Лавка, виготовлена з дерева – один з найстаріших предметів меблів, що використовувався людиною. Раніше для того, щоб створити зручну лавочку було достатньо взяти звичайну дерев’яну корч, ретельно обтесати її кам’яною сокирою і готова. Саме вона стала прапрадідом сучасної меблів, зокрема дерев’яних лавок, що актуальні і затребувані донині. Саме лавка може стати затребуваним елементом, як будинок, так і на прилагающей території дачі.

Стиль

На перший погляд здається, що лава не є важливим елементом ландшафтного дизайну, однак це зовсім не так. Фахівці підтверджують той факт, що саме з лави починається садовий дизайн і нею же і закінчується. Адже навіщо тоді таке багате розмаїття вибору і до чого придумувати оригінальні лавки химерної форми, якщо вони не настільки важливі і ними ніхто не зможе насолодитися?

Саме за її важливості потрібно приділити трохи уваги розміщенню предмету меблів. Краще всього встановити її там, де відкривається прекрасний і чарівний вид, сама ж лава повинна стати витонченим акцентом, що доповнює досконалу красу дачного саду.

Зручна лавочка в саду дачної ділянки може стати саме тим місцем, де можна усамітнитися, відірвавшись від буденної суєти, розслабитися і трохи перевести дух, просто насолодитися видом природи, відчути єдність з нею. Для повної насолоди можна почитати хорошу книгу, послухати тиху і спокійну музику або ж просто відправитися в уявна подорож. Крім естетичного використання також можливе і функціональне, адже лава в першу чергу предмет меблів, а також «зброя», яке можна використовувати для зонування прилеглої ділянки.

Садова лава для дачі має ряд функціональних призначень, а саме:

 • Парадна – встановлюється біля ганку будинку, біля входу. Являє собою дерев’яну лавку з декоративними прикрасами, ручним різьбленням, може використовуватися як місце для проведення фотосесії.
 • Обідня – розміщується біля мангала або барбекю на терасі або в будь-якому іншому місці, де сімейство полюбляє обідати на вільному повітрі.
 • Городня – невелика лавка, що встановлюється біля клумб, квітників або на ділянках, де можна присісти та відпочити під час проведення земельних робіт в саду дачної ділянки. Найчастіше це прості лавки без яких-небудь декоративних прикрас або зайвих витребеньок.
 • Релаксаційна – найчастіше такі лавки «заховані» де-небудь в самому тихому і затишному куточку дачної ділянки, подалі від чиїхось очей. Це місце повинне бути самим тихим і затишним для того, щоб можна було насолодитися відпочинком на свіжому повітрі. Основна вимога до такого лаві – комфорт, крім того вона може бути значних розмірів для того, щоб можна було не тільки сісти, а й прилягти.

Оптимальні розміри для лавки, що буде розміщена на території дачної ділянки:

 • Висота – близько півметра, ноги будуть діставати землі, але не сильно впиратися, а значить можуть відпочити.
 • Ширина сидіння – 50-55 см, крім цього можна зробити нахил на 10-15 градусів, щоб було зручніше спиратися і немов «провалюватися» всередину.
 • Висота спинки від 30 см, але не більше півметра, краще всього розмістити під кутом 15-45 градусів, щоб можна було спертися, злегка прилягти на неї.
 • Підлокітники (якщо такі встановлюються) повинні розташовуватися на висоті 15-29 см від сидіння.

Кращий матеріал для виготовлення лавок – деревина, найбільш стійка до вологи і гниття – модрина, бук, ліщина і дуб. Самим оптимальним варіантом є твк, який містить у своїй породі натуральні смоли, що захищають предмет меблів від гнилі і різних комах, що руйнують деревні породи.

Форма і зовнішній вигляд лавочки залежить тільки від примхи і фантазії людини, що її створювати. Зайнявшись спорудою лавки особисто можна втілити всі задуми в життя. Якщо вибрано стиль Кантрі, то форма лавочки повинна бути максимально простою, а забарвлення коричневого кольору чи натуральний. Якщо ж споруджувати лаву в стилі прованс, то доведеться зробити старовинну лавку, після чого її пофарбувати у білий колір або кольору синього відтінку (блакитний, фіолетовий, синій).

Якщо дача має схильність східного стилю і лавка повинна відповідати, то її можна зробити з бамбука. В цілому ж біля дерев’яних дач слід встановлювати лавочки з аналогічною породи деревини.

Виготовлення лавки

Найчастіше лавка виготовляється з дерев’яних брусків, рейок чи дощок так як вони прості у виготовленні, мають тривалий термін експлуатації. Приблизні параметри лавочки вказані вище, довжина лавки залежить від бажання і можливості. Важливо відзначити, що реечки не можна розміщувати впритул, так як вони можуть почати гнити з-за застою дощової води. Потрібно або розташовувати рейки на невеликій відстані, або використовувати одну суцільну широку дошку.

Для того, щоб створити оригінальну лавку не обов’язково витрачати гроші на дорогі матеріали, адже шедевр можна створити навіть з гілок і коренів. Правильно обробивши природну деревину, піддони і впали дерев’яні столи можна створити незвичайну і цікаву лаву з природними формами.

Самим елементарним прикладом аскетичною лавки є «Монастирська» лавка, яка виготовляється з розпиляного уздовж стовбура дерева, встановленого на дві круглі опори. Опора виконується з невеликих обрізків стовбура невеликого діаметру.

Догляд за садовими лавками

Підвищена вологість є головною проблемою для дерев’яних лавок, тому краще всього використовувати лавки мобільного типу, які на зимовий період можна занести в сарай або будинок. Також краще всього встановлювати лаву на спеціальні підкладки з гуми або цегли для того, щоб запобігти потраплянню грунтової вологи в дерево.

Ряд рекомендацій:

 • Потрібне регулярне фарбування (покриття лаком). Робити фарбування краще всього навесні, попередньо очистити лавку від попередньої фарби.
 • Під час спеки її потрібно поміщати в тінь, так як постійні прямі промені сонця шкодять якості дерева.
 • Якщо на одній з дощок з’явилася гниль, то її терміново потрібно замінити, щоб уникнути поширення проблеми.
 • Необхідна регулярна перевірка кріплень (шурупів, цвяхів і болтів), якщо потрібно, то необхідно їх закріпити (закрутити), щоб конструкція не розхитувалася.

Теги: Дача, Декор та оформлення, Заміський будинок, Цікаве, Ландшафтний дизайн