Інсектициди і акарициди класу піретроїдів успішно застосовуються в сільському господарстві для боротьби зі шкідниками і для побутової дезінфекції проти клопів і тарганів. Розглянемо фізичні та хімічні властивості дельтаметрину, механізм його дії, як використовувати препарат в с/г і особистому господарстві. Наскільки токсично ця речовина і техніка безпеки при використанні.

Фізичні особливості та хімічні властивості

зовнішній вигляд речовини дельтаметрину-білого кольору пудра, що складається з кристаликів. Запаху не має. Розчиняється у воді погано, але добре створює емульсію. Розчиняється в розчинниках органічного походження, рослинних і синтетичних маслах. На світлі не розпадається, реакція слабокисла. Речовина летюча, має температуру плавлення 98-101 °с.

Склад і особливості виготовлення речовини

Дельтаметрин відноситься до класу піретроїдів, це діюча речовина і препарат, який випускають у вигляді концентрату емульсії 2,5 %. Має контактну і кишкову дію, застосовується для обприскування рослинних культур і вологого знезараження будівель.

Виробники випускають всього один ізомер речовини, але він досить ефективний, препарати на його основі коштують недорого. У порівнянні з іншими речовинами класу, які також містять хризантемову кислоту, радикали в молекулі дельтаметрину представлені атомами брому. Дельтаметрин на виробництві отримують в ході взаємодії ефірів перметринової кислоти і комплексу броміду алюмінію з 1, 2-діброметаном.

Дельтаметрин в організмі комах порушує роботу цнс, згубна дія заснована на впливі в синапсах на натрій-калієві канали і кальцієвий обмін. Результатом стає надмірне виділення ацетилхоліну під час проходження нервового імпульсу. У комах уражаються рухові центри, після сильного збудження настає параліч. Препарат дельтаметрин діє протягом 15 днів.

Засоби на основі дельтаметрину можуть використовуватися на сільськогосподарських угіддях, особистих ділянках від різних шкідників культур. Також його застосовують для знезараження приміщень.

У сільському господарстві

Препарати з дельтаметрином не змиваються дощем. У с / г він ефективний у боротьбі зі шкідниками пшениці, кукурудзи, ячменю, картоплі, цукрових буряків, ріпаку та інших культур.

В лпх застосовується, щоб знищувати шкідників, що поселяються на овочевих і плодових культурах.

Дезінсекція

Засобами з цією речовиною обробляють приміщення житлові та господарські, транспорт і об’єкти громадського харчування. Застосовують від тарганів, комарів і мух, від клопів.

Фітотоксичність

Може надавати деяку токсичну дію на рослини. 0,01 % концентрований розчин може залишати опіки на молодих листочках капусти брюссельської.

Зменшує дельтаметрин накопичення азоту в листі квасолі протягом 50 днів після обприскування і впливає на вироблення рослиною вітаміну с.

Техніка безпеки

Препарати з дельтаметрином токсичні для людини, працювати з ними потрібно в захисному одязі. Одяг повинен закривати поверхню тіла, на обличчя надіти респіратор і окуляри з бічним захистом, руки захистити гумовими рукавичками. В ході роботи не пити, не їсти, не курити. Не допускати попадання розчину на відкриту шкіру. Коли робота буде закінчена, вимити руки з милом, вимити обличчя.

Піретроїд дельтаметрин дуже небезпечний для бджіл, інших комах, домашніх і диких тварин, людини, риб. Має слабкі алергенні властивості, токсично діє на ембріони.

У навколишньому середовищі дельтаметрин нестійкий. Якщо препарати з дельтаметрином застосовувати правильно, він не накопичується в рослинах і грунті. Але в грунтах з великим вмістом органіки більш стійкий, ніж в інших, довше розкладається. Напіврозпадається дельтаметрин в грунті за 12-50 днів. Час розпаду залежить від типу грунту і її температури.

Токсичний ефект

Засоби з дельтаметрином, в основному, помірно токсичні по класу токсичності, якщо застосовувати їх в дозах, рекомендованих виробником, речовина не буде чинити шкідливої дії на організм, накопичуватися в тканинах, виділятися з молоком. Є відомості, що речовина дельтаметрин може відкладатися в жировій тканині і перебувати там протягом 2 тижнів і більше.

Ознаки отруєння

Речовина дельтаметрин дратівливо діє на шкіру, слизові, якщо нанести його наступного разу, можуть утворитися незагойні ранки. Характерними ознаками отруєння піретроїдом є слиновиділення, судоми. У тварин ознаками токсичного ураження є пригнічений стан, відмова від їжі, підйом температури, жовтий колір слизових, зміна кольору сечі, яка стає бурою, утруднення сечовипускання. У врх падає кількість молока, воно набуває жовтого кольору.

Перші ознаки отруєння-збудження, після якого настає пригнічення, тремтіння, зниження шкірної і нервової збудливості, а потім параліч. Симптоми проходять через 1-2 тижні. Дельтаметрин не має мутагенної дії.

Як розпізнати гостру інтоксикацію

Гостру фазу отруєння у людини можна розпізнати по атаксії, сильному слиновиділення, зниження активності, судом. Якщо з’явилися такі симптоми, потрібно негайно закінчити працювати, вийти з оброблюваного приміщення або піти подалі з ділянки. При погіршенні стану звернутися за медичною допомогою.

При вдиханні препаратів з піретроїдом потрібно негайно вийти на вулицю, на свіже повітря. Якщо розчин потрапив в очі-промити їх під проточною водою. Якщо дельтаметрин потрапив на шкіру-зняти ватою, не розтираючи по шкірі, після також промити мильною, а потім чистою водою.

При випадковому попаданні розчину всередину слід прополоскати рот і обов’язково випити препарат з активованим вугіллям (взяти на 10 кг тіла 1 г вугілля). Блювоту викликати не можна. При невралгічних симптомах випити “діазепам” в кількості 10-20 мг. Лікування отруєння дельтаметрином симптоматичне.

засоби з цим піретроїдом відносять до 2 і 3 класів токсичності для людини. Для бджіл вони вкрай токсичні, препарати визначають до 1 класу небезпеки. Через це застосовувати інсектициди з дельтаметрином під час цвітіння садів і рослин на полях заборонено. Не можна використовувати біля водойм, джерел води, ближче 6 км від пасік, поблизу складів з харчовими продуктами, сараїв з худобою, птахом.

Дельтаметрин-одне з ефективних і перевірених на практиці інсектицидних речовин. В основному, застосовується для захисту сільгоспкультур від поширених небезпечних шкідників. У домашніх умовах частіше – як засіб для дезінсекції. При застосуванні потрібно обережно поводитися з розчинами, обов’язково дотримуватися техніки безпеки.