Полуниця здавна вважається однією з найулюбленіших плодово-ягідних культур. І навіть незважаючи на те, що для отримання врожаю соковитих ароматних плодів потрібно щорічно прикладати масу зусиль, її обробляють більшість власників присадибних ділянок.

Як показує практика, на одному місці кущі садової суниці дають стабільні врожаї протягом 3-4 років. Далі врожайність різко знижується, а плоди дрібнішають і втрачають цукристість. Саме тому фахівці радять оновлювати культуру, висаджуючи розсаду вподобаних сортів або розмножуючи рослини за допомогою вусів.

В ідеалі, згідно з правилами сівозміни, грядки під полуницю облаштовують кожен раз на новому місці. Інакше висока ймовірність накопичення в грунті фітопатогенів і личинок шкідників. Кращими попередниками культури є цибульні овочі і квіти, а також бобові, пасльонові, гарбузові культури і сидерати.

Терміни посадки

Садову суницю можна садити в два терміни. Рання посадка проводиться в серпні-вересні, а пізня – в жовтні – листопаді. Технологія ранньоосінної висадки нічим не відрізняється від пізньоосінньої. Єдиний нюанс полягає в підготовці розсади. При посадці на початку осені, коли на дворі стоїть ще досить тепла погода, на кожному кущі залишають по 1-2 наймолодших і міцних листя.

Інші листові пластини перед процедурою обов’язково обрізають. Видалення листя необхідно тому, що з їх поверхні випаровується велика кількість вологи. Тому після занурення в грунт рослина може загинути, так як ще не вкорінена в першу добу на новому місці коренева система не встигає забезпечити надземну частину саджанців ні вологою, ні поживними компонентами.

Посадка ж в холодний грунт у другій половині осені не несе загрози для листового апарату, що не випаровує при низькій сонячній активності такої кількості вологи. Пізньоосінняя посадка передбачає видалення садовими ножицями тільки проблемних листя з кожного здорового куща: підсохлих, з механічними ушкодженнями або ознаками ураження фітопатогенами.

Підготовка грунту

За 2-3 тижні до висадки грядки переорюють на глибину багнет лопати, закладаючи повністю визрілий компост або якісно перепрілий гній травоїдних тварин (6-8 кг/кв.м).

За час, що залишився до посадки час грунт частково сідає. Якщо немає можливості підготовки грядок заздалегідь, то відразу після перекопування із закладенням органіки землю проливають, щоб вона частково утрамбувалася за рахунок води.

З мінеральних добрив при осінній посадці полуниці фахівці радять вносити подвійний або простий суперфосфат (70 г/кв. М) і будь-які доступні калійні продукти без хлору, наприклад, сірчанокислий калій (30 г/кв.м). Підійдуть і комплексні препарати (»екоплант «або» монофосфат калію”), які заорюються в почвогрунт згідно з рекомендаціями виробника. Ці добрива застосовуються на додаток до компосту.

Суперфосфат має пролонговану дію. У міру розчинення гранул препарату виділяється протягом 12-24 місяців фосфор сприяє якісному зміцненню і розгалуження кореневої системи кущів. Закладення ж калію призводить до поліпшення процесів закладки плодових бруньок на майбутній сезон і підвищення зимостійкості саджанців.

За відгуками досвідчених садівників, заправка грядок під садову суницю при осінній посадці великими дозами компосту і фосфорно-калійних добрив дозволить рослинам нормально рости, розвиватися і плодоносити протягом 2-3 років. Такий раціон передбачає лише 2-3 кореневі і листові підгодівлі за кожен сезон – з переважанням азоту навесні, а фосфору і калію після закінчення плодоношення.

Не варто використовувати при культивації грядок під полуницю свіжий гній і хлористі добрива. Культура негативно реагує на ці види органіки і мінералки. Висаджені рослини можуть почати хворіти і навіть повністю загинути. Небажано і застосування восени добрив, що містять підвищені дози азоту, який стимулює зростання надземної частини. Перед зимівлею рослини повинні якісно вкоренитися і наростити лише кілька нових листя, а не розвивати потужний листовий апарат.

Посадка

У кожну посадкову лунку необхідно влити близько літра води. Коріння саджанців потрібно акуратно розправити. Грунт навколо кущів краще акуратно приминати руками, прибираючи, таким чином, порожнечі в землі, і забезпечуючи найбільш щільний контакт кореневої системи з грунтом.

При зануренні саджанців в грунт дуже важливо правильно розмістити кореневу шийку. Її не можна заглиблювати, так як під час опадів і при поливах відбудеться занурення точки росту (сердечко кожного куща) в грунт, що негативно позначиться на приживленні кущів.

Небезпечна і висока посадка, коли точка росту виступає на кілька сантиметрів над поверхнею грядок. Такий стан серцевини полуниці призводить до оголення корінців і всихання рослин. Тому кореневу шийку суниці необхідно розташовувати строго, врівень з поверхнею плантації.

Для поліпшення розвитку рослин, попередження поширення бур’янів і утеплення коренів в зимовий період після посадки грядки можна замульчувати органікою, наприклад, прілой соломою, перегноєм, сіном або компостом.

При грамотній посадці полуниці під зиму рослини віддячать вам рясним урожаєм вже в наступному сезоні, особливо при дотриманні всіх правил агротехніки.

Легкої вам праці в ягіднику і саду!