Освітлення садового чи присадибної ділянки – важливий елемент не тільки краси, але й безпеки. Щоб переконатися в цьому, достатньо всього лише однієї прогулянки по задньому дворику або саду з ручним ліхтарем. Продумана і грамотна система освітлення дозволяє легко орієнтуватися на садовій ділянці в темний час доби і пересуватися по ньому з високим рівнем безпеки. За допомогою декоративної підсвітки клумб, садових доріжок, сходів і дерев можна створити індивідуальну атмосферу присадибної ділянки і продовжити час спілкування з природою.

Існує два види вуличного освітлення:

 • утилітарне (функціональне);
 • декоративне.

Розглянемо на конкретних прикладах проектів ландшафтного дизайну, в яких застосовується садове освітлення, яким чином можна не тільки убезпечити себе, домочадців і гостей заміського або міського приватного домоволодіння, але і надати присадибній ділянці атмосферу свята, таємничості або романтизму.

Функціональне освітлення

Це насамперед безпечне пересування по ділянці і поблизу його в темний час доби. Якщо розглядати освітленість присадибної ділянки або заднього дворика з точки зору комфортної безпеки, то достатнім рівнем можна вважати освітленість ганку будинку, під’їзду до гаража або майданчики для паркування автомобіля і садових доріжок.

Якщо говорити про простий і не дорогий спосіб освітлення ділянки, який прилягає до домоволодіння, то досить рівномірно розташувати світильники уздовж садових доріжок. Подібне освітлення може стати основою підсвічування саду, для невеликих ділянок цього може бути достатньо.

При проектуванні функціонального освітлення важливо пам’ятати кілька ключових аспектів:

 • обладнання для освітлення повинне бути довговічним, всесезонним, простим і зручним з точки зору експлуатації та догляду;
 • необхідно дотримуватися гармонію між рівнем освітлення доріжок та інших об’єктів ландшафту. Йде по доріжці буде відчувати дискомфорт, якщо вона залита занадто яскравим світлом. Максимальний рівень яскравості краще спрямувати на висвітлення акцентних елементів – альтанок, патіо, дерев або чагарників;
 • важливо, щоб самим освітленим місцем на ділянці залишався фасад будівлі, для мешканців будинку і їх гостей психологічно легше пересуватися від більш темного місця на ділянці з яскравим освітленням;
 • ще одним чинником психологічного комфорту є факт того, що навіть в самий темний час доби межі двору або ділянки проглядаються.

Для організації функціонального освітлення підійдуть як звичайні лампи розжарювання, так і енергозберігаючі, люмінісцентні, що мають різні способи кріплення. Найчастіше застосовуються звичайні світильники-торшери. Це освітлювальні прилади, що монтуються вертикально і забезпечуються розсіювачами з матового скла, які істотно поліпшують якість світла, встановлених в них ламп. Все більшою популярністю користуються світильники-торшери в стилі хай-тек, але зустрічаються і дизайн-проекти з обладнанням в стилі ретро.

Сферичні світильники – органічна форма сфери з карбонату або полікарбонату, обладнана лампами невисокої потужності здатна не тільки створити неяскраве освітлення, але і прикрасити ландшафтний дизайн будь-якої ділянки.

Освітлювальні прилади на сонячних батареях – заряджаються днем (для цього вони забезпечені спеціальними акумуляторами), щоб в темний час доби забезпечити неяскраве освітлення значущих ділянок заднього дворика або саду. Подібні пристрої мобільні і не вимагають підключення до мережі електропередач, їх можна буде забрати на зиму або переносити протягом теплої пори року в різні ділянки саду, щоб підсвічувати ті чи інші об’єкти, постійно змінюючи зовнішній вигляд і атмосферу вашого ділянки в сутінках. У зв’язку з тим, що пристрої на сонячних батареях забезпечені датчиками і світлодіодами, які вмикаються автоматично, подібне освітлення може протриматися всю ніч.

Щоб не помилитися при виборі світильників для присадибної ділянки можна використовувати одне просте правило – якщо ландшафтний дизайн саду досить багатогранний, у ньому переважають різні клумби, патіо з садової меблями, альпійські гірки та багато інших декоративних елементів, то краще зупинити вибір на світильниках лаконічних форм або використовувати приховане підсвічування (про неї буде розказано докладніше пізніше). А у випадку з простим і лаконічним ландшафтним дизайном, які прагнуть до мінімалізму, можна використовувати ретро-світильники, химерні форми, різні відтінки підсвічування.


Останнім часом вбудовані системи освітлення використовуються досить широко не тільки всередині приміщень, а й на присадибних ділянках. Ви можете вбудувати лампи підстави ступенів, альпійські гірки, фонтани, бордюри та інші ландшафтні елементи.

Що важливо знати, купуючи вуличні освітлювальні прилади:

 • обов’язково запитуйте в магазині сертифікат безпеки до приладу;
 • переконайтеся, що у сертифікаті є інформація про ступені захисту придбаного товару;
 • запитати про терміни гарантії на зовнішній освітлювальний елемент;
 • приділіть особливо увагу матеріалу, з якого виготовлений прилад. На корпус світильника буде активно впливати сонячні промені, волога та інші погодні прояви. Перевірте, пофарбована чи внутрішня частина кріплення світильника, якщо вона проржавіє, то світильник доведеться викинути. В експлуатації непогано себе зарекомендували світильники з нержавіючої сталі (пофарбовані), чавуну і алюмінієвих сплавів.

Декоративне освітлення

З настанням темряви будь-який, навіть самий гарний і вишуканий присадибну ділянку, втрачає свою індивідуальність. Клумби і квітники, садові скульптури, водойми і фонтанчики стають непомітні в напівтемряві. Грамотно організоване освітлення заднього дворика або саду здатне перетворити вишукану красу природи і створити неповторний нічний спосіб ділянки, який буде зовсім не схожий на зовнішній вигляд двору в світлий час доби. Вам вирішувати, який вигляд присадибної ділянки підходить для вас – таємничий або романтичний, сповнений драматизму або святкового веселощів.

Цікавий декоративний ефект можна створити, підсвічуючи рослини (дерева та кущі). Для цього на землю (невеликі поглиблення) встановлюються міні-прожектори.

Освітлення без використання світильників

Все більша кількість проектів з ландшафтного дизайну прагне до використання світлодіодного освітлення, яке дозволяє створити як би приховане підсвічування, без використання світильників, прожекторів та ламп. У такому разі для опори світлодіодних низьковольтних ламп використовується будь-який вид опори – камінь, гілка або конструкція будинків і споруд. Світлодіоди ховають у кронах дерев і чагарників, розташовують в клумбах, створюючи масу варіантів для перетворення саду в темний час доби.

Подсвечиваем водойми

Видовище продумано підсвіченої води заворожує. Різнокольорове підсвічування здатна перетворити ваш водоймище, а однотонна додасть значущості і благородства. Підсвічування басейнів, невеликих ставків, фонтанів і інших штучних водойм здатна докорінно змінити зовнішній вигляд вашого присадибної ділянки.

Кілька дизайнерських способів прикрасити сад

Існує чимало способів додання індивідуальності ландшафтного дизайну вашої ділянки. Чому б не виготовити власними руками оригінальні світильники або придбати освітлювальні прилади незвичайного дизайну? Експериментуйте, не обмежуйте свою фантазію, але і про безпеку і функціональності не забувайте.

Трохи інформації про декоративному освітленні саду:

 • за допомогою освітлення можна зонувати просторий присадибну ділянку, а у дворі невеликих розмірів створити візуальне розширення меж – тепле світло наближає до нас об’єкт висвітлення, холодний ж, навпаки візуально відсуває;
 • для місць відпочинку (відкриті тераси, патіо, майданчики і альтанки) більше підходить м’яке розсіяне світло теплих тонів. Приглушене освітлення здатне створити затишну атмосферу, яка буде розташовувати до спілкування і приємного проведення часу з сім’єю або друзями;
 • якщо в саду використовуються лампи різних кольорів, то бажано. Щоб вони доповнювали один одного. Зазвичай достатньо застосування 2-3-х кольорів. Дуже яскравий білий колір здатний позбавити життя» ваш ділянку, з обережністю поставтеся до його застосування. Червоний і коричневий кольори також слід використовувати обережно і дозовано;
 • створити святкове освітлення в саду можна за допомогою світлодіодних гірлянд і смуг, розміщених на деревах, в альтанці або по периметру патіо.І наостанок

Створювати проект освітлення присадибної ділянки необхідно на старті етапу створення ландшафтної концепції. Освітлення планується паралельно з проектами альтанок, терас, альпінаріїв, садових доріжок, критих і відкритих майданчиків, патіо та інших місць відпочинку. Якщо не включити систему освітлення в початковий план ландшафтного дизайну двору, то можна згодом понести додаткові витрати і витратити більше часу і сил на його організацію. Вам потрібно буде встановлювати електрообладнання, а це може призвести до деякого перебудови ландшафтного дизайну.

Теги: Дача, Заміський будинок