Матеріали для тротуарної плитки

Щоб максимально зменшити вартість тротуарної плитки (про що марить в рожевих снах кожен дбайливий господар), можна виготовити її своїми силами в домашніх умовах. Для цього не буде потрібно дороге обладнання, а тільки найпростіші інструменти: бетономішалка (якщо є) або ємність для змішування розчину (російсько-радянське корито), лопати, відра, форми, теж виготовлені самостійно або придбані за викидними цінами.

І, природно, матеріали:

 • цемент,
 • пісок,
 • щебінь,
 • вода,
 • пластифікатор,
 • модифікатор,
 • фарбувальний пігмент потрібного кольору.

Щоб результат ваших праць виправдав витрачені кошти і зусилля, дотримуйтесь наведених нижче нескладних рекомендацій.

Якість бетонних виробів (зокрема тротуарної плитки) багато в чому залежить від правильного підбору компонентів бетону і ретельного дотримання їх пропорцій. Тому потрібно придбати портландцемент м500 без добавок (щоб напевно), митий гранітний щебінь фракції 5 – 10 мм, грубозернистий річковий пісок, якісні пластифікатор і пігментний барвник, використовувати чисту воду. Звичайно, можна придбати дешевші (відповідно, менш якісні) інгредієнти, але тоді буде дуже складно досягти належної якості кінцевого продукту.

Склад бетонної суміші

Такі вироби як бордюри, тротуарна і фасадна плитка згідно госту 17608-91 повинні відповідати високим вимогам по морозостійкості. Пропорції і склад суміші в значній мірі впливають на технічні характеристики і якість кінцевих виробів.

Фахівці рекомендують зупинити свій вибір на цементі м500, що відносяться до групи портландцементов і відрізняється високою міцністю і більш раннім схоплюванням, в порівнянні з бетоном марки м400 і нижче. Цемент м500 може йти з мінеральними добавками (не більше 20%) або бути без них. Пц ii / а-ш 500 містить мінеральні добавки, пц i-500-чистий портландцемент (вироби, виготовлені з такого цементу, можуть витримати навантаження до 500 кг/см2).

Щебінь слід вибирати з фракцією 5-10 мм.при цьому його стійкість до стирання не повинна бути нижче м800 (високоміцний або міцний тип), показники морозостійкості – f300-400 (відповідають характеристикам гранітного щебеню). Пісок слід купувати великий річковий (розмір фракції не нижче 2,5 мм) з процентним вмістом домішок – не більше 3%.

Використання пластифікаторів і суперпластифікаторів дозволяють отримувати литу плитку без вібрації. При зменшенні кількості води в складі розчину ми отримаємо самоущільнюється високоміцний бетон для тротуарної плитки.

Для додання виробу потрібного відтінку використовують залізоокисні пігменти-барвники, стійкі до дії ультрафіолету, вологи, підвищених температур.

В якості армуючого матеріалу виступає фібра поліпропіленова. Це добавка здатна замінити сталеву арматуру, запобігає утворенню тріщин в готових конструкціях.

Вода необхідна для зчеплення компонентів і додання суміші однорідності.

Пропорції бетонної суміші-1: 2: 2 (вода, цемент, щебінь)

Крок 1.на 50 кг бездобавочного цементу м500 нам будуть потрібні 15-20 літрів прісної чистої води (2 відра). Заливаємо воду в бетономішалку.

Крок 2. Розчиняємо в невеликій кількості теплої води (до 50°с) пластифікатор і додаємо склад в бетономішалку, після чого ретельно перемішуємо.

Крок 3. Пігменти-барвники беремо з розрахунку норми, рекомендованої виробником.

Крок 4.чистий гранітний щебінь в кількості трьох 12-літрових відер висипаємо в бетономішалку і перемішуємо з водою. Додавання гранітного відсіву істотно знижує ризик утворення тріщин і підвищує міцність готового виробу.

Крок 5. В отриману суміш додаємо мішок цементу (50 кг або 3 12-літрових відра). Після додавання кожного відра, суміш ретельно перемішуванням.

Крок 6. Досипаємо ще 1 відро гранітного щебеню і знову вимішуємо. Потім завантажуємо 4 відра річкового піску, ретельно перемішуючи після кожної нової порції (відра). При необхідності додаємо трохи води.

Крок 7. Додаємо останнє відро щебеню. Весь процес виготовлення однієї такої порції займе у вас не більше 10 хвилин. При цьому запропоновані вище пропорції і склад бетону для тротуарної плитки дозволить отримати густий високоякісний розчин.

Крок 8. Суміш заливаємо в форми. Вміст у формах ущільнюємо за допомогою киянки. При укладанні бетонного розчину в форми останні слід трохи потрясти, що дозволить забезпечити більш щільну усадку складу.

Крок 9. Через пару днів плитку витягаємо, попередньо змастивши маслом або емульсією. Для спрощення процесу вилучення можна помістити форму під гарячу воду (до +60°с).

Процес викладання тротуару

Основою для плитки може виступати суха цементно-піщана структура, або потрібний обсяг бетону. Перший варіант підходить для стежок, не схильних до серйозних навантажень, а другий — для вуличних маршрутів, по яких можуть пересуватися автомобілі.

Алгоритм проведення облицювання:

 1. виривається котлован глибиною близько 10 см, в який насипається гранітний крошений камінь. Він ретельно трамбується.
 2. потім розподіляється пісочно-цементний склад (4: 1). Рідина заливається в обсязі рівному частини цементу.
 3. зверху викладається плитка.

Цикл дій повторюється для невеликих ділянок. Оптимально за раз викладати до 1 квадратного метра. Цього достатньо для того, щоб зробити тротуар максимально рівним.

Технічні вимоги до тротуарної плитки

Тротуарна плитка використовується в ландшафтному дизайні, для облаштування заміських садиб і приватних будинків. Вона має високу надійність і сучасне декоративне оформлення. Розчин для плитки готується з урахуванням технічних вимог.

Читайте також застосування гарцовки як матеріалу для укладання тротуарної плитки

Тротуарна плитка повинна відповідати таким характеристикам:

 • мати високу міцність;
 • володіти низькою пористістю;
 • мати стійкість до знижених температур повітря;
 • мати мінімальний коефіцієнт поглинання вологи;
 • проявляти стійкість до стирання.

Всі елементи бруківки повинні мати однакову товщину, а також рівні краї. Щоб підвищити якісні характеристики розчину, в нього додають модифікуючі речовини. Якщо не дотримуватися пропорції складу, то знижується якість готових виробів, вони стають крихкими.

Хорошим варіантом для виробництва плитки є портландцемент м500. Частка трикальцієвого алюмінату в цементі повинна скласти до 5-8%. Такий відсоток дозволить забезпечити готовому виробу хорошу міцність.

У розчині для плитки піску знаходиться значно більше, ніж цементу або будь-якого іншого компонента. Пісок є дрібним заповнювачем, тому він повинен бути якісним. Вибирайте річковий пісок, без сміття і домішок.

Пісок в суміші забезпечує розсипчастість, тому при приготуванні розчину застосовують такі речовини як пластифікатори. Крім піску, в суміш засипається щебінь.

Ущільнювачі для плитки

Армуючим компонентом в розчині є ущільнювачі. З їх допомогою підвищується міцність готових виробів і їх стійкість до стирання. Ущільнювачами найчастіше служать такі нерудні матеріали як гравій або щебінь. Щебінь використовується частіше, оскільки його ламана форма збільшує щільність вироби. При використанні гравію площа його з’єднання з в’язкою речовиною значно менше, що обумовлено округлою формою піщинок.

В якості ущільнювального речовини може застосовуватися глиняний керамзит. Він характеризується високою пористістю, що може стати наслідком розриву бетону при його взаємодії з землею в холодну пору. Це не дозволяє використовувати глиняний керамзит в якості основного матеріалу у виробництві тротуарної плитки.

Відповідним ущільнювачем є щебінь з розміром зерна 20-40 мм, але виробники використовують і гравій. Його заздалегідь просівають, усуваючи сміття і різні дрібні домішки.

Застосування затверджувачів

Добавки, що використовуються в якості затверджувачів, підвищують швидкість застигання і не допускають руйнування виробів під час сушіння. Такі компоненти можна застосовувати для приготування розчинів взимку і влітку.

Додавання затверджувачів в бетонну суміш підвищує оперативність виконання робіт. Це необхідно при виготовленні великої кількості тротуарної плитки. Використання затверджувачів вимагає особливої акуратності. Суміш робиться, як правило, малими порціями.

Барвники для тротуарної плитки

Тротуарна плитка може мати різні відтінки, від яскравого кольорового до світлого, злегка тонованого. Така різноманітність вибору дозволяє створювати плитку в тон поруч стоїть будівлі. Щоб плитка мала певний колір, в розчин додаються барвники, які відносяться до групи неорганічних оксидів. Вони випускаються у вигляді сухих порошків.

Читайте також як укласти підлогу в гаражі з тротуарної плитки?

Рівномірного розподілу барвника в суміші неможливо домогтися шляхом ручного перемішування, для цього потрібна бетономішалка.

Якщо потрібно виготовити кілька великих партій, то рекомендується відміряти кількість барвника з максимально можливою точністю. В такому випадку насиченість кольору буде однаковою у всіх плиток. Потрібну кількість порошку розводять теплою водою, а потім наливають в бетономішалку.

При виконанні великого замовлення важливо брати цемент однієї і тієї ж марки, від одного виробника. Це необхідно тому, що власний колір цементу впливає на отримання підсумкової забарвлення.

Співвідношення барвника до загальної маси розчину залежить від необхідної інтенсивності кольору, в середньому беруть від 3 до 8% фарбувального порошку.

Щебінь

Пісок і щебінь додається в співвідношенні 50 на 50. Дотримуючись технології, ви можете домогтися того, що готова плитка може піддаватися заморожуванню і відтаванню до 300 разів (циклів), перш ніж почне тріскатися і руйнуватися. Щебінь в поєднанні з піском забезпечує їй необхідну міцність.

Характеристики використовуваного щебеню:

 1. розмір частинок від 5 до 10 мм;
 2. клас морозостійкості від 1000;
 3. відсутність сторонніх домішок.

Будь-які сторонні домішки, що мають інші фізичні характеристики, при заморожуванні сприяють утворенню тріщин.

Пісок використовують теж підготовлений-просіяний і очищений.

Пластифікатори та додаткові добавки

Пластифікатори покращують пластичність готового складу, забезпечують краще зчеплення частинок між собою і запобігають розтріскування виробів. Небезпека розшарування і розтріскування є як в процесі виробництва плитки, так і при її експлуатації.

 • клей полівінілхлоридний;
 • гашене вапно;
 • деякі види миючих засобів.

Ці добавки значно покращують водовідштовхувальні характеристики виробів.

Підвищення міцності іноді домагаються, підмішуванням в розчин дрібних скляних волокон, проте їх кількість має бути невеликим – до 1 кг/куб. Метр.

Вода для розчину

Надмірна кількість води зробить розчин рідким і знизить якість готової плитки. Тому вимоги до води, її якості і кількості повинні відповідати госту. При виробництві плитки не можна нехтувати дрібницями. Виконуючи всі технологічні вимоги, ви отримаєте міцне і довговічне покриття для тротуарів і присадибних доріжок.

Необхідні пропорції

Від того, яке співвідношення піску і цементу для тротуарної плитки ви будете використовувати, буде залежати міцність конструкції.

 • оптимальним співвідношенням піску до цементу буде пропорція один до одного.
 • щебеню потрібно взяти в розрахунку на те, щоб його маса перевищувала масу використовуваного цементу приблизно в шість разів.
 • пластифікатор додаємо в невеликих кількостях, приблизно половина відсотка від кількості цементу.
 • обсяг води в суміші повинен дорівнювати 40% від загального обсягу інших компонентів.цементний розчин для тротуарної плитки

Чим змащувати форми

Змащувати форми для плитки можна спеціалізованої промислової мастилом, однак для нашої мети витрати на спеціальну мастило можуть бути зайвими, так як її аналоги відмінно справляються з цим завданням. Допускається використовувати:

 1. машинне масло. Допускається використання відпрацьованих витратних матеріалів.
 2. соняшникова олія.
 3. звичайний мильний розчин.

Всупереч поширеній практиці не рекомендується користуватися в даних цілях соляним розчином, так як він залишає розлучення і пошкоджує пластмасові форми. Допускається використання лаку, але такий спосіб підійде тільки для форм з пластика.

Як вибрати марку цементу

Основний компонент розчину для укладання плитки — це цемент. Від його якості залежить міцність отриманого в результаті підстави. Вибирати потрібно цемент марки м400 або м500 без добавок. Вони відрізняються високою швидкістю схоплювання, мають великий запас міцності, витримують максимальні навантаження.

Як зробити суміш для основного шару-приклад

Для роботи знадобиться бетономішалка. Не забудьте гарненько відмити її від попередньої роботи.

Порядок дій наступний:

 1. залити близько п’яти літрів води і п’яти відер шпс з додаванням трьох відер цементу.
 2. після того, як додасте 0,75 літра пластифікатора і розчиніть його у вмісті, додайте ще води в міксер.
 3. поки працює міксер, почніть заповнювати формочки цементом. Заливаються вони шаром в два см.
 4. встановіть на вибростол і залиште формочки на три хвилини. Вам можуть знадобитися металеві нитки, які послужать в якості непоганого зміцнення конструкції.
 5. коли приготується другий порція розчину, то її теж слід вилити в формочки. Робити це можна прямо на вібростолі, проте знадобиться вже друге відро. Вибростол працює до повного приготування розчину: тобто поки повітря з нього не вийде, а сам розчин не осяде.

Бетон для укладання

Укладання бруківки здійснюється:

 • на піщану суміш (підсипку, подушку). Спосіб застосуємо при щільних грунтах з низьким рівнем грунтових вод і відсутності обдимання.
 • нова бетонна основа: переважає пісок, торф, насипний грунт.
 • існуюча основа: виникла необхідність освіжити старе напівзруйноване бетонне покриття тротуарним каменем.

Піщана основа

 1. знімається грунтовий шар землі.
 2. виконується посипання щебенем (гравієм) з фракцією до 20-25 мм.
 3. формується подушка з грубозернистого піску. Можна застосувати в домашніх умовах дресву.
 4. встановлюються на розчин бордюрні камені.
 5. укладається плитка. Монтаж каменів здійснюється впритул один до одного в шаховому порядку.
 6. проводиться верхня підсипка дрібним піском. Зайва суміш видаляється жорсткою щіткою.

Новий бетон

  формується котлован, – здійснюється виїмка родючого шару. Глибина повинна скласти не менше 40

50

Пропорції бетону:

 • портландцемент пц – 400-1 частка;
 • будівельний пісок-2.5 (1.5) часток, пішохідна доріжка( автомобільна);
 • щебінь – 4 (2.5) частки, тротуар (автомобільна зона).

Встановлюється бордюрний камінь з фіксацією на піскоцементний розчин. З зовнішніх сторін виконуються дренажні канавки для відводу атмосферних опадів або талих вод.

Відсипається подушка з щебеню з фракцією до 25

30 мм. Вирівнюється і ущільнюється віброплатформою. Під паркінг викладається армована сітка.розлучається бетонна суміш, укладається на підготовлену основу. Через 3

4 метра монтується поперечний тепловий шов з дощечки товщиною до 10

15 поверхня формується і ущільнюється віброрейкою (широкі смуги) або вручну, – для садових доріжок.

Свіжу поверхню доцільно укрити поліетиленовою плівкою. Це усуне передчасне всихання. Гідратація цементу пройде в плановому режимі.

Склад розчину для виготовлення тротуарної плитки своїми руками

Але перш ніж приступити до приготування самого розчину, не зайве уточнити деякі деталі, які стосуються вже готової продукції, тобто тротуарної плитки.

Нерідкі випадки, коли через кілька днів, після укладання готове покриття з плитки починає втрачати свою форму: тьмяніють фарби, з’являються тріщини, відбувається крошение. Ще більш часті випадки, коли після першої зими покриття перетворюється в безформну масу.

Такі випадки багато в чому є результатом збігу кількох причин:

 • порушення технології виготовлення тротуарної плитки;
 • неправильного застосування наповнювачів і добавок у виробництві тротуарної плитки;
 • неправильну укладку покриття з плитки.

Але як правило, ті, хто хоче прикрасити своє житло доріжками з тротуарної плитки, зробленої своїми руками, при її виготовленні не враховують тих особливостей в яких буде експлуатуватися таке мощення.

Ігнорування несприятливих природних факторів, що впливають на властивості тротуарної плитки, багато в чому є причиною помилок у виготовленні і як наслідок отримання розчарування відВиконаної роботи.

Незалежно від того, де планується укладання плитки, вона буде піддаватися впливу:

 • перепаду температури повітря як протягом доби, так і під час року. Якщо добові перепади температури можуть бути незначні, то в холодну пору, як правило, довгий час тримається негативна температура.
 • вплив атмосферних опадів, дощова вода, сніг, утворений лід і тала вода сприяють утворенню мікротріщин і руйнування поверхні.
 • вплив несприятливих факторів навколишнього середовища-агресивних хімічних речовин, механічний вплив автомобілів та іншої техніки, зрештою, вплив самої людини.

Знання цієї багато в чому елементарної інформації дозволить оптимально підібрати для приготування розчину пропорції необхідних інгредієнтів.

Що собою являють складові частини розчину для плитки?

Як і будь-бетонний розчин для приготування розчину для тротуарної плитки використовується:

 1. основні наповнювачі:
   мелкофракционный щебінь або відсів твердих гірських порід;
 2. пісок різних фракцій до 2 мм включно, але головна умова малий вміст глини не більше 3-4%;
 3. в’яжучі речовини і добавки:
   портландцемент, як правило, використовується марки м-400 і м-500;
 4. пластифікатор з-3 важливий елемент, що дозволяє збільшити міцність плитки;
 5. поліпропіленова фібра дозволяє підвищити стійкість до перепадів температури і значно поліпшити механічні властивості матеріалу;
 6. пігментні добавки:
   барвники, флуоресцентні добавки роблять поверхню плитки яскравою більш і приємною оку.
 7. вода як необхідний елемент будь-якого бетонного розчину.

Витрата цементу на тротуарну плитку

Тротуарна плитка – це сучасний вельми популярний конструкційний матеріал для облаштування: пішохідних доріжок, покриттів парковок, майданчиків прилеглих до будівель і споруд і майданчиків інших видів.

На даний момент часу тротуарна плитка повністю витіснила конструкційні матеріали, які використовувалися в даній сфері до її винаходу: асфальт, важкий бетон і бетонні плити.

Причини популярності цементної бруківки полягають в простоті і дешевизні технології виробництва, ремонтопридатності покриття, можливості, додавши в цемент для тротуарної плитки виготовити елементи будь-якого кольору, довговічності покриття і простоті укладання. Крім того, невеликий обсяг тротуарної плитки можна виготовити своїми силами в умовах приватного або дачного подвір’я.

Види технологій виробництва тротуарної плитки

Існує два способи виготовлення елементів:

 • технологія вібропресування.
 • технологія вібролиття.

Обидва методи дозволяють отримувати готовий продукт високої якості, обумовленого мінімальною пористістю поверхні і» тіла ” плиток. Принципова різниця вібропресування і вібролиття полягає в тому, що внаслідок дорожнечі спеціального обладнання (вібропресу, пропарювальної камери і транспортера), перший варіант недоцільно використовувати в домашніх умовах.

Другий варіант простіший, і може розглядатися, як технологія виробництва бруківки, що допускає реалізацію своїми руками. У загальному випадку для реалізації технології вібролиття потрібно: пластикова або дерев’яна форма, бетономішалка і вибростол. При цьому бетономішалку і вибростол можна взяти в короткострокову оренду, розглянемо основні етапи і нюанси обох варіантів.

Етапи технології вібропресування:

 • приготування бетонної суміші.
 • транспортування готового розчину в формувальну матрицю вібропресу.
 • пресування елемента бруківки пуансоном вібропресу.
 • вивантаження свіжозформованих елементів на піддони.
 • пропарка в спеціальній камері. Дана операція дозволяє надійно ” зажелезнить “(зміцнити) поверхневий шар, надавши йому вологостійкість, морозостійкість і довговічність.
 • упаковка і відвантаження споживачеві.

Етапи технології вібролиття:

 • приготування суміші за допомогою бетономішалки.
 • заливка розчину в пластикові форми.
 • ущільнення розчину на вібростолі протягом короткого проміжку часу до появи на поверхні плитки цементного молочка.
 • викладка форм на стелажі в один шар.
 • укривши форм поліетиленовою батогом.
 • сушка протягом 24 годин.
 • вибивання елементів з форм. Досушування. Тротуарна плитка готова до укладання.

У зв’язку з тим, що технологія вібролиття не передбачає операції пропарювання зносостійкість і довговічність тротуарної плитки цього виду трохи нижче, ніж зносостійкість і довговічність продукту виробленого за технологією вібропресування.

Тому її можна використовувати тільки для будівництва садових доріжок, вимощень та інших майданчиків які не відчувають великої механічної і стирає навантаження.

Рецепт розчину для виробництва бруківки

Елементи тротуарної плитки відчувають досить високі механічні та стираючі навантаження. У зв’язку з цим, для їх виробництва використовують важкий бетон високої міцності м300, приготований на основі портландцементу цем i 32,5 н пц (м400). Для виробництва тротуарної плитки, цемент м400 є найоптимальнішим варіантом по міцності, доступності та вартості.

Використання портландцементу вищих марок (цем i 42,5 н пц (м500)) веде до необгрунтованого подорожчання готового продукту. При цьому кольорова тротуарна плитка з білого цементу відрізняється більш насиченими відтінками, але значно збільшується собівартість виробництва (ціна білого цементу в середньому в 2,5-3 рази вище звичайного «сіро-зеленого» матеріалу).

Загалом, випадків склад розчину для виробництва кольорової тротуарної плитки входять наступні компоненти: цемент, очищений пісок з фракційним модулем крупності 1,8-2,2 мм, дрібнофракційний гранітний щебінь з фракційним модулем крупності 3-5 мм(очищений від пилу гранотсев), пластифікатор, колір для бетону, чиста вода.

Співвідношення піску і цементу для тротуарної плитки, а також співвідношення інших компонентів дивіться в наступній таблиці.

Компоненти

Вивчаючи рецепт розчину для тротуарної плитки і пропорції, потрібно подбати про таких компонентах:

 1. цементна суміш.
 2. пісок.
 3. щебінь.
 4. добавки-пластифікатори.
 5. рідина.

Оскільки при самостійному виробництві немає необхідності готувати великі обсяги суміші, майстру не обов’язково задіяти спеціальне обладнання для розмішування. З таким завданням непогано справляється електричний міксер.

Виконуючи замішування бетонної консистенції, важливо дотримуватися таких вимог:

 1. грамотний розрахунок співвідношення добавок.
 2. облік якості сировини при виборі.
 3. дотримання водоцементного співвідношення в межах 0,4.
 4. використання вібростолу при формуючій заливці.
 5. фарбування поверхні.

Цемент

З метою підвищення експлуатаційних властивостей і якісних показників складу тротуарної плитки, необхідно підготувати якісний цемент. Для реалізації такого проекту не можна використовувати матеріал з добавками.

 1. в’яжучі властивості суміші повинні становити 15-22 при реакції сировини з водою.
 2. пластичні параметри повинні знижуватися через 45 годин з початку затвердіння.
 3. повне затвердіння повинно займати не більше 7-12 годин, а набір властивостей міцності на 70% — не більше тижня при нормальній температурі.
 1. ступінь стійкості до морозу і вологи.
 2. пористість і розшарування.
 3. утворення тріщин і тривалість гідратації.

Якщо виконується замішування розчину своїми руками, оптимальні значення в/ц повинні становити 0,4.

Пісок і щебінь (гравій)

Суміш для укладання тротуарної плитки передбачає введення піску і щебеню. Ці компоненти вирішують наступні завдання:

 1. знижують вартість кінцевої продукції.
 2. піднімають міцнісні властивості і стійкість до зносу плитки.
 3. покращують водонепроникність і стійкість до негативних температур.
 1. не можна використовувати щебінь і пісок, що містить велику кількість глини.
 2. слід віддавати перевагу дрібнофракційному щебеню і великому піску.
 3. найвищими міцнісними і морозостійкими властивостями володіє гранотсев.
 4. рвані частинки кар’єрного піску характеризуються високою адгезією.
 5. щоб зменшити інтенсивність розшарування, рекомендується застосовувати безперервний заповнювач,Містить камінчики різного розміру.
 6. через компактні габарити плитки краще вибирати щебінь 5/10.

Ущільнювачі

Склад бетону під тротуарну плитку передбачає наявність ущільнюючих компонентів, які дають виробу поліпшені властивості міцності і стійкість до наступних погодних впливів:

 1. град.
 2. дощ.
 3. сніг.
 4. мороз.

Ще ущільнювачі усувають проблему стирання декоративного шару плитки. Роль таких добавок виконує гранітний щебінь або відсів гравію. Показники щільності обох компонентів практично аналогічні, при цьому щебінь користується великим попитом, оскільки він характеризується геометрично ламаною формою і підсилює щільність. Однак морський або річковий гравій округлий, тому площа покриття в’яжучої речовини зменшується.

Склад краще розбавляти крупнофракційним щебенем (20-40 мм). При використанні гравію, рекомендується зупинятися на відсіві або мелкофракціонном компоненті, який попередньо просівається через сітку.

Присадки

Розбираючись, як зробити розчин для тротуарної плитки, важливо передбачити наявність присадних добавок.

 1. пластифікатори. Вони призначаються для поліпшення міцності і властивостей кінцевої продукції.
 2. затвердители. Сприяють прискоренню процесу твердіння бетону.
 3. барвники.

Пластифікатор

Існує велика кількість пластифікаторів, які відрізняються властивостями і перевагами.

 1. сухі суміші від зарубіжних брендів. Використовуються при невеликих обсягах виробництва і навколишній температурі не нижче -2°с.
 2. рідкі пластифікатори. Відрізняються різною модифікацією: існують варіанти для жарких умов використання або для виробів, стійких до впливу сильних морозів.

Створюючи цемент для тротуарної плитки, можна використовувати 2 різновиди пластифікаторів, оскільки вони підсилюють міцнісні властивості розчину на 15-20%. Ще поліпшується водонепроникність і морозостійкість, а загальні витрати цементної суміші знижуються на 18-20%.

Затверджувач

Використання затверджувачів виправдовує себе в холодну пору року, проте такі добавки ефективні і в жаркий період. Застосування подібних реагентів дозволяє плитці тверднути швидше, що знижує ймовірність її деформації при просушуванні. Ще присадки прискорюють процес виробництва плитки.

Фарбувальний пігмент

Розбираючись, як приготувати розчин для бруківки, необхідно подбати і про фарбувальному пігменті. У більшості випадків в його якості використовується суха порошкоподібна фарба, яка характеризується нейтральною реакцією і не позначається на якостях продукції.

Основні правила закупівлі цементу

Як вже було сказано, від цементу залежить багато чого. Всі технічні особливості майбутньої плитки знаходяться в прямій залежності від того, наскільки правильно терпкий порошок був обраний.

Стандартом в даному випадку вважаються параметри марки м500. При це вирішальним фактором є навіть не марочна приналежність, а скоріше відтінок. Популярні такі різновиди цементного порошку:

 • сірий, широко затребуваний;
 • білий, в який входить гіпс, клінкер і мінеральні добавки.

Перший варіант підійде для прокладки стандартних пішохідних маршрутів, а білий для дизайнерських вишукувань, в тому числі, садових стежок. При необхідності в другий варіант додаються пігменти. Також білий цементний порошок має підвищену морозостійкість, що дозволяє йому зберегти вихідні параметри протягом тривалого експлуатаційного періоду.

Нарешті, потрібно пам’ятати про розцінки на весь набір інгредієнтів. Білий варіант, природно, на порядок дорожче. При цьому неприпустимо його експлуатувати без прибирання робочого місця. При поєднанні з жировими домішками або іншим забрудненням погіршиться візуальна естетичність і функціональні можливості плитки.

Пропорція і порядок виробництва

Норма, наведена в прикладі, розрахована на виготовлення бетону з мішка цементу пц i-500 вагою 50 кг.

Читати ще: як робити тротуарну плитку в домашніх умовах?

Схема тротуарної плитки по піску.

Вода. Заливаємо в бетономішалку 15-20 л (2 відра) води. Її більшу або найменшу кількість залежить від вологості інгредієнтів. Яку попало воду не можна застосовувати для замішування бетону. Її якість може негативно впливати на якість бетонної консистенції. Для виробництва тротуарної плитки потрібно застосовувати прісну чисту воду. Це бути може питна вода, вода річок, прісних озер і штучних водойм без забруднення стоками, маслами. Болотна, гнильна, стічна вода заборонена для впровадження. Пластифікатор. Його кількість залежить від порад виробника. Тому за раніше вивчіть анотацію на упаковці. Наприклад, пластифікатора с – 3 необхідно взяти 400 г.розчинити теплою (40-50 0с) водою. Додати цю суміш в бетономішалку і активно перемішати. Якщо розчиняти пластифікатор в прохолодній воді, то він може перевтілитися в липкі грудки темно-коричневого кольору. Залізоокисні пігменти-барвники додаємо, якщо наша плитка буде пофарбована. Залізоокисні пігменти можуть знижувати марку бетону, тому кількість барвника необхідно брати менше норми, рекомендованої заводом-виробником. Щебінь. Для виробництва тротуарної плитки використовуємо незаплямований (вимитий) гранітний щебінь 5-10. Для виробництва штучного каменю, фасадної плитки фракція незаплямованого гранітного щебеню повинна бути не вище 2-5. Включити бетономішалку і засипати в її крутиться ємність 3 сталевих 12-літрових відра щебеню. Відмінно перемішати щебінь з водою. Цемент. Зараз до щебеню додаємо 3 таких же відра цементу (це буде мішок – 50 кг). Після кожної порції (відра) цемент повинен надзвичайно відмінно перемішатися зі щебенем. Не треба доливати воду. Краще підвищіть час перемішування. Води, залитої на кроці 1, повинно вистачити для виробництва даної порції цементу. Щебінь. Знову досипаємо в нашу суміш 1 відро незаплямованого гранітного щебеню. Перемішувати. Пісок. 4 сталевих відра незаплямованого річкового піску без домішок глини. Після кожного засипаного відра суміш перемішується. У міру необхідності можна додати трохи води. Щебінь. Додаємо крайнє відро незаплямованого гранітного щебеню. Ретельно перемішуємо.

Два види застосовуваних розчинів

Як уже згадувалося, тротуарна плитка, зроблена своїми руками, часто складається з двох бетонних шарів різного складу і армуючого шару між ними. Спочатку в форму заливається і ущільнюється на вібростолі кольоровий лицьовий шар, а вже після цього — основний. Час між цими підходами не повинен перевищувати 20-25 хвилин, щоб виключити можливість розшарування матеріалів.

Щоб дотримати ці тимчасові рамки, при роботі вам будуть потрібні дві бадді під приготований бетон. Одна для лицьової суміші, а друга — для основної. Також потрібно заздалегідь нарізати дріт або сітку для армування.

Розчин для укладання тротуарної плитки: секрети приготування в домашніх умовах

Сьогодні тротуари, а також доріжки в саду і біля будинку можна оформити оригінально і стильно. Традиційне асфальтове покриття перестало бути фаворитом, поступившись місцем різноманітній тротуарній плитці. Яку можна придбати (багатство асортименту в будмаркетах радує) або виготовити власними руками. Укладання цього матеріалу також цілком підвладна домашнім майстрам.

Головне-дотримуватися технологію і з розчином не помилитися. Отже, давайте дізнаємося, як правильно приготувати розчин для тротуарної плитки, в чому секрет його виготовлення і які пропорції застосовні.

Виготовлення бетонної суміші

Отже, приступаємо до виготовлення бетонної суміші. Рекомендоване співвідношення сухих складових (цемент, пісок, щебінь) потрібно взяти в пропорції 1:2:2, а пластифікатор і барвник згідно рекомендації виробника.

Спочатку заливаємо в бетономішалку близько 20 літрів чистої води. Готуємо розчин пластифікатора. Для цього необхідну кількість сухої речовини (приблизно 0,7% від маси цементу) розчиняємо в теплій (50 – 60 °с) воді, вливаємо в бетономішалку і ретельно перемішуємо. Тепер туди ж відправляємо пігментний барвник (від 2 до 5% маси цементу). Через 1-2 хвилини засипаємо чистий щебінь, потім з таким же інтервалом поміщаємо в бетономішалку пісок і цемент. Для збільшення довговічності бетону, підвищення його зносостійкості і ударостійкості в розчин можна додати поліамідні, поліпропіленові або скляні лугостійкі волокна довжиною 10 – 20 мм, діаметром 10 – 40 мкм (0,8 – 1,0 кг на 1 м3 бетону). Завдяки такому армуванню значно підвищуються міцностіХарактеристики готового виробу. Готовий розчин повинен триматися гіркою на кельмі, але легко розпливатися навіть при слабкому струшуванні.

Якщо у вас немає бетономішалки, процес виготовлення бетону можна здійснити вручну. Звичайно, для цього буде потрібно затратити більше зусиль і часу, але при належній старанності результат буде хорошим.

Нові форми не вимагають особливої підготовки перед заливкою розчину. Однак, з часом, на їх внутрішній поверхні з’являються дрібні подряпини, які збільшують зчеплення форми з розчином. В цьому випадку потрібно обробити поверхню спеціальною емульсією для легкого вилучення плитки. Після заливки розчину ущільнюємо його за допомогою киянки або легкого струшування щоб забезпечити повне заповнення форми і щільну усадку складу.

Через дві доби плитку потрібно витягти з форми. Полегшити цю операцію допоможе прогрівання в гарячій (до 60 °с) воді. Наступні два тижні плитку витримують в тіні при плюсовій температурі, регулярно поливаючи виріб водою для запобігання пересихання. За цей час бетон набере свою максимальну міцність, і плитку можна буде використовувати за призначенням.

Протягом наступних двох тижнів вироби зберігають в затіненому місці при температурі не нижче 0°с, періодично змочуючи їх поверхню водою. Після того, як через два тижні тротуарна плитка повністю висохне і знайде максимальну міцність, можна приступати до її укладання.

Специфіка пресування з одночасною вібрацією

Найбільш поширеним методом при промисловому виробництві тротуарної плитки можна назвати саме вібропресування. Така технологія дозволяє отримувати значний обсяг продукції за робочу зміну, але вимагає великого досвіду працівників і оператора, що відповідає за виробництво бетонної суміші.

Особливості рецептури

Рецепт штучного каменю для вібропресування відрізняється відсутністю інертних заповнювачів крупністю більше 5 мм.технологія передбачає ущільнення при пресуванні суміші з одночасною вібрацією, що позначається на вимогах за вмістом води.

Композит для вібропресування повинен бути однорідним, але жорстким для запобігання розшарування при ущільненні.

Для створення такої системи великий заповнювач протипоказаний, так як вимагає більшої кількості рухомий розчинної частини для однорідного розподілу.

Саме тому пропорції цементу, піску або відсіву, води, пігментів і добавок істотно відрізняються від класичних для важкого штучного каменю. Такий матеріал називається дрібнозернистим бетоном.

Основні пропорції

Специфіка ущільнення суміші не дозволяє випускати подібну плитку в домашніх умовах, адже забезпечити належне навантаження своїми руками дуже складно. Найчастіше пропорції цементу і дрібного заповнювача приймаються 1:3 або 1:4 відповідно, а кількість води не перевищує 30% від маси цементу. Для фарбування виробів застосовуються мінеральні та органічні пігменти з дозуванням в межах 1 – 3% від ваги цементу.

Коли потрібно додавати

У магазинах продаються готові цементно-клейові суміші. Їх можна змішати і самостійно. Це міцний, але одночасно недорогий склад. Застосування пва в цементних розчинах потрібно, якщо потрібно приготувати плитковий або штукатурний клей, клейове з’єднання для стяжки та інше.

Плитковий клей

При замішуванні суміші для кладки плитки діють згідно з інструкцією. Такий склад чудово утримує кахель і керамічні вироби.

Якщо розчин замішують самостійно, дотримуються наступних правил:

 1. взяти велику ємність, бажано таку, яку після роботи не шкода буде викинути.
 2. висипати сухі інгредієнти в тару, ретельно зміксувати.
 3. додати клей (близько 20% від всієї маси суміші). Клейову масу вводять в суміш з 1 частини цементу і 5 частин піску. Дані пропорції цементу і пва дають в результаті високоадгезивний склад, відповідний для фіксації предметів на вертикальні площині.
 4. для приготування рідкої субстанції змішують цемент, клейову масу і воду.
 5. готовий плитковий клей наносять на стіни зубчастим шпателем.
 6. якщо плитка невеликого розміру, цементну суміш наносять лише на стіни. Працюючи з важкими виробами, розчин намазують на стіни і додатково на кожен кахель.
 7. використовувати клей для плиток при температурі від +5°c до -30°c не рекомендується. Ідеальні умови: температура + 20°c і повітряна вологість не вище 60%. При таких показниках клей схоплюється моментально.
 8. після нанесення дати розчину висохнути протягом півдоби-доби.
 9. склад, що містить клей пва і цемент, утримує плитку до 20 років за умови використання 1 частини цементу, 4 частин кар’єрного піску і 1/20 від загального обсягу клею.
 10. якість суміші підвищиться, якщо перед втручанням клею попередньо розбавити його водою (одна частина води на дві частини клею).

Можна додати клей пва в цементний розчин для укладання плитки в співвідношенні:

 • 1 л цементу;
 • 0,75 л чистої води;
 • 0,25 л пва;

Все це регулюють до необхідної консистенції, в залежності від конкретної ситуації.

Штукатурка

Розчин штукатурки, що містить клей пва — популярний засіб для якісної обробки стель і стін, так як воно повільно поглинає вологу. Цементний склад сохне повільно, що дозволяє майстрам ретельніше попрацювати з поверхнями. У клей для штукатурки досить близько 150 мл пва на обсяг в 10 л.

Фахівці запевняють, що навіть одна столова ложка пва в рази підвищує властивості штукатурки. Структура набуває підвищену пластичність, також змінюється зовнішній вигляд складу.

Стяжка

Цемент з пва використовується не тільки для укладання нової стяжки, але і для ремонту старого покриття. Майстри стверджують, що у свіжого бетону немає зчіпки зі старим, проте при додаванні клею пва свіжа стяжка схоплюється зі старою масою без клопоту.

 1. змішати 100 кг портландцементу з 200 кг кар’єрного піску.
 2. додати 5-10 кг інгредієнтів, стійких до лугів.
 3. ввести 20 кг клею, добре перемішати.
 4. для приготування більш рідкого розчину додати воду.

При покупці готової суміші для стяжки важливо звернути увагу на її тип. Існують клейові склади для паперу, що містять крохмаль, і для дерева, що містять великий відсоток кмц. Для стяжки використовують полівінілацетат з вмістом мінімум 50% полімерів.

Джерела