульбоцибулини: всі хворі і підозрілі екземпляри викинете. Очистіть посадковий матеріал від бруду. Для просушування гладіолусів можна розстелити на нежитловому поверсі дачі газету, використовувати ящик для овочів, картонні коробки з невисокими бортиками. Через кілька днів ви зможете акуратно відокремити від донця старі бульбоцибулини. Але не відривайте їх з силою, краще почекати ще день або два.

Ще через якийсь час потрібно очистити бульбоцибулини від зовсім старих плівчастих листя, обрізати сухі корені і відібрати діток (їх викидають). Ці маленькі бульбоцибулини, на жаль, рідко зберігаються до весни і дають щось путнє-вони потрібні для формування бульбоцибулин першого року, але якщо ви хочете поекспериментувати, спробуйте їх теж зберегти і посадити навесні.

Залишки стебла, коли він буде легко піддаватися, необхідно відламати. Але якщо він надасть вам опір, просто обріжте до 2,5-3 см і залиште капризу в спокої. Потім бульбоцибулини і дитинку для профілактики зараження трипсами, появи гнилей і цвілі промивають в розчині “інтавіра” або “іскри”, обполіскують у воді, а потім занурюють в розчин марганцівки. Можна для дезінфекції використовувати препарат”максим”.

Як зберігати гладіолуси взимку?

Просушені і пройшли ретельний контроль якості бульбоцибулини гладіолусів потрібно прибрати на зберігання при температурі не вище +4…+ 8 ºс в прохолодне і сухе місце з невисоким рівнем вологості. Підвищена температура зберігання призводить до пересихання бульбоцибулин, а знижена (нижче 0ºс) призведе до загибелі бульбоцибулин. Знижена вологість призводить так само до всихання бульбоцибулин, підвищена може сприяти появі на посадковому матеріалі цвілі.

Помістіть їх окремими шарами в картонні коробки, прошаровуючи газетою; використовуйте крафтові пакети або сітки для лука – будь-який дихаючий мішок, паперовий, тканинний або нейлонові колготки. Головне, забезпечити повітрю можливість циркулювати навколо бульбоцибулин гладіолусів під час зберігання. Багато зберігають гладіолуси в овочевому відсіку холодильника, в гаражі, підвалі, на заскленому балконі (якщо там є відповідні умови).

Можна зберігати бульбоцибулини гладіолусів взимку і в кімнаті, наприклад, біля балконних дверей. Але найчастіше така зимівля призводить до погіршення якості цвітіння – зменшується розмір квітки, цветонос стає коротше.

Головне-періодично перевіряйте прибрані на зберігання гладіолуси, щоб вчасно помітити початок гниття або поява цвілі.

слідкуйте за хорошою провітрюваністю гладіолусів під час зберігання

Чи можна використовувати гладіолуси для вигонки: посадити восени, щоб зацвіли навесні?

Гладіолуси можна використовувати для вигонки, але це вимагає багато зусиль. Для повноцінного розвитку гладіолуса в зимовий час доведеться забезпечити рослини додатковим освітленням люмінісцентними лампами не менше 6-8 годин на день, стежити за рівнем вологості і вентиляцією. В умовах нестачі світла гладіолус не зацвіте, а сухий застояне повітря від зимового опалення послабить цветонос – він буде неміцним (зламається, швидше за все, або завалиться) або/і кривим.

Для вигонки відбирають здорові бульбоцибулини діаметром 4-6см.з початку листопада протягом 45 днів бульбоцибулини зберігають при температурі +16…+ 18°с.протягом наступних півтора місяців температуру підвищують до +20°с і зберігають бульбоцибулини при підвищеній вологості в світлому приміщенні. Після цього періоду бульбоцибулини висаджують в ящики з підготовленим грунтом на глибину не менше 30-40 см. Протягом 45 днів після посадки температуру грунту підтримують на рівні +12°с, температуру повітря +12…+ 14°с, далі температуру грунту піднімають до +15°с, а повітря до +20°с.

Детальніше про вигонці цибулинних рослин ви можете дізнатися з цієї статті>>>>>>

Фахівці московського клубу гладіолусоводов вважають, що для вигонки підходять сорти плам тарт, посмішка гагаріна, вайн енд роуз, оскар, блу найт, молдова.

Що робити, якщо до посадки далеко, а гладіолуси почнуть проростати?

Передчасно починають проростати в основному бульбоцибулини гладіолусів раннього і ранньосереднього терміну цвітіння. У них період спокою коротше, ніж у середніх і пізніх. У ранньому проростанні нічого страшного для гладіолусів немає. Якісний посадковий матеріал без ознак захворювань нормально збережеться до посадки.

Передчасне проростання бульбоцибулин може початися також і при підвищенні вологості і температури. Слідкуйте, щоб температура зберігання гладіолусів не перевищувала +5…+ 7°, відволожені бульбоцибулини підсушіть. Загорніть в нову суху газету( крафтовий пакет), і покладіть на нижню полицю холодильника – здорові бульбоцибулини з паростками добре збережуться до посадки.